Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rudy chcą do Rybnika. Czy powiat raciborski się skurczy?

Mieszkańcy i radni malowniczej miejscowości mówią głośno o "rozwodzie" z Gminą Kuźnia Raciborska i powiatem raciborskim. Zamierzają przyłączyć się - jako nowa dzielnica - do Rybnika. - Tam mamy szkoły, lekarzy, instytucje i sklepy - słyszymy od mieszkańców. Samorządowcy z Rud krytykują rządy burmistrza Machy. Czy dojdzie do historycznego referendum?

Rudy chcą do Rybnika. Czy powiat raciborski się skurczy?
Burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha

Gminę Kuźnia Raciborska tworzy kilka sołectw, jednym z nich jest sołectwo Rudy. To rozległa wieś nad rzeką Rudą. W jego skład wchodzi siedem przysiółków: Biały Dwór, Brantolka, Kolonia Renerowska, Paproć, Podbiała, Przerycie oraz Szybki. Dawniej Rudy były osobną gminą. W 1977 roku stały się jednak częścią Kuźni Raciborskiej. Rudy cieszą się wieloma zabytkami i atrakcjami turystycznymi. Znajduje się tam m.in.: Sanktuarium Matki Bożej Pokornej, Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej czy Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. Sołectwo zamieszkuje 2897 osób, w tym 109 osób zameldowanych jest na pobyt czasowy (statystyka na 9 stycznia 2019 roku).

Niegdyś osobna miejscowość, dzisiaj jedno z sołectw gminy Kuźnia Raciborska. Coraz głośniej mówi się jednak o rozwodzie Rud z obecnym miastem. I miejscowych planach zostania dzielnicą Rybnika!

Chcemy zmian

O scenariuszu odejścia mówią radni z Rud (KWW To my! Razem zmieńmy Rudy – dla siebie i przyszłych pokoleń): Manfred Wrona, Adrian Lepiarczyk, Roman Wilk oraz Henryk Wrzosok. – Inicjatorem działań są najogólniej mówiąc mieszkańcy naszej miejscowości. Głównie młodzi, ale również osoby w średnim wieku oraz osoby starsze. Są wśród nich osoby od lat mieszkające w Rudach, ale też osoby, które przyprowadziły się do Rud stosunkowo niedawno. Nie możemy powiedzieć jak znaczny ich procent, odpowiedzi mogą udzielić jedynie wyniki profesjonalnego badania opinii naszych mieszkańców. Grupa czterech radnych podjęła się przeprowadzenia całej procedury zmian. Uważamy bowiem, że jeżeli zmiany mają nastąpić, to musi się to odbyć profesjonalnie po głębokiej analizie i rachunku ekonomicznym – mówi Manfred Wrona, niegdyś przewodniczący rady miejskiej.

Zauważa, że o dołączeniu głównie mówi się dlatego, że „nie podoba nam się sposób i styl zarządzania gminą od kilku lat. Dokładnie od 4 lat.” Rozmówca wskazał kilkanaście czynników m.in.: brak rozwiązywania problemów związanych z infrastrukturą i inwestycjami (mowa m.in. o budowie chodników na ulicach: Kolonia Renerowska, Kozielska, Rybnicka oraz o budowie nowego przedszkola). Brak właściwych proporcji w udziale poszczególnych sołectw w budżecie gminy (M. Wrona wskazał organizację festynu na Pożegnanie Lata w Kuźni Raciborskiej, które kosztowało o wiele więcej, aniżeli podział środków na poszczególne sołectwa). – Katastrofalna sytuacja z komunikowaniem się ze społeczeństwem. Na zebrania lub spotkania z władzami gminy przychodzi kilka osób. Kiedyś normą była obecność 120 – 150 osób. Drastyczne pogorszenie wizerunku gminy, jej organów i poszczególnych osób. Nieuwzględnienie naszych racji w kształtowaniu polityki śmieciowej na terenie gminy, a zwłaszcza na wioskach – wylicza radny.

Zaczęło się od sesji?

Nasz rozmówca odwołuje się również do sesji rady powiatu, do tej zwołanej w lutym w 2017 roku. Na obradach pojawił się burmistrz Macha. Tak posiedzenie relacjonowaliśmy na łamach „Nowin Raciborskich”:

„Podczas sesji rady powiatu, 27 lutego na sali obrad był obecny burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha. Zabrał głos po tym, jak starosta omówił inwestycje na bieżący rok. Według burmistrza, gmina Kuźnia Raciborska jest traktowana przez starostwo po macoszemu. Podał przykład, że od 10 lat powiat nie prowadził tu żadnej poważnej inwestycji drogowej. – Skoro nasi mieszkańcy płacą podatki, z których część trafia do kasy powiatu, to możemy żądać takich działań – powiedział i przestrzegł, że jeśli to się nie zmieni, to musi przedstawić swoim mieszkańcom jakieś wyjście alternatywne.

Burmistrz Macha skupił się na infrastrukturze drogowej. Wskazał na pogarszający się stan drogi nr 922, łączącej Kuźnię z Nędzą. Wiadomo, że o remont wołają drogi w Turzu i Siedliskach, nie wspominając o chodnikach. Mówił także o kłopotach komunikacji zbiorowej między stolicą powiatu a Kuźnią. Dla porównania podał, że takich problemów nie ma przy współpracy z Rybnikiem. Ten kierunek od dawna wybierają już mieszkańcy Rud, naprzeciw czemu wychodzą rybnickie władze (pomysł włączenia Rud do pierwszej strefy komunikacji autobusowej, rozbudowa rybnickiej linii kolejki wąskotorowej do stacji w Rudach itd.). Lepsze połączenia z Rybnikiem mają również uczniowie, także ci z samej Kuźni.

Choć takie słowa nie padły, to po tym wystąpieniu można było pomyśleć, że władze gminy Kuźnia Raciborska rozważają przyłączenie się do Rybnika.”

– Kto więc uruchomił publicznie kwestię ewentualnego połączenia gminy z Rybnikiem? Naszym zdaniem pan burmistrz Paweł Macha. To burmistrz wskazał azymut ewentualnych przyszłych działań – komentuje były przewodniczący Manfred Wrona.

Ludzie

Adrian Lepiarczyk

Radny miejski Kuźni Raciborskiej

Agnieszka Skupień

Rzecznik prasowy Urzędu Miasta Rybnik.

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Henryk Siedlaczek

Były poseł na Sejm RP, radny sejmiku śląskiego, senator XI kadencji

Henryk Wrzosok

Rady miejski Kuźni Raciborskiej 

Manfred Wrona

Radny Kuźni Raciborskiej, były przewodniczący rady miasta

Paweł Macha

Były burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Roman Wilk

Radny miejski Kuźni Raciborskiej

61 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Twójstary (5.173. * .203) 02.02.2019 18:49
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~doktorek (37.248. * .127) 25.01.2019 08:08
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~kombojka (31.179. * .1) 24.01.2019 20:44
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Orlander (5.173. * .95) 24.01.2019 20:06

Rudy chcą do Rybnika bo widzą w tym przyszłość dla siebie i swoich dzieci. Kuźnia nie chce się pozbyć Rud bo to jedyna atrakcyjna miejscowość w gminie. Trzeba zorganizować referendum. Niech większość zadecyduje. Z Rybnikiem wiąże nas biznes i szkoły. Z Raciborzem już tylko sentyment i nic więcej.

~dziurawyEdek (31.0. * .184) 24.01.2019 16:31
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

Arteks 24.01.2019 14:33

Rybnik i Rudy łączy też postać Rogera - w centrum miasta niedawno powstała rzeźba na jego cześć. A dawny szpital zmienia się w projekt pod nazwą Juliusz na jego pamiątkę. Rybnik podobnie jak Rudy bardzo podkreśla swoją śląską tradycję - znacznie bardziej niż w okolicznych miejscowościach. Co jest też przyczyną do hejtu - czego przykłady daje tu np. Mundekk Pożyjemy zobaczymy. Ja też zgadzam się z opinią @DonPedro77, że nie ma możliwości aby jakaś miejscowość bedąc pod skrzydłami bogatego miasta cokolwiek straciła. A zyska coś czego nie ma obecnie - miejski profesjonalizm. U nas nie chowa się problemów pod dywan - są realizowane rozliczne "miękkie" projekty pomocowe np. wobec mieszkańców wykluczonych, patrologicznych. Czy gmina Kuźnia ma pomysł na mieszkania dla biedniejszych mieszkańców? Nie ma, a w Rybniku są ciągłe inwestycje w tym zakresie. A jak Rybnik skończy budowę gigantycznej inwestycji - płd obwodnicy miasta, będzie miał multum kasy na drobniejsze inwestycje i np. takie które sprawiłyby, że Rudy dogoniłyby cywilizacyjnie nasze dzielnice.

Arteks 24.01.2019 14:25

@Mundekk - dlaczego miałbym się wstydzić 600 studentów, w przeszłości było nawet 2000. W Jastrzębiu, Żorach czy Wodzisławiu nie ma ani jednego. TZR to jedna z najbardziej awangardowych budowli w ROW zaprojektowana przez tych samych projektantów którzy budowali w Polsce najbardziej słynne obiekty w czasach PRL typu dworzec centralny czy spodek. Nie słyszałem o premierach teatrów w Cieszynie czy Gliwicach - za to o premierze Dracha w Rybniku słyszeli wszyscy miłośnicy teatru w Polsce. Tak samo jak o Rybniku słyszą pasjonaci książki w kontekście Górnośląskiej nagrody na najlepszy tytuł, tak samo jak w ramach kabaretu odbywa się u nas najlepsza polska impreza kabaretowa Ryjek, a dla miłośników piosenki artystycznej Rybnik jest znany z OFPY. A z kaczek pływających po Nacynie jestem dumny bo one są dowodem na to jak można dzięki mądrym inwestycjom ściek przywrócić przyrodzie i miastu. Obiekty sportowe i drużyny jak w miasteczku? I znowu masz na myśli okoliczne miasteczka bo w Rybniku na żużel przychodzi na stadion nawet 10 tys. ludzi i jest to jeden z najlepszych wyników w województwie. Więcej przychodzi tylko na mecze Górnika Zabrze. Dodatkowo mamy promocję w Canal+ Sport który transmituje takie widowiska. Nie ma drugiego miasta w okolicy które na sport przekazywałoby 6 mln dotacji z budżetu. I nie ma drugiego które umożliwiałoby uprawianie sportów zarówno: wodnych, lotniczych, lekkoatletycznych, halowych w jednym mieście. Rybnik to oferuje i ciągle rozbudowywuje bazę sportową. W tym roku zapowiada nową bazę żeglarską na ośrodku Kotwica. A jeśli drwisz z centrum Rybnika to musisz przyznać, że Żory, Wodzisław, Jastrzębie nie mają w ogóle centrów z prawdziwego zdarzenia, a Racibórz ma dość mocno zdemolowane i dużo mniej ciekawsze od Rybnika.

~DonPedro77 (78.31. * .39) 24.01.2019 13:54
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Taka dyskusja juz kiedys byla przed przylaczeniem Ochojca do Rybnika. Dyskutowali w pracy, w domach, szkolach. Internet byl na poczatku drogi. Dyskusja byla o tym, czy warto sie przylaczyc bo Rybnik nie zadba o nich i to bedzie katastrofa, zostana 13 zapomniana dzielnica. Wraz z biegiem lat wydaje sie, ze mocno na tym dzielnica skorzystala. Z Pilchowicami byliby taka przelotowa wioska bez komunikacji, chodnikow, z niedoinwestowana szkola, remiza i bez reszty udogodnien cywilizacyjnych.
Rudy maja szpetne drogi i to jest wina po stronie powiatu SRC i gminy Kuznia. Jednak Rybnik przebija ze swoimi drogami Racibórz. Komunikacja miejska w SRC to porazka, ledwo 12 linii po miescie i okolicy, i to jeszcze sie dubluja. PKS jest drogi. Linia 43 juz laczy Rudy i jest to kierunek bardziej korzystny niz Kuznia. Dostep do kultury tez jest o wiele bardziej bogaty. Poza tym grunty powinny podrozec i to jest korzysc dla mieszkancow chcacych w przyszlosci odsprzedac parcele. W miescie Rybnik mozna bez przeszkod odrolnic grunty i dobrze na tym zarobic. Takie przylaczenie mozna traktowac jak wejscie krajow bylego bloku socjalistycznego do UE tylko w mikro skali. Wedlug mnie przylaczenie Rud do SR bylby to kop do przodu.

Arteks 24.01.2019 12:46

@elawr - to ty zacząłeś porównania z Boguszowicami i wsiąkłeś. Tymczasem takie Boguszowice mają lepszy wygląd od Kuźni i 10x więcej inwestycji. We wspomnianych 2 dzielnicach nie ma kanalizacji ale jest w 25 innych. A w Kuźni dopiero jest planowana! Jakie perspektywy ma Kuźnia? Żadne. Wygląda trochę tak jakby czas się tam zatrzymał na latach 80. ani to wieś - bo są bloki, ani miasteczko bo nie ma żadnych atutów miasteczka typu rynek. Mieszkańcy Rud mają szansę coś zmienić, zadecydować czy chcą być jedną z dzielnic prężnie rozwijającego się miasta z fajnym Śródmieściem gdzie jest komu coś pokazać czy też być częścią nudnej, brzydkiej gminy Kuźnia w której nie ma ani jednego ładnego miejsca. Wspomniałeś o Stodołach - miasto w tym roku uruchomiło tam ośrodek nad Pniowcem, budowane są profesjonalne drogi rowerowe w okolicy. A jak wygląda Buk w Rudach? Tak, że można bez większych kosztów kręcić film którego akcja toczyła się w latach 50. Kuźnia oznacza kompletną stagnację, brak kasy i brak fachowców. A Rybnik to profesjonalizm. Polecam Rudzianom tę stronkę. Możecie być częścią miasta którego Gazeta Wyborcza zaliczyła do grona "miast idei". :) https://www.rybnik.eu/miasto/rybnik-2023/

~Mundekk (31.0. * .68) 24.01.2019 12:44
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Miejskość Rybnika polega na tym, że w centrum stoją wiejskie chałupy, pod którymi biegają kury i kaczki. Arteks, wymieniłes jeszcze tą miejskość skwerami, placami, sklepami, galeriami.A gdzie ich nie ma? Nawet w małych mieścinkach jest to co wymieniłeś. A z teatrem to proszę cię nie rozśmieszaj normalnych ludzi i nie ośmieszaj siebie. To powiedz jacy aktorzy, oprócz ciebie, są aktorami "teatru" w Rybniku? Teatr, to ty odstawiasz w internecie. Prawdziwe teatry, to są w Cieszynie, Bielsku czy Gliwicach, a nie w Rybniku! gdzie stoi pusty szpetny budynek, bez aktorów. Zapomniałes jeszcze dodać o akademickim Rybniku z 600 studentami, co zawsze powtarzałes, ale teraz zapewne się tego wstydzisz. Z drogami też cie poniosło, bo zdecydowanie lepsze drogi widziałem w Jastrzębiu i Żorach. No i jeżeli chodzi o obiekty sportowe, to Rybnik na poziomie miasteczka 40 tys. Można by wymieniać, i wymieniać. Napisałeś pięć postów i wszystkie są takie same. Wiesz o tym, że te 1600% przekroczonego smogu rujnuje mózg doszczętnie?

~elawr (78.31. * .32) 24.01.2019 12:20

Kolejny "optymistyczny" cytat z artykułu dot. sytuacji "świadomego" braku kanalizacji: Marek Cyran: – Chwałęcice miały być dzielnicą rekreacyjną w pełnym tego słowa znaczeniu, a tymczasem stają się jednym wielkim szambem! Problem ścieków u nas narasta, a nie widać żadnego konkretnego rozwiązania ani pomocy ze strony miasta. Ja mam podpisaną stałą umowę na wywóz nieczystości i miesięcznie płacę od 130 do 180 zł. Gdybym miał kanalizację, zapłaciłbym te 80 zł i nie martwiłbym się o nic.

~elawr (78.31. * .32) 24.01.2019 12:17

Tak wygląda "świadome" pozostawienie tych dzielnic bez kanalizacji. Arteks nie ośmieszaj się swoimi argumentami. Rybnik jasno deklaruje: w małych dzielniach nie robimy, bo się nie opłaca. A Rudy jaką były dzielnicą - dużą? Nie porównuj Boguszowic, bo samo osiedle jest większe niż cała gmina Kuźnia. 13 tys mieszkańców Boguszowic to ponad 4 razy więcej niż Rudy. Oddalenie Rud, rozproszenie mieszkańców (OSiedle Lipowe, Podbiała, Biały Dwór, Przerycie, Brantolka) to dodatkowa sprawa, że usłyszymy NIE OPŁACA SIĘ.

~elawr (78.31. * .32) 24.01.2019 12:13

Chwałęcice, Grabownia, Stodoły. Niestety, w tych dzielnicach nie będzie kanalizacji. Powód? Miasto tłumaczy, że przy takiej gęstości zabudowy budowa sieci jest tutaj po prostu nieopłacalna...
Mieszkańcy Chwałęcic są rozgoryczeni, bo zostali na lodzie – bez kanalizacji, bez większej pomocy miasta przy budowie przydomowych oczyszczalni ścieków, a nawet bez swojego radnego w radzie. Tymczasem Lucyna Tyl, rzecznik prasowa rybnickiego magistratu, rozwiewa resztki ich nadziei, informując, że miasto nie przewiduje budowy sieci kanalizacji sanitarnej w dzielnicy Chwałęcice (tak samo w dzielnicach Stodoły i Grabownia).TAK WYGLĄDA ŚWIADOME POZOSTAWIENIE BEZ KANALIZACJI. Arteks przestań sie ośmieszać.

Arteks 24.01.2019 12:03

@elawr - one są "świadomie" pozostawione bez kanalizacji dlatego, że nie ma możliwości ich podłączenia do istniejącej oczyszczalni (inna zlewnia czy coś w tym rodzaju). Ale już nawet w omawianym cytacie ta sama osoba mówi, że dzielnica Chwałęcice jest rozwojowa. Czy ktokolwiek kto mieszka w gminie Kuźnia Raciborska powiedziałby o niej, że jest rozwojowa? Nigdy w życiu! Tak poważne miasto dba o szkoły właśnie w takich dzielnicach jak Chwałęcice: https://www.rybnik.eu/dla-mieszkancow/aktualnosci/aktualnosc/nowe-oblicze-szkoly-w-chwalecicach/ Co do dróg to właśnie sam się rozkładasz - bo droga Rudy-Kuźnia to przed jej połataniem należała do NAJGORSZYCH znanych mi dróg w województwie. I co to kogo obchodzi to kogo należała? W Rybniku drogi są zadbane - wszystkie! Jeśli po zimie występują jakieś przełomy - do kwietnia jest wszystko usunięte. Nie wspomnę już o odśnieżaniu bo mieszkając w gminie Kuźnia Rac. trzeba zainwestować w auto z napędem na 4 koła bo zimą drogi są białe. Piszesz, że jakieś dzielnice Rybnika są zaniedbane. Na każdą jest jakiś pomysł. Ale na Kuźnię Raciborską nikt nie ma pomysłu - sama gmina też nie. Począwszy od dworca a skończywszy na blokach - wszędzie widać smutną stagnację. Lepiej być najmniejszą lub nawet najbiedniejszą dzielnicą dużego i bogatego miasta niż być najbogatszą miejscowością biednej wiejskiej bezkoncepcyjnej gminy. Drogi rowerowe po lasach to standard taki jak na Ukrainie. Rybnik buduje drogi rowerowe jak w Holandii. :)

~elawr (78.31. * .32) 24.01.2019 11:43

Co do drogi, która wiedzie z Rybnika do Rud, to chciałbym Ci Arteksie przypomnieć, że to droga WOJEWÓDZKA. Za jej stan odpowiadają WŁADZE WOJEWÓDZKIE, a nie gmina Kuźnia Raciborska. Zarządza tą drogą POWIAT RYBNICKI. Piszesz, że to jak różnica między Stanami a Meksykiem - więc tym Meksykiem jest powiat rybnicki. Swoją drogą jak chcesz zobaczyć krajobrazy slumsów rodem z Ameryki Łacińskiej to znajdziesz je dosyć łatwo w dzielnicach Twojego ulubionego miasta. Basen w Boguszowicach nic nie zmieni.Dalej pozostanie to dzielnica zaniedbana przez czas i władzę. Byłeś tam kiedyś?

~elawr (78.31. * .32) 24.01.2019 11:37

I jeszcze jedno porównanie. Bogaty Rybnik zamknął małą szkołę w Stodołach, budynek stoi pusty, nawet jakieś świetlicy dla dzieci czy przedszkola tam nie ma. Pusto. Stowarzyszenie próbuje coś tam robić. "Biedna" Kuźnia w każdej z wiosek (nawet najmniejszych) utrzymuje świetlicę wiejską. To są konkretne porównania: szkoła w Rudach z nowym boiskiem i nowoczesną halą sportową i pusty budynek po szkole w Stodołach, gdzie mieszkańcy nawet perspektywy na kanalizację nie mają. Ale mają za to fajną szeroką drogę, pewnie im to wystarcza.

~elawr (78.31. * .32) 24.01.2019 11:30

Tak wygląda życie w małych ościennych dzielnicach Rybnika Arteksie. A Rudy byłyby jedną z najbardziej ościennych i najmniejszych (2700 ludzi). Przestań więc bredzić o ścieżkach rowerowych, bo dookoła Rud w lasach są świetne asfaltowe ścieżku utrzymywane przez Nadleśnictwo. Możesz jeździć do woli i to bez smogu, który panuje w Rybniku.

~elawr (78.31. * .32) 24.01.2019 11:27

Bogdan Kloch, przewodniczący Rady Dzielnicy Chwałęcice: – Chwałęcice to fajna, rozwojowa dzielnica, ale niestety życie jest tutaj coraz trudniejsze i coraz droższe. W dzielnicy mieszka 1800 osób, a problem ścieków narasta. Przy kilkuosobowej rodzinie szambo szybko się napełnia, a koszt wywozu nieczystości może miesięcznie kosztować nawet kilkaset złotych. Nic dziwnego, że ludzie czują się pokrzywdzeni, bo coraz więcej muszą płacić, a nie mogą liczyć na żadną ulgę. Są tacy, którzy nielegalnie spuszczają fekalia do rowów, i myślę, że nie robią tego celowo, tylko po prostu nie stać ich na wywóz.

~elawr (78.31. * .32) 24.01.2019 11:27

Tu link do artykułu, w którym mieszkańcy Chwałęcic "chwalą" sobie życie w Rybniku: http://www.nowiny.rybnik.pl/artykul,30697,mieszkancy-chwalecic-prosza-miasto-o-pomoc-zostalismy-bez-kanalizacji.html Kilka cytatów:
Bogdan Kloch, przewodniczący Rady Dzielnicy Chwałęcice: – Chwałęcice to fajna, rozwojowa dzielnica, ale niestety życie jest tutaj coraz trudniejsze i coraz droższe. W dzielnicy mieszka 1800 osób, a problem ścieków narasta. Przy kilkuosobowej rodzinie szambo szybko się napełnia, a koszt wywozu nieczystości może miesięcznie kosztować nawet kilkaset złotych. Nic dziwnego, że ludzie czują się pokrzywdzeni, bo coraz więcej muszą płacić, a nie mogą liczyć na żadną ulgę. Są tacy, którzy nielegalnie spuszczają fekalia do rowów, i myślę, że nie robią tego celowo, tylko po prostu nie stać ich na wywóz.

~elawr (78.31. * .32) 24.01.2019 11:25

miałem nie pisać, ale Arteks podaje taką nieprawdę, że trudno nie reagować. Po pierwsze piszesz, że inwestycje, które dokonała Kuźnia w Rudach w ramach dużego miasta byłyby zrobione 10 lat temu. OK sprawdzamy. Gmina KR teraz robi kanalizację - sąsiadujące z Rudami Stodoły i Chwałęcice - rybnickie dzielnice są BEZ KANALIZACJI, bo nie spełniają kryterium zaludnienia. Ta metropolia Rybnik zrobiła kanalizację w całym mieście pozostawiając BEZ trzy małe dzielnice i nie pozostawiając złudzeń, że tam na razie kanalizacji nie będzie, bo nie ma KASY. Tak wygląda prawda Arteksie.

Arteks 23.01.2019 19:49
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

@kodziarz - nie wypisuję ochów i achów - to tacy jak ty wypisują hejty bo nie chcą się pogodzić z czyimś sukcesami - a rzeczywiście chęć akcesji kolejnej miejscowości jest wyrazem szacunku jakie budzi nasze miasto w Rudach. Każde miasto ma jakieś wady ale w Rybniku jest ich realnie mało. Kopcące domy? Cóż też ich nie lubię - ale prędzej czy później problem zniknie. Żadnego miasta nie ocenia się przez jakieś negatywne wyjątki ale przez całokształt. A centrum Rybnika wygląda miejsko. Place, pasaże, mieszczańskie kamienice, gmachy, urzędy, teatr(!), parki skwery, galerie handlowe, renomowane szkoły, kościoły, dworzec, kluby, sklepy, puby, hotele, biurowce. Jeśli nawet założyć, że to standard to znaczy, że w naszym regionie miasta są poniżej tej ligi bo przecież Wodzisław, Żory czy Jastrzębie tego nie mają! A Racibórz po wojnie został z mocno okaleczoną zabudową i Rynkiem który nikogo nie przyciąga. Dzielnice? Przecież nawet te biedne miasta jak Wodzisław też mają dokoptowane tereny. Gdyby nie te przyłączenia to dwa największe wodzisławskie osiedla byłyby... poza Wodzisławiem. To nie w Gołdapi hejterzy zazdroszczą powodzenia Rybnikowi tylko w Wodzisławiu, Jastrzębiu, Żorach i innych upadłych miasteczkach - które nigdy nie dorobiły się ani gmachów ani porządnych centrów ani miejskich ulic. Rybnik to ma i to się rozwija. Rudy mogą należeć wkrótce do miasta które podobnie jak Katowice będzie mogło się wkrótce pochwalić aż 3 parkingami wielopoziomowymi w centrum. :)))

~kodziarz (31.0. * .46) 23.01.2019 18:03
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Pokaż mi Arteks, drugie miasto ponad stutysięczne, gdzie w centrum stoją wiejskie kopcące chałupy, gdzie biegają kury. Dwukondygnacyjna zabudowa, która przeważa w waszym centrum, prprzypomina bardziej 30-tysieczne miasteczko, a nie 137 tys. Rybnik jest sztucznie napompowany poprzez przyłączenie tak odległych, satelitarnych miejscowości, jak Boguszowice, Niedobczyce, i gdyby nie one, to byłby miastem wielkości Żor. A te twoje "ochy, achy" jakie tu wypisujesz na temat Rybnika, to możesz pociskać komuś z Gołdapi, który nigdy w Rybniku nie był, ani o nim nie słyszał, a nie mieszkańcom regionu, którzy bolesną dla ciebie prawdę znają.

~ciężki_przypadek (37.248. * .209) 23.01.2019 15:40
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

Arteks 23.01.2019 12:15
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

@elawr - raju na ziemi nie ma nigdzie ale jak przejeżdżasz granicę Rud i Rybnika to trochę tak jakbyś przejeżdzał granicę Meksyku i USA. I kierowcy z Rud to widzą, że wystarczy inna miejscowość aby profesjonalnie remontować drogi które w Rudach jako miejscowości gminnej nigdy nie będą dobre. Wspomniałeś wyżebrane inwestycje... Wszystkie o których mówisz w ramach dużego miasta byłoby zrobione z 10 lat temu i byłoby na wyższym poziomie. Ile lat zmarnowano na dyskusje o rozwoju kolejki i skansenu? A jaki efekt? Nawet parowóz wygaszono bo nie było środków na remont kotła... Prawda jest bolesna - gmina jest za słaba, a inwestycje zbyt małe, żeby miały przynieść Rudom większe dochody z turystyki. Sorry ale mentalność małej Kuźni nie da się porównać z mentalnością dużego miasta. Zauważyłeś jak wygląda droga rowerowa na Rudzkiej w Rybniku? A po Rudach tysiące turystów rowerowych musi korzystać z... polnych dróg. To mieszkańcy zdecydują ale jedno jest pewne - argumentów za przyłączeniem do większego miasta jest multum. Wiedzą o tym ci wiosek spod Rzeszowa, Koszalina czy Zielonej Góry którzy w ostatnich kilku latach przyłączyli się jednomyślnie do miast.

Arteks 23.01.2019 12:09
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

@do_muga - ile krytych basenów wybudowano po 1989 w powiecie raciborskim i wodzisławskim? Jeden(!) w Raciborzu, jeden(!) w Gorzycach. A władze Rybnika wybudowały nowy basen właśnie w dzielnicy Boguszowice!!! Gdzie będzie realizowany największy program w regionie przyłączenia do sieci ciepłowniczej kilkunastu bloków? Właśnie w rybnickich Boguszowicach. Z Boguszowic do centrum Rybnika miejskie autobusy kursują co 10 minut. Pokaż mi gdzieś na terenie powiatu raciborskiego lub wodzisławskiego - porównywalną ofertę. Drogi? Najlepsze w regionie w tym nowe (trzecie) połączenie drogą przez zwał północny oraz (czwarte) dzięki powstającej nowej obwodnicy. Tak właśnie duże miasto dba o swoje dzielnice. A jak dba Kuźnia o Rudy np. w kontekście połączeń autobusowych? Oferuje 8 kursów jakimś barakowozem i tylko w dni robocze! Jak można coś załatwiać w Żorach jak tam NIC NIE MA i wszyscy przyjeżdżają do Rybnika tak jak mieszkańcy wiosek? Jak można pisać coś o kryminalistach z perspektywy sfrustrowanego Wodzisławia w którym na oczach całej Polski próbował się odradzać na nowo faszyzm???!!! Jak można deprecjonować przyłączenia do większych miast skoro właśnie Wodzisław, Rydułtowy, Pszów i Radlin są symbolami stagnacji, bylejakości i zamierania?

~do_muga (31.0. * .2) 23.01.2019 09:13
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Będzie tak jak z Boguszowicami. Kiedy przyłączano je do Rybnika były bardzo bogatą mieścinką. Teraz Rybnik bierze za nich kasę, a Boguszowice dostają ochłapy, i teraz to największa bieda i patologia w Subregionie Zachodnim, wylęgarnia kryminalistów i bezrobotnych. Starsi mieszkańcy Boguszowic do dzisiaj się nie pogodzili z przylączenia do Rybnika i nigdy nie uważali się za rybniczan. Tak samo się ma sprawa z "rybnickim" Kłokocinem, gdzie mieszkańcy wszystko załatwiają w Żorach, do których mają 4 km, a do Rybnika 14 km. Nastroje w "rybnickim" Kłokocinie są ZDECYDOWANIE pro Żorskie.

~muga (37.47. * .247) 22.01.2019 23:19
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Ogólnie Rudy mogą bardzo dużo zyskać na przyłączeniu do Rybnika. Bo wszyscy wiedzą, że Rudy mają atuty ale w miejscowości wiejskiej są one niewykorzystane. A duże miasto ma duże pieniądze.

~elawr (217.99. * .27) 22.01.2019 23:11
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Gmina ma jeden problem: za mało mówi o tym co robi, potrzeb jest wiele, ale bajdurzenie, że nic się nie robi, to czyste kłamstwo. Rybnik to na pewno miasto z potencjałem, ale ambicje radnych z Rud powinny być większe niż zostanie 28 dzielnicą Rybnika. Żeby ocenić Rybnik trzeba pojechać również do dzielnic, a nie tylko na zakupy do Focusa czy Plazy. I tam pogadać z ludźmi. Raju na ziemi nie ma nigdzie.

~elawr (217.99. * .27) 22.01.2019 23:06
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

I zapewniam Cię, ze to nie jest jedyny projekt, który gmina w ostatnim czasie tam zrealizowała. Jak się ma do tego marne 700 metrów torów, które ODBUDOWAŁ po starym śladzie Rybnik? trąbili o tym na lewo i prawo, że kolejka dojeżdża teraz do Rybnika a prawda jest taka, że dojeżdża do ... lasu, tyle ,że 700 metrów dalej Przyjedź, zobacz a potem pisz. W Rudach ta biedna wyremontowała dwa mosty za grube pieniądze, przy szkole powstało nowe boisko o sztucznej nawierzchni, teraz buduje kanalizację,. o innych projektach poczytaj na stronie. Wcześniej powstał parking przy kościele z punktem informacji turystycznej. Gmina ma jeden problem: za mało mówi o tym co robi, potrzeb jest wiele, ale bajdurzenie, że nic się nie robi, to czyste kłamstwo

~elawr (217.99. * .27) 22.01.2019 23:05
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Arteks, kolejne Twoje wpisy obnażają Twoją niewiedzę i ignorancję. Napiszę o jednym, bo szkoda mi czasu na tłumaczenie, zdaje się że należysz do tych co to "nie wiem więc napiszę". Piszesz że kolejka wąskotorowa to najlepszy przykład zaniedbania gminy, bo tylko Rybnik w nią zainwestował.A więc mądralo otwórz sobie stronę kolejki to zobaczysz, że jest tam reklamowany projekt na 2,3 mln złotych „Szerokie tory do kultury – Inwestycja w Zabytkową Stację Kolejki Wąskotorowej w Rudach”. Gmina pozyskała ponad 1 milion, pozostałą kwotę 1,3 mln dokłada z własnego budżetu. I zapewniam Cię, ze to nie jest jedyny projekt, który gmina w ostatnim czasie tam zrealizowała. Jak się ma do tego marne 700 metrów torów, które ODBUDOWAŁ po starym śladzie Rybnik? trąbili o tym na lewo i prawo, że kolejka dojeżdża teraz do Rybnika a prawda jest taka, że dojeżdża do ... lasu, tyle ,że 700 metrów dalej Przyjedź, zobacz a potem pisz. W Rudach ta biedna wyremontowała dwa mosty za grube pieniądze, przy szkole powstało nowe boisko o sztucznej nawierzchni, teraz buduje kanalizację,. o innych projektach poczytaj na stronie. Wcześniej powstał parking przy kościele z punktem informacji turystycznej. Gmina ma jeden problem: za mało mówi o tym co robi, potrzeb jest wiele, ale bajdurzenie, że nic się nie robi, to czyste kłamstwo

Arteks 22.01.2019 21:46
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

@Jak_zyc - banalne pierdoły? To był tylko przykład. Rybnik realizuje największą obecnie inwestycję infrastrukturalną w województwie - południową obwodnicę miasta o standardzie autostrady. Wkrótce oddany będzie do użytku największy na Śląsku parking wielopoziomowy, wybudowano ponad 20 km asfaltowych dróg rowerowych, zmodernizowano kilkanaście szkół i obiektów sportowych, budowane są 3 stacje rowerowo-parkingowe, uruchomiono wypożyczalnię rowerów, wkrótce rozpocznie się budowa hospicjum, wybudowano nowy złobek i nowe przedszkole, rozbudowano szkołę, w tym roku rozpocznie się budowa 4 bloków komunalnych, trwa rewitalizacja starego szpitala w centrum, trwa rewitalizacja Kopalni Ignacy, oddano do użytku naturalne kąpielisko Pniowiec, najdłuższy w regionie tor dla rolkarzy oraz tężnię. Budowane jest centrum przesiadkowe Dworzec Paruszowiec łącznie z przebiciem się(!) pod torami. Pomijam wszystkie mniejsze inwestycje ale już tymi możnaby obdzielić cały ROW - a one dotyczą tylko jednego miasta. Dlatego mieszkańcy Rud mają nie tylko prawo oczekiwać - mogą mieć pewność, że bycie jedną z dzielnic dużego i bogatego miasta będzie dla nich dużo bardziej opłacalne niż bycie peryferyjną miejscowością gminy w której nic się nie dzieje...

Arteks 22.01.2019 21:32
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

@elawr - ludzie mają różne potrzeby. Niektórzy uciekają ze wsi do miast (głównie młodzi), niektórzy fascynują się wsiami (głównie osoby +50). Ale jednym z głównym motywów wyludniania się miast kosztem wsi na Śląsku są... tanie grunty na wsiach. Rudy mi się podobają - to jedna z nielicznych wsi w okolicy o której mogę powiedzieć, że jest ładna. Ale niestety jest bardzo zaniedbana i niedoinwestowana. I nigdy nie będzie bo leży w niezwykle ubogiej gminie i na ternie biednego powiatu. Ogólnie cała gmina Kuźnia Raciborska prezentuje się słabo - nie ma tam żadnego potencjału ekonomicznego lub osób które chciałyby coś zmienić. Najlepszym dowodem na to jest sprawa odbudowy kolejki o której mówi się z 15 lat. I co? Jedyny nowy odcinek zbudował Rybnik... Nie jest jakąś tajemnicą dla osoby która interesuje się transportem, że współpraca skansenu z gminą to droga przez mękę. Spośród różnych plusów o jakich zapomniałem napisać warto też wspomnąć, że po przyłączeniu do Rybnika - wzrosną ceny nieruchomości i gruntów w Rudach na czym zyskają ich właściciele. I wreszcie będzie można zrobić kanalizację w Stodołach i Rudach bo w przypadku Stodół nie dało się tego zrobić w czasie kanalizowania innych części miasta ze względu na to, że zlewnia jest w kierunku Rud, a nie Rybnika. A Rybnik z kolejki zrobi mega atrakcję turystyczną na skalę europejską, a nie lokalną jak jest obecnie. Możliwe, że zostanie odbudowany odcinek nie tylko w stronę zalewu ale też w stronę klasztoru. I nie zabraknie kasy na naprawę parowozu jak obecnie...

Arteks 22.01.2019 21:21
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

@Don C. - bardzo rzadko mnie można czymś zagnąć bo i czym? Nagonką? Niemcy mają multum kopalń węgla brunatnego i elektrowni węglowych i się tym nie przejmują. A co do palenia węglem w prywatnych domach to sam jestem przeciwny. Wolę aby wybudowano w Kędzierzynie instalację przerabiania węgla w gaz, nowe ciepłownie czy bloki cieplne ale węgiel w domach prywatnych i kotłownie w piwnicach to anachronizm. Na razie jak to powiedział prezydent Duda Polska ma węgiel na 200 lat. I większość tych złóż w ROW! @do_LeawackiGruntNaukowy - zupełnie mi nie przeszkadza nazwa ROW - przecież Śląsk wyrósł na węglu, tym bardziej ROW. Innej, lepszej nazwy nikt nie wymyślił. PKP cały czas używa ROW - spytasz kogoś w W-wie o Subregion Zachodni - nikt nie wie o co chodzi. Nie wiem dlaczego tak lekceważąco się wypowiadasz o Diagnozie jako serialu dla emerytów skoro badania kiedy wpośród oglądających 43% stanowią ludzi do 39 roku życia. I wcale mnie to nie dziwi bo przecież tam grają aktorzy młodego pokolenia. https://www.rybnik.eu/dla-mieszkancow/aktualnosci/aktualnosc/ruszaja-rybnickie-zdjecia-do-4-sezonu-diagnozy/

Don_C 22.01.2019 20:44

@LewackiGrantNaukowy-myślę że teraz zagiąłeś Arteksa na maxa. Bo z jednej strony Rybnik ma kopalnie i elektrownię i to jest gigantyczna część budżetu no i mityczny ROW na który Arteks zawsze sie powoływał a z drugiej strony walka z węglem z kopalniami,elektrociepłownią i elektrownią.Jak to pogodzić? Jak tak dalej będzie nagonka w lewackich mediach to kilka dużych zakładów pracy w Rybniku będzie trzeba zamknąć a wtedy już nie będzie tak na bogato jak dzisiaj.

~do_LewackiGruntNaukowy (37.248. * .36) 22.01.2019 20:17
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Przecież ten fantasta z Rybnika, celowo używa nazwy Row, bo w tym skrócie jest kluczowe słowo-"rybnicki"! Ostatnio Rybnik zapłacił prawie pół miliona zł jakiemuś serialowi dla emerytów, za to żeby przez rok czsu w tym serialu, osiem razy padło słowo Rybnik! Więc rozumiesz o co chodzi? Oni sie nawet cieszą, jak słowo Rybnik jest wypowiadane w mediach, w kontekscie najbardziej zanieczyszczonego miasta w Europie.

~LewackiGrantNaukowy (87.205. * .239) 22.01.2019 19:30
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Druga uwaga jest taka, że skoro usiłuje pan przybierać mentorskie tony w tematach, tak zwanej, "walki o wągli - czyli żeby go nie było", to powinien pan zarzucić archaiczną nazwę ROW, bo wszak nowoczesna ziemia rybnicka nie powinna już się kojarzyć nikomu z zacofanym węglem (w bryłkach, bo węglowodory, pociskane rurką, jakoś kochacie - ale macie prawo nie kojarzyc, że w przypadku gazu też grzeje "wągli"), który jest rozwinięciem ostatniej literki, użytego przez pana, skrótu. Szczególnie w sytuacji, kiedy, jak pan twierdzi, także historyczna przynależność Rud do raciborszczyzny, jest dziś dla ludzi oświeconych, nie czujących związków z "wąglem", nieistotna dla dążeń ambitnych słoików na glębokiej prowincji, przynależnej do prowincji płytszej.

~LewackiGrantNaukowy (87.205. * .239) 22.01.2019 19:16
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Dla kapłana światyni boga antysmoga, pana Arteksa, mam (nie)miłą informację. W Raciborzu czujników smogowych jest więcej, niz pan kapłan raczy za pomocą szklanej kuli i fusików przypuszczać.
http://telemetria.tech/mo/index.html

~elawr (78.31. * .32) 22.01.2019 16:18
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Arteks - masz etat rzecznika prasowego urzędu miejskiego? Zrobiłbyś karierę. Ciekawe dlaczego z tej oazy szczęścia regularnie ubywa mieszkańców a na tej wiosce w biednej gminie i biednym powiecie przybywa mieszkańców? W ostatnich latach ubyło ponad 5000 mieszkańców. Wyprzedzając, że napiszesz, że tak się dzieje we wszystkich miastach - może tak, ale Ty udowadniasz, że jest inny niż wszystkie inne polskie miasta, tylko smog ma taki sam jak inne miasta a w pierwszej trójce najbardziej smogowych miast Polski i Unii Europejskiej to się znalazł dlatego że ma czujnik a inne miasta nie. U sąsiadów trawa zawsze bardziej zielona. Ja cenię to co mam, tu w tej gminie. Wielu moich sąsiadów wyjechało z różnych śląskich miast, by tu zamieszkać. Dlaczego? Mogli przecież kupić dom lub działkę w jakieś dzielnicy Rybnika czy innego miasta - wybrali Rudy w powiecie raciborskim w gminie Kuźnia. Pewnie jakieś przyczyny były. Więc możesz dalej pisać, ale fakty przeczą Twojej teorii. Tu ludzi przybywa, tam ubywa.

~Jak_zyć (31.0. * .160) 22.01.2019 12:33
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jak zwykle Arteks piszesz BANALNE pierdoły. Budowa sieci gazowniczej? To obecnie sie buduje w całej Polsce, więc czym się szczycisz. Zakłady które wymieniłeś, jako znane w całej Europie(ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha) nie są nawet znane w Polsce. Jesteś zwykłym zakompleksionym farmazoniarzem, co na siłę chce wpoić ludziom coś, co nie jest prawdą. Napisz, czy choć jeden mieszkaniec Rybnika popiera twoje wypociny. 24 godz/dobę, to całe twoje "światowe" życie.

Arteks 22.01.2019 11:56
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

https://www.nowiny.pl/147199-smog-utrzymuje-sie-w-powiecie-raciborskim-kolejne-ostrzezenie-dla-mieszkancow.html - smog taki sam jak w Rybniku. Więc niech się ktoś nie pokazuje palcem jeśli u niego jest to samo. W Rybniku rozpocznie się w tym roku podłączanie ostatnich osiedli familoków/bloków komunalnych do ogrzewania sieciowego. Wkrótce rozpocznie się rozbudowa bloku cieplnego w Elektrowni Rybnik, na terenie całego miasta działa Eko-patrol, rozbudowywana jest sieć gazownicza np. w dz. Zamysłów i Niedobczyce. Działania władz miasta są wszechstronne. To władze Rybnika lobbowały za uchwałą antysmogową i zakazem palenia mułu. Wszystkie szkoły będą wkrótce po termomodernizacji! Prowadzone są różnorakie działania edukacyjne. Gdyby wszystkie samorządy problem smogu traktowały tak poważnie jak te z Rybnika - problem byłby może o 1/3 mniejszy niż obecny. I Rudy mogą być częścią tego rozsądnie i mądrze gospodarowanego miasta zamiast tkwić na obrzeżach biednej gminy i biednego powiatu. Wcale mieszkańcom Rud się nie dziwię.