Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Z parkingu do PK. Prezes Gawliczek zatrudni zwolnionych ze strefy płatnego postoju

Na listopadowej sesji Rady Miasta Racibórz przypieczętowano los niepełnosprawnych, którzy stracą pracę przy obsłudze Stefy Płatnego Parkowania. W miejsce „staczy” Miasto ustawi parkomaty. Będzie ich 18, każdy po 20–30 tys. zł.

Z parkingu do PK. Prezes Gawliczek zatrudni zwolnionych ze strefy płatnego postoju

Urzędnicy z raciborskiego magistratu pokazali radnym na sesji, gdzie staną w mieście nowe urządzenia pobierające opłaty za postój w centrum. Pojawią się tam jednak nie wcześniej niż 2 marca 2020 roku. Samorząd nie jest jeszcze gotów wdrożyć zaplanowanych zmian, choć jeszcze przed tygodniem datą „premiery” parkomatów raciborskich był 1 stycznia nowego roku.

Ich troje, może czworo

Na sesji wybrzmiała zawodowa przyszłość dla zatrudnionych do obsługi strefy 15 inwalidów. Każdemu z nich gotów jest zaoferować pracę prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego Bogdan Gawliczek (na zdj.). PK zajmie się obsługą parkomatów. Będzie potrzebował do ich sprawdzania służb kontrolnych. Zaznaczono przy tym, że na taką pracę w PK mogą liczyć 3 – 4 osoby spośród obecnych parkingowych. Reszta dostanie oferty z innych działów przedsiębiorstwa.

Radni dowiedzieli się na środowym posiedzeniu (niektórzy dwa dni wcześniej podczas obrad komisji budżetowej) jaki będzie, choćby przypuszczalny koszt zakupu jednego parkomatu. Podano, że taki sprzęt może wynieść od 20 do 30 tys. zł za sztukę. – To orientacyjna cena. Wszystko zależy od modelu, wyposażenia i funkcji. Cena końcowa będzie wynikała z ofert, które zostaną złożone w przetargu. Tą drogą wybierzemy dostawcę – wyjaśnił zebranym wiceprezydent Dominik Konieczny.

Wklep rejestrację

Zastępca Dariusza Polowego podał również, że projekt uchwały poddano autopoprawce i na sesję wprowadzono nową stawkę: za pierwsze 30 minut postoju kierowca zapłaci 1 zł (wcześniej chciano 2 zł za godzinę, niezależnie od rzeczywistego czasu parkowania). Ważną zmianą w zasadach korzystania ze strefy płatnej w centrum jest brak obowiązku wkładania dowodu opłacenia parkingu za szybę samochodu. Do parkomatu trzeba będzie „wklepać” numer rejestracyjny samochodu, a kontrolujący miejsca w strefie dostaną od razu informację na stosowne urządzenie, że auto z tą tablicą rejestracyjną może parkować.

Marcowa premiera systemu z parkomatami była okazją do kpiącego tonu radnego Pawła Rycki, który wytknął rządzącym, że wpierw planowano uruchomienie nowych zasad w strefie z początkiem nowego roku. Po ożywionej dyskusji na komisji gospodarki przesunięto tę datę na początek lutego, aż dopiero na sesji ustalono trzecią, marcową datę.

Ludzie

Bogdan Gawliczek

Prezes PK Racibórz

Dariusz Polowy

Radny, były prezydent Raciborza

Dominik Konieczny

Radny,  były wiceprezydent Raciborza

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Marcin Fica

Radny Miasta Racibórz

Paweł Rycka

Radny Gminy Racibórz.

Stanisław Borowik

Strażak, radny miasta Racibórz, zmarł 20 października 2021 r.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].