Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ponad tysiąc uczniów z regionu przyjechało do Raciborza na Festiwal Perspektyw [ZDJĘCIA] [FILM]

To już piąta edycja największej w regionie imprezy promującej kształcenie zawodowe i techniczne. Adresatem Festiwalu Perspektyw są uczniowie klas siódmych oraz ósmych szkół podstawowych, którzy wkrótce staną przed koniecznością wyboru dalszego kierunku kształcenia. Ten wybór będzie mieć znaczący wpływ na ich przyszłość. Dlatego ważne jest, aby dokonali go świadomie, wiedząc co kryje się za konkretnymi profilami kształcenia.

Ponad tysiąc uczniów z regionu przyjechało do Raciborza na Festiwal Perspektyw [ZDJĘCIA] [FILM]

Materiał wideo:

Impreza rozpoczęła się rankiem 17 października i trwał do godziny 14.30. Ofertę raciborskich szkół branżowych i techników prezentowali na specjalnie przygotowanych stoiskach uczniowie tych szkół. Z wielkim zaangażowaniem opowiadali swoim młodszym kolegom o tym, czego uczą się na lekcjach z przedmiotów zawodowych, gdzie odbywają praktyki, jakie perspektywy otworzą się przed nimi po ukończeniu szkoły i zdaniu egzaminów zawodowych.

Nie tylko powiat raciborski

- Mamy tutaj nie tylko uczniów z powiatu raciborskiego, ale również części sąsiednich powiatów - rybnickiego, głubczyckiego, wodzisławskiego oraz kędzierzyńskiego. To najlepszy dowód na to jak wysoki poziom prezentuje szkolnictwo zawodowe w Raciborzu - powiedział wicestarosta Marek Kurpis podczas otwarcia festiwalu.

Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał starosta Grzegorz Swoboda. - Dziękuję, że pokazujecie młodzieży jakie ma perspektywy. Myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie, co skłoni go do przemyśleń - powiedział starosta. - Praca absorbuje przynajmniej jedną trzecią część doby. To jest ten element, który najbardziej wpływa na funkcjonowanie człowieka i jego rodziny. Życzę, żeby wybory które podejmiecie, były jak najlepsze i przyniosły jak najlepsze owoce - dodał prezydent Dariusz Polowy.

Oprócz starosty Grzegorza Swobody, wicestarosty Marka Kurpisa oraz prezydenta Raciborza w otwarciu Festiwalu Perspektyw wzięła udział Janina Ptaszyńska ze Śląskiego Kuratorium Oświaty, wójtowie Krzyżanowic oraz Rudnika Grzegorz Utracki i Piotr Rybka, radny Adrian Plura, a także dyrektorzy szkół Sławomir Janowski, Jacek Kąsek, Marzena Kacprowicz oraz Paweł Ptak. Nie zabrakło również szefowej Ośrodka Kształcenia Zawodowego w Raciborzu Aleksandry Stępień.

Słuchawki i powerbanki dla szczęśliwców

Każdy uczeń, który odwiedził Festiwal Perspektyw w Raciborzu, otrzymał "kartę prac". Celem było zebranie pieczątek ze stanowisk raciborskich szkół i kierunków kształcenia, co czasem wiązało się z wykonaniem prostego zadania. Spośród uczniów, którzy sumiennie wypełnili zadanie, rozlosowano nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Raciborzu oraz Urząd Miasta Racibórz - powerbanki oraz bezprzewodowe słuchawki. Nagrody otrzymali: Wiktoria Prochaska ze Szkoły Podstawowej w Krzanowicach, Kamil Sobieraj ze Szkoły Podstawowej w Kuźni Raciborskiej, Zofia Kowalska ze Szkoły Podstawowej w Pietrowicach Wielkich, Julia Antonin ze Szkoły Podstawowej w Kornowacu, Estera Mrozek z SP4 w Raciborzu oraz Natan Neugebauer ze Szkoły Podstawowej nr 3.

Czas na zawodowców

Festiwal Perspektyw jest organizowany przez Wydawnictwo Nowiny we współpracy z Urzędem Miasta Racibórz, Starostwem Powiatowym w Raciborzu oraz raciborskimi szkołami - CKZiU nr 1, CKZiU nr 2, Liceum Plastycznym oraz Zespołem Szkół Ekonomicznych. Imprezę wspierają Rafamet S.A. z Kuźni Raciborskiej (producent obrabiarek dla przemysłu) oraz Województwo Śląskie.

Przedsięwzięcie wpisuje się w realizowany przez Wydawnictwo Nowiny (wydawca Nowin Raciborskich, Nowin Wodzisławskich, Agro Nowin oraz portalu Nowiny.pl) projekt medialno-edukacyjny Czas na zawodowców, którego głównym celem jest promocja kierunków kształcenia odpowiadających potrzebom lokalnego i regionalnego rynku pracy.

W galerii kompletna fotorelacja z imprezy. Szczegółowa relacja w następnym numerze "Nowin Raciborskich" (w sprzedaży od 22 października).

Ludzie

Adrian Plura

Radny Powiatu Raciborskiego.

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.

Piotr Rybka

Wójt gminy Rudnik.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].