Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Niecodzienna lekcja historii w dniu zakończenia II wojny światowej

Uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Nędzy zostawali szkolne ławki i postanowili w niecodzienny sposób upamiętnić ważne historyczne wydarzenia - zakończenie II wojny światowej, ustanowienie Konstytucji 3 Maja i zagładę Żydów. Powstała z tego ciekawa, ważna i poruszająca lekcja historii.

Szkoła zorganizowała coś w rodzaju historycznej gry terenowej. Gimnazjaliści podzieleni na grupy wyszli w teren, szukali śladów historii rozwiązując w różnych miejscach przestrzeni publicznej zadania nawiązujące do ważnych wydarzeń. Jedna z grup odwiedziła cmentarz w Górkach Śląskich, gdzie znajduje się mogiła ofiar tzw. marszów śmierci. Jeden z nich przechodził właśnie przez Górki Śląskie.

Uczniowie odwiedzili też urząd gminy, gdzie z kolei Edyta Szajt, specjalista ds. oświaty, opowiedziała młodzieży o Konstytucji 3 Maja. Do rozwiązania były też różne zadania. - Chcieliśmy upamiętnić te ważne wydarzenia w inny sposób, chcieliśmy pokazać, że historia to nie coś, co wydarzyło się dawno temu, ale, że dotyka też nas. Naród, który traci pamięć, umiera. My chcemy żyć - mówiła przejmująco Brygida Szczepanik, nauczycielka historii i wos-u z ZSG w Nędzy.

Maciej Giemza z III a jest pewien, że tak niecodzienna lekcja historii zostanie w głowie. - Na pewno historia, o której słuchamy w terenie, w miejscach gdzie te wszystkie ważne wydarzenia się rozgrywały, o wiele lepiej do nas trafi, niż gdybyśmy mieli o tym tylko przeczytać w podręczniku - stwierdził chłopak.

Szkoła w Nędzy po raz pierwszy włączyła się w akcję "Żonkile" organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich. Gimnazjaliści mogli dowiedzieć się o życiu Żydów mieszkających w samej gminie Nędza. - Mój dziadek pamiętał, że w miejscu, gdzie dziś w centrum stoi sklep spożywczy, dawniej funkcjonowała karczma żydowska Schindlera. Dziadek wspominał, że ostatni raz widział pana Schindlera na stacji kolejowej Nędza-Wieś, w zwykłych wagonach, jakimi przewozi się zwierzęta. Machał mu na pożegnanie i wszyscy wiedzieli, że ten pociąg zawiezie go do Oświęcimia - opowiadała uczniom Brygida Szczepanik.

materiał nadesłany

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].