Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Henryk Siedlaczek

Były poseł na Sejm RP, obecnie radny sejmiku śląskiego.

Wybrany 9.10.2011 r. z listy PO w okręgu wyborczym 30 w Rybniku. Staż parlamentarny: poseł V kadencji, poseł VI kadencji. Zawód nauczyciel. Wykształcenie wyższe, ukończona szkoła: Wyższa Szkoła Pedagogiczna, Wydział Filologiczno-Historyczny, historia specjalność nauczycielska - magister (1979). Należy do Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska. Data i miejsce urodzenia: 30 stycznia 1956 r., Wodzisław Śląski.

 

Radny Henryk Siedlaczek o zmianach w Sejmiku: Ja się bardzo cieszę, 4 lata na to czekałem 

Jedyny z powiatu raciborskiego radny sejmikowy Henryk Siedlaczek udzielił Nowinom komentarza do wydarzeń w Katowicach. - To bardzo ważny dzień dla Śląska i dla całej Polski - stwierdził były starosta i poseł Platformy Obywatelskiej.

WAŻNE PiS traci władzę w województwie. Wojciech Kałuża rezygnuje, wybrano nowy zarząd 

W poniedziałek 21 listopada (z przedłużeniem do 22 listopada w nocy) odbyła się sesja Sejmiku Województwa Śląskiego. Sprawy przybrały niespodziewany obrót po tym, kiedy doszło do przewrotu i marszałek Jakub Chełstowski przeszedł na stronę opozycji. Marszałek złożył wniosek o uzupełnienie porządku obrad o punkt dotyczący powołania...

AKTUALIZACJA

Nowiny Raciborskie piszą o ostatniej kadencji wójt Anny Iskały z Nędzy 

To kamień milowy w samorządzie ziemi raciborskiej. Sprawująca swój urząd czwartą kadencję pani wójt zapowiada, że chce oddać władze w młodsze ręce. Jednocześnie kreśli obraz trudnych warunków, w jakich przyszło jej pracować na ostatniej prostej. Galopujących cen w przetargach, widmie kryzysu energetycznego w placówkach gminnych...

Czesi z Odr zachwyceni Gminą Kuźnia Raciborska [ZDJĘCIA]  

Sadzenie drzew, przejażdżka kolejką wąskotorową, spływ kajakowy rzeką Rudą i zwiedzanie rudzkiej bazyliki - to tylko niektóre atrakcje, jakie czekały na gości z czeskiego miasteczka Odry, którzy w miniony weekend (6-8 maja) przyjechali do Kuźni Raciborskiej w ramach trwającego projektu pn. "Kuźnia i Odry oczami fotografów".

77. rocznica Marszu Śmierci. W Marklowicach złożono kwiaty i zapalono znicze 

W Marklowicach uczczono pamięć ofiar Marszu śmierci. Zbiorowy grób, który znajduje się na terenie gminy, jest jedną z wielu mogił, które powstały na trasie marszu od Auschwitz-Birkenau do Wodzisławia Śl.

Wójt Marklowic z wyższą pensją, a radni z wyższymi dietami 

Śladem okolicznych rad miast i gmin podążają także radni z Marklowic. Nic w tym dziwnego, bo od 1 listopada obowiązują nowe uwarunkowania, dotyczące zarówno diet radnych, jak i wynagrodzeń włodarzy. Pytanie jednak brzmi, o ile ich uposażenia się zwiększyły? Radni z Marklowic decyzję podjęli podczas listopadowej sesji.

Bolatice oficjalnym partnerem Kuźni Raciborskiej. Co zyskają mieszkańcy? [ZDJĘCIA]  

Kuźnia Raciborska i Bolatice scementowały swą współpracę porozumieniem podpisanym w kuźniańskim urzędzie stanu cywilnego. Zadziało się to po 21 latach współdziałania czeskiej miejscowości z sołectwem Rudy.

Więcej osób mieszka, niż płaci za wywóz odpadów. Urzędnicy: "Nie należy porównywać tych liczb" 

Scenariusz w wielu przypadkach jest podobnych. Zameldowanych mieszkańców na terenie danej gminy jest więcej niż złożonych deklaracji za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Urzędnicy z powiatu wodzisławskiego uważają jednak, że ta zależność nie jest problemem, ponieważ biorą pod uwagę liczbę osób faktycznie zamieszkujących daną...

Dożynki w powiecie wodzisławskim? Większość gmin zrezygnowała, ale w jednej jest szansa na Lady Pank 

Przez pandemię koronawirusa wszystkie gminy powiatu wodzisławskiego, które wcześniej organizowały dożynki, w ubiegłym roku zrezygnowały z organizacji tych imprez. Jak będzie w tym roku? Sprawdziliśmy to. 

Rząd wizytuje. Morawiecki w Eko-Oknach, Kraska na Gamowskiej. Nowy numer Nowin Raciborskich 

To ewenement, by w ciągu paru dni nasz powiat odwiedziło dwóch członków polityków z najwyższego szczebla w państwie. Premier Mateusz Morawiecki chwalił rodzimego producenta i eksportera okien, który mimo pandemii nadal się rozwija i tworzy nowe miejsca pracy. - Europejczycy oglądają świat przez polskie okna - podkreślił w Kornicach...

Henryk Siedlaczek sympatykiem ruchu Szymona Hołowni. Jak komentuje swoją decyzję? [RELACJA LIVE, ZDJĘCIA, WIDEO]  

Henryk Siedlaczek, który w 2018 roku z listy KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska uzyskał mandat radnego sejmiku śląskiego poparł ruch Szymona Hołowni. Ogłoszono to dzisiaj (tj. 16 lipca) na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Raciborzu.

Czy droga Racibórz - Pszczyna utknie na nieczynnej linii kolejowej? Czytaj Nowiny Raciborskie 

Ekipa lokalnych polityków walczy na szczeblu ministerialnym o przyszłość Regionalnej Drogi Racibórz - Pszczyna. W tym roku może być gotowa jej raciborska część. Żeby powstały kolejne etapy i połączenie z autostradą A1 trzeba porozumienia z PKP. Jak przebiegają negocjacje w resorcie infrastruktury? Kiedy można spodziewać się efektów tych rozmów?

Z posła na sekretarza Marklowic. Henryk Siedlaczek zastąpi Benedykta Kołodziejczyka 

Obecnie radny sejmiku śląskiego, a w przeszłości poseł, starosta i nauczyciel. Mowa o Henryku Siedlaczku, który wygrał konkurs na stanowisko sekretarza w Urzędzie Gminy w Marklowicach.

Los książnicy w rękach raciborskich włodarzy 

Henryk Siedlaczek, zasiadający w sejmiku śląskim samorządowiec z Platformy Obywatelskiej, uzyskał odpowiedź na swoją interpelację w sprawie przyszłości raciborskiej filii biblioteki pedagogicznej.

Jak nie będzie biblioteki pedagogicznej to Racibórz będzie w tyle za Milówką 

Plany likwidacji biblioteki pedagogicznej uważam za skandaliczne – mówi Henryk Siedlaczek, radny sejmiku Województwa Śląskiego. Spotkał się z załogą książnicy i złoży w Katowicach interpelację w tej sprawie.

Jak w Nędzy spędzają wakacje? [ZDJĘCIA]  

– Trudno w to uwierzyć, ale za nami już połowa zajęć w ramach wakacyjnej akcji z Gminnym Centrum Kultury w Nędzy – podsumowuje GCK. Co robiono w tym czasie?

Parlamentarzyści i radni wojewódzcy na sesji w Rydułtowach 

RYDUŁTOWY Na ostatnią sesję Rady Miasta Rydułtowy zaproszeni zostali parlamentarzyści i radni sejmiku wojewódzkiego, aby podyskutować o możliwościach pozyskiwania środków, szczególnie na cele ekologiczne oraz swoich działaniach, podejmowanych dla mieszkańców.

Zobacz więcej