Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pretensje jak stąd do Pszczyny czyli uwagi mieszkańców Miedoni do nowego rozkładu jazdy

Ostatnia zmiana rozkładu jazdy autobusów Przedsiębiorstwa Komunalnego nie przypadła mieszkańcom Miedoni do gustu.

Pretensje jak stąd do Pszczyny czyli uwagi mieszkańców Miedoni do nowego rozkładu jazdy
Prezes PK Bogdan Gawliczek, prezydent Dariusz Polowy, wiceprezydent Dominik Konieczny

- Kilka słów odnośnie autobusu nr 2, który pan tak pięknie zrewolucjonizował, że mamy pretensje jak stąd do Pszczyny, albo jeszcze dalej - od tych słów wypowiedzianych przez jedną z mieszkanek dzielnicy rozpoczęło się zorganizowane 15 października spotkanie władz Raciborza z mieszkańcami Miedoni. Oprócz prezydenta Dariusza Polowego i wiceprezydentów Michała Fity oraz Dominika Koniecznego wziął w nim udział również prezes PK Bogdan Gawliczek. Nie zabrakło też radnych  Jóżef Gallego oraz Marcina Ficy.

Mieszkańcy Miedoni już wcześniej, za pośrednictwem radnego Józefa Gallego, zgłosili szereg uwag do funkcjonowania linii nr 2. Z ostatnich zmian najbardziej nie spodobała im się nowa trasa, która obecnie nie przebiega przez ulicę Wojska Polskiego. To problem zarówno dla dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 4 jak i osób dorosłych, które korzystają np. Centrum Zdrowia przy ul. Klasztornej. Brak przejazdu przez Wojska Polskiego mieszkańcy Miedoni określili mianem "najgorszego błędu". - Każdy błąd można naprawić - odpowiedział im Bogdan Gawliczek.

Prezes PK przeanalizował zgłoszone wcześniej uwagi mieszkańców i okazało się, że uwzględnienie większości z nich równałoby się przywróceniu rozkładu jazdy linii nr 2 z 2016 roku (przy jednoczesnym zapewnieniu przejazdu przez ulice Londzina oraz Wojska Polskiego w obu kierunkach).

Jednak na kolejną zmianę rozkładu jazdy mieszkańcy Miedoni będą musieli jeszcze poczekać. Wszystko przez to, że linia nr 2 biegnie z Sudoła przez centrum, Miedonię aż do Rudnika, czyli do innej gminy. - Gdyby to była linia wyłącznie miejska, to zmianę moglibyśmy wprowadzić od ręki, ale w przypadku linii wybiegającej poza miasto musimy mieć zgodę starosty - wyjaśnił prezes PK.

Mieszkańcy Miedoni zastanawiali się, czy w takim razie nie lepiej byłoby skrócić trasę linii nr 2, tak aby kończyła się ona w Miedoni, jednak propozycja spotkała się ze sprzeciwem Dominika Koniecznego. Wiceprezydent wyjaśnił, że taka zmiana uniemożliwiłaby mieszkańcom "kolonii Miedonia" korzystanie z komunikacji miejskiej. To część Miedoni położona na wylocie z miasta przy ulicy Kwiatowej. Wjazd do Rudnika jest konieczny, aby autobus przejeżdżający przez kolonię miał gdzie zawrócić.

Ostatecznie mieszkańcy zgodzili się, że dojazd do kolonii oraz Rudnika jest pożyteczny (część z nich korzysta z usług ośrodka zdrowia w Rudniku) i przystali na powrót do rozkładu jazdy linii nr 2 z 2016 roku.

Jak poinformował ich prezes PK Bogdan Gawliczek, wprowadzenie tej zmiany ze względów proceduralnych może potrwać nawet osiem tygodni.

Ludzie

Bogdan Gawliczek

Prezes PK Racibórz

Dariusz Polowy

Radny, były prezydent Raciborza

Dominik Konieczny

Radny,  były wiceprezydent Raciborza

Józef Galli

Radny Raciborza, szef komisji budżetu

Marcin Fica

Radny Miasta Racibórz

Michał Fita

Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu - TKALNIA, były wiceprezydent Raciborza, radny Raciborza

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~maxxxx (78.31. * .220) 16.10.2019 10:12

"Prezes PK przeanalizował zgłoszone wcześniej uwagi mieszkańców i okazało się, że uwzględnienie większości z nich równałoby się przywróceniu rozkładu jazdy linii nr 2 z 2016 roku (przy jednoczesnym zapewnieniu przejazdu przez ulice Londzina oraz Wojska Polskiego w obu kierunkach)."
Co oznacza, że akurat dla tej linii rozkład był dobry i nie należało go w ogóle ruszać.

~NaPlus (94.254. * .210) 16.10.2019 08:57

Najważniejsze, że władza chce z ludźmi rozmawiać i od razu są decyzje.