Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Radar coraz bliżej. Dziś podpisano umowę

Nowoczesny radar meteorologiczny, który wkrótce stanie na Górze Św. Anny ma zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców w regionie. W zasięgu jego działania znajdzie się miedzy innymi Odra z dopływami na terenie powiatu raciborskiego i zlewnie zasilające Zalew Rybnicki.

Radar coraz bliżej. Dziś podpisano umowę
Prezes Funduszu Gabriela Lenartowicz i dyrektor Rafał Bąkowski z IMGW podpisują umowę na dofinansowanie budowy radaru Fot. Adrian Czarnota / nowiny.pl

To tylko jednak zaledwie ułamek możliwości potężnego urządzenia, które swoim zasięgiem obejmie aż trzy województwa - śląskie, opolskie i dolnośląskie. To obszar o powierzchni 41 700 km2, na którym zamieszkuje 8,5 mln ludzi. Radar umożliwi dokładniejsze prognozowanie zagrożeń oraz szybsze ostrzeganie przed nimi ludności poprzez: objęcie skutecznym zasięgiem radarowym obszarów źródłowych Odry, Opawy i Ostrawicy oraz ich górnych biegów, poprawę dokładności pomiaru natężenia opadów i prognozowania zasilania w/w rzek w wody opadowe, monitorowanie groźnych zjawisk meteorologicznych związanych z wiatrem na obszarze województwa śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego, ocenę stanu skupienia hydrometeorów (rozróżnia deszcz, grad, śnieg). Na terenie woj. śląskiego w efektywnym działaniu nowego radaru znajdą się wszystkie zlewnie polskich dopływów górnej Odry, szczególnie Psiny, Kłodnicy, Rudy i Bierawki. Zapewni to wysoką gwarancję informacji o opadach w dorzeczu górnej Odry, szczególnie w zlewniach zasilających zbiorniki Dzierżno i Rybnik.

Rafał Bąkowski zastępca dyrektora IMGW o nowym radarze.mp3


Radar powstanie dzięki współpracy trzech Funduszy. Całkowity koszt budowy radaru wyniesie ok. 12,7 mln zł (netto). Z tej kwoty WFOŚiGW w Katowicach udzielił dotacji do kwoty 4,8 miliona złotych. Do zadania dołożyły się również wojewódzkie fundusze w Opolu (2,9 mln zł) i Wrocławiu (2,4 mln zł).  – W naszym województwie, pod opieką finansową Funduszu znajdują się górne odcinki dwóch największych polskich rzek. Gwałtowne zjawiska meteorologiczne zaczynają się więc u nas i to na naszym terenie i są ćwiczone – mówi Gabriela Lenartowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. – Dlatego zależy nam na racjonalnym przygotowaniu się do tych zjawisk i wiemy ile to kosztuje. Staramy się myśleć z wyprzedzeniem dlatego stworzyliśmy mechanizmy, które pozwalają na szybka pomoc. Myślę, że ta umowa zainicjuje szersza współpracę w zakresie profilaktyki przeciwpowodziowej i przeciwdziałania skutkom gwałtownych zjawisk meteorologicznych.

Gabriela Lenartowicz prezes WFOŚiGW w Katowicach o inwestycji.mp3


Radar na Górze św. Anny zostanie zintegrowany z systemem POLRAD. Uwzględniając dodatkowo planowane wdrożenie systemu INCA można stwierdzić, że planowana inwestycja umożliwi lepsze prognozowanie hydrologiczne i sterowanie kaskadą zbiorników w celu uzyskania co najmniej 24 godzinnego czasu wyprzedzenia dla planowanych odpływów z tych zbiorników oraz 48 godzinnego wyprzedzenia ostrzeżeń o katastrofalnych wzrostach stanów wody na dolnej Nysie Kłodzkiej i Odrze poniżej ujścia Nysy.

Rafał Bąkowski zastępca dyrektora IMGW o zasięgu urządzenia.mp3


– To co było najważniejsze od początku inwestycji to zakup działki. Już ją mamy i obecnie pracujemy nad planem zagospodarowania – mówi dr Rafał Bąkowski, zastępca dyrektora Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. – Samo urządzenie jeszcze w tym roku będzie gotowe do odbioru od producenta. Urządzenie to nie jest największy wydatek, najwięcej kosztuje infrastruktura i budowa wieży radarowej na której zostanie zamontowany. Mamy nadzieję, że radar  zostanie uruchomiony w pierwszym kwartale 2016 roku, choć niewykluczone, że inwestycję uda się przyśpieszyć – dodaje Bąkowski.

Umowa na dofinansowanie inwestycji została dziś podpisana w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  w Katowicach. W spotkaniu wzięli udział: przedstawiciele Rady Nadzorczej Funduszu - prof. Aleksander Herczek i Jerzy Suchy, Prezes Zarządu WFOŚiGW w Katowicach Gabriela Lenartowicz, Zastępca Prezesa Zarządu Agnieszka Siemińska oraz Kierownik Zespołu Gospodarki Wodnej i Ochrony Wód Krystian Smuda. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej reprezentował wicedyrektor dr Rafał Bąkowski.
(acz)

Ludzie

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm RP

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].