Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kuczera, Kieca i Lenk na dniu otwartym krwiodawstwa w Raciborzu [ZDJĘCIA]

Prezydenci Raciborza, Rybnika i Wodzisławia Śląskiego wspólnie z wicewojewodą Gabrielą Lenartowicz deklarują lobbing na rzecz raciborskiego krwiodawstwa. Tymczasem nakładem 10 tys. zł powstaje plan naprawczy centrum, który w przyszły poniedziałek zostanie wysłany do ministerstwa zdrowia.

Kuczera, Kieca i Lenk na dniu otwartym krwiodawstwa w Raciborzu [ZDJĘCIA]

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu otworzyło swe podwoje mieszkańcom naszego regionu. Darmowe badania, zwiedzanie poszczególnych działów centrum i autobusu krwiodawstwa, wystawa przedstawiająca jego początki w Raciborzu - to tyle niektóre z szeregu atrakcji, które zapewniono zwiedzającym. - Wystawa jest ciekawa dla dawców i pracowników centrum. Przychodzą tutaj i wspominają dawne czasy - mówi Danuta Mróz, pracownik RCKiK w Raciborzu.

Tego dnia centrum krwiodawstwa w Raciborzu odwiedzili również prezydenci Raciborza, Rybnika i Wodzisławia Śląskiego, a także starosta raciborski i wicewojewoda Gabriela Lenartowicz. Agnieszka Wiklińska (p.o. dyrektora RCKiK w Raciborzu) oprowadziła ich po działach preparatyki, spedycji krwi, biologii molekularnej oraz pracowni konsultacyjną.

- Nasza obecność w tym dniu jest sygnałem poparcia dla tej instytucji, która służy naszym mieszkańcom - powiedział prezydent Rybnika Piotr Kuczera, nawiązując do rozważanej przez ministerstwo zdrowia możliwości włączenie placówki w Raciborzu w struktury centrum krwiodawstwa w Katowicach. RCKiK w Raciborzu ma czas do końca sierpnia na przesłanie do resortu zdrowia planu naprawczego, w którym dowiedzie, że po pokryciu przez ministerstwo zobowiązań centrum jest w stanie funkcjonować samodzielnie.

Plan przygotowuje polska firma z doświadczeniem na niemieckim rynku - poinformowała Agnieszka Wiklińska. Będzie się on składał z dwóch części - krótkofalowej, która w poniedziałek 31 sierpnia zostanie wysłana do Warszawy) oraz długofalowej, zakładającej rozszerzenie działalności merytorycznej centrum, tak aby stało się ono ośrodkiem badawczo-rozwojowym. Koszt przygotowania pierwszej części planu to 10 tys. zł. - Chcemy przenieść rozwiązania sprawdzone w sektorze prywatnym do służby krwi - powiedziała Agnieszka Wiklińska.

- Obecnie skupiamy się na przekonaniu ministerstwa, że RCKiK w Raciborzu może samodzielnie funkcjonować - powiedziała wicewojewoda Gabriela Lenartowicz, dodając, że jednym z ważnych argumentów w negocjacjach z resortem jest potencjał krwiodawców związanych z centrum. Ci obecni na sali potwierdzili słowa G. Lenartowicz. - To wszystko są więzi i wzajemna życzliwość. Było to tworzone przez lata i teraz może ulec zerwaniu. W ministerstwie muszą mieć tego świadomość. Jesteśmy z Wami! - powiedzieli krwiodawcy.

- Jeśli będziemy pracować tak jak do tej pory, ufając sobie, to wszystko będzie dobrze - zakończyła G. Lenartowicz.

W galerii zdjęcia z dnia otwartego RCKiK w Raciborzu oraz wizyty samorządowców i wicewojewody.

Wojtek Żołneczko

Centrum krwiodawstwa w Raciborzu grozi likwidacja 30 wiadomości, 45 komentarzy w dyskusji, 152 zdjęcia

Ludzie

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika

Ryszard Winiarski

Starosta Raciborski

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
mhl999 25.08.2015 10:25
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

po wyborach będzie armagedon ;) czy wygra PiS czy PO na jedno wyjdzie

Arteks 25.08.2015 09:38

@mhl999 - jeśli PO nie boi się proponować różnych likwidacji przed wyborami to strach pomyśleć co będzie po wyborach... Z drugiej strony podoba mi się jednomyślność w obronie tej ważnej instytucji. Natomiast nie miałbym nic przeciwko gdyby w Polsce zlikwidowano wszystkie powiaty. Centrum Krwiodastwa ma swój sens - powiaty go nie mają...

mhl999 25.08.2015 08:28

Politycy platformy przeciwko ministerstwu? Dość ciekawie się zrobiło, ale mimo to plus za wspólne działanie i cel.

Ben50 24.08.2015 17:11
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

ile oddali krwi Kieca i Kuczera to są mode " byczki" wiec z powodzeniem mogli oddać honorowo krew a nie pir....lic głupoty o lobbingu ! !