Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Walące się budynki bolączką Kuźni Raciborskiej. Burmistrz: mamy związane ręce

Elżbieta Kozłowska, radna z Kuźni Raciborskiej, zgłosiła na sesji rady miejskiej problem „walących się budynków i zaniedbanych posesji”. - Chciałabym, aby podjęto skuteczne działania - zalecała. To problem, na który zwracają uwagę mieszkańcy – sąsiedzi takich posesji, szczególnie kiedy nad regionem przechodzą porywiste wiatry. Nic w tym dziwnego, że obawiają się w takich chwilach o swoje mienie. Co na to burmistrz Macha?

Walące się budynki bolączką Kuźni Raciborskiej. Burmistrz: mamy związane ręce
Radna Elżbieta Kozłowska, burmistrz Paweł Macha (fot. arch. Nowiny.pl)

Radna powiedziała, że mieszkańców Kuźni Raciborskiej nie zadowala fakt, że miejscowy urząd interweniuje w tej sprawie poprzez rozsyłanie pism.

- Sytuacja nadal trwa - uwydatniła problem.

Mówiła także o tworzeniu śmietniska na jednej z posesji. Lokalizacji jej nie wyjawiła, zauważając, że wskaże to po obradach, czyli wtedy, kiedy sesja nie będzie już transmitowana w internecie. - Czy można na swojej posesji robić wysypisko śmieci? Kiedyś nie można było, teraz tak się dzieje - stwierdziła.

Paweł Macha odpowiadał, że przepisy są niezmienne. Mówił, że samorząd nie ma możliwości wyburzania cudzych budynków oraz ich porządkowania.

- Musimy się poruszać w granicach prawa. Mimo że aż ręka czasami świerzbi, żeby pójść i wyburzyć jakiś budynek lub też go uporządkować, i przesłać właścicielowi rachunek za to co się zrobiło - stwierdził.

Zapewniał, że jeżeli samorząd będzie miał stosowne instrumenty, to pomoże.

Macha argumentował, że podlegli mu pracownicy nie tylko siedzą w urzędzie i wysyłają pisma, ale robią „co jest w ich mocy”, aby nakłonić właścicieli do uporządkowania terenu (choć bywają sytuacje, że czasami w ogóle się nie daje się go ustalić). - Jeżeli rzeczywiście tak jest, że ktoś ma jakieś śmietnisko, to proszę to zgłosić, będziemy reagowali od razu w tej sytuacji - odpowiadał Macha na drugi poruszony przez radną problem.

Przewodniczący rady Gerard Depta dodał, że utrapienie z walącymi się budynkami nie tylko dotyczy Kuźni Raciborskiej, ale całej gminy. - To problem, który jest trudny do rozwiązania - podsumował rajca z Turza.

Ludzie

Elżbieta Kozłowska

Radna miejska Kuźni Raciborskiej

Gerard Depta

Przewodniczący rady miejskiej w Kuźni Raciborskiej

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~NoMach (85.198. * .90) 30.03.2022 11:37

Jeśli nic nie może zrobić,
to zmieńmy Burmistrza.