Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wspominali Ślązaków siłą wcielonych do Wehrmachtu

Chałupki. 60 osób wzięło udział w spotkaniu z panem Alojzym Lysko z Bojszów pod Pszczyną - żywą legendą śląskich regionalistów, byłym samorządowcem i parlamentarzystą, autorem licznych publikacji o Górnym Śląsku.

Zorganizowane przez Ruch Autonomii Śląska z powiatu raciborskiego oraz DFK Chałupki-Zabełków spotkanie odbyło się w miniony wtorek w Hotelu-Restauracji "Zamek" w Chałupkach. Ponad 60 zgromadzonych osób - nie tylko z bliższych i dalszych zakątków powiatu raciborskiego ale również z Rybnika, Świerklan, powiatu wodzisławskiego oraz czeskich: Bogumina i Haci z uwagą wysłuchało wprowadzenia pana Lysko do napisanej przez niego w języku śląskim serii "Duchy Wojny", w tym najnowszego, ostatniego tomu traktującego o powojennej doli inwalidów wojennych, oraz do filmu "Dzieci Wehrmachtu", który następnie został wyświetlony.

Ten mocny, przygnębiający i skłaniający do refleksji film o antywojennym charakterze dotyczył losów Ślązaków przymusowo wcielanych do niemieckiego wojska, o tym jak ich rodziny musiały sobie radzić w czasie wojny (także ze stratą bliskich) a także o tym jak pan Lysko po pracochłonnych poszukiwaniach odnalazł na Ukrainie miejsce pochówku swego ojca.

Po filmie, uczestnicy spotkania mieli możliwość wypowiedzenia się w tematach w nim poruszonych oraz - po oficjalnym zakończeniu spotkania - do długich rozmów w kuluarach, które umilał przygotowany poczęstunek.

Organizatorów ucieszyło bardzo, że pan Alojzy podsumował spotkanie, głównie ze względu na towarzyszącą mu atmosferę, oraz znajomych, których spotkał na nim po latach, jako jedno z najlepszych jakie mu kiedykolwiek zorganizowano.

Ruch Autonomii Śląska zapowiedział organizację kolejnych spotkań otwartych na raciborszczyźnie.

źródło: RAŚ/Kamil Kotas, fot. B. Kacorzyk, oprac. żet

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].