Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak urząd wpędza kluby w długi. Nowacka chce szybciej dzielić dotacje sportowe

Koniec kwietnia, a kluby nadal czekają na przelew z magistratu. Zdaniem radnej i byłej wiceprezydent Ludmiły Nowackiej przekazywanie dotacji na sport dopiero późną wiosną wymaga pilnej zmiany, bo kluby nie radzą sobie z rosnącymi rachunkami za prąd, gaz i czynsz.

Jak urząd wpędza kluby w długi. Nowacka chce szybciej dzielić dotacje sportowe
Radna Ludmiła Nowacka proponuje przyznawanie dotacji sportowych już w styczniu, a nie jak teraz - późną wiosną

Ankieta

Czy kluby otrzymują dotacje z urzędu zbyt późno?
Zobacz więcej

To kolejny rok, gdy przy Batorego nie spieszą się z podziałem pieniędzy w konkursach. Procedury zajęły wiele tygodni, a w klubowych kasach brakuje środków na bieżącą działalność. Sytuacja powtarza się, na co już wcześniej zwracał uwagę radny Michał Kuliga.

Tym razem temat podjęła dr Ludmiła Nowacka, która w poprzednich kadencjach odpowiadała za rozdział miejskich pieniędzy między kluby sportowe. Zwykle odbywało się to w pierwszym kwartale roku, na co i tak narzekali działacze. Obecne przedłużenie tego terminu niemal do maja, skłoniło Nowacką do krytyki poczynań władz.

"Leśna" diagnoza

- Mamy koniec kwietnia, a umowy z klubami jeszcze nie są podpisane. A za prąd czy gaz trzeba płacić. Tak rodzą się zobowiązania tych organizacji, a my z przekazaniem im pieniędzy na ten cel wciąż jesteśmy w lesie - stwierdziła na forum komisji oświatowej L. Nowacka.

Jej propozycja jak uniknąć tych sytuacji w przyszłości to zawieranie z klubami umów wieloletnich.

- Nie możemy zabijać społecznej inicjatywy. Nie pozwólmy umrzeć, tym, którzy są aktywni w mieście - apelowała L. Nowacka.

Jej zdaniem przekazywanie pieniędzy w maju, z terminem rozliczenia do końca października sprawia, że samorząd tworzy fikcję rocznego wsparcia działalności klubów.

- Przecież pomoc takim organizacjom to ustawowy obowiązek samorządu. W tych kontekście fundujemy klubom fikcję - podkreśliła była zastępczyni prezydenta Mirosława Lenka.

Nowacka liczy na apel całej komisji oświaty do prezydenta miasta. - Procedury należy tak ułożyć, żeby pieniądze nie były podzielone dopiero w maju - przekazała radnym. Uda się to zrobić jeśli w grudniu zostanie uchwalony budżet miasta, a w styczniu ogłoszony konkurs. Wówczas w lutym będzie można przekazać pieniądze zwycięzcom konkursu.

Ludzie

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Ludmiła Nowacka

dyrektor Dyrektor Instytutu Studiów Edukacyjnych PWSZ w Raciborzu, radna miasta Racibórz, kierownik ds. sportu w SP 15, była zastępca prezydenta miasta Racibórz.

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Jano1 (185.34. * .243) 21.06.2021 23:37
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Najważniejsze jest by PiS dokracja wygrała kolejne wybory

~robaczek (83.26. * .112) 15.06.2021 23:07

Pani Nowacka tu Pani Nowacka tam , a sport w Raciborzu stagnacja , ale tężnia jest

~Sport (146.70. * .60) 15.06.2021 20:36

Zero dotacji

~TylkoNiePoOczach (5.184. * .214) 25.04.2021 22:34

Procedury w obliczu działania komisji rewizyjnej muszą być sztywno przestrzegane.

~Tusker (5.173. * .47) 25.04.2021 22:31
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Radni szalonej opozycji nie przejmują się że mieszkańcy cały czas dopłacają do śmieci z marketów.

Michael_Douglas 25.04.2021 22:02

Różnica w jakości kompetencji jaka dzieli pana Wacławczyka od pani doktor Nowackiej na stanowisku wiceprezydenta przypomina kanał La Manche.