Piątek, 19 kwietnia 2019

imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego

RSS

Patrol

06.11.2015 10:17 | 0 komentarzy | żet

Już kilka wdechów wystarczy, aby śmiertelnie zatruć się tlenkiem węgla. Mł. bryg. Roland Kotula z PSP w Raciborzu radzi mieszkańcom raciborszczyzny jak tego uniknąć.

Jak uniknąć zatrucia czadem?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kilka tygodni temu w Krowiarkach pięcioosobowa rodzina podtruła się czadem. O tym, że zawroty głowy mogą być skutkiem zatrucia tlenkiem węgla wiedział ojciec rodziny. Gdy wstał rano i odczuł tę dolegliwość, wiedział co należy robić. Natychmiast przewietrzył dom, wyprowadził resztę domowników na dwór, a następnie wezwał pogotowie ratunkowe. Cała piątka trafiła do szpitala. Wszyscy wyszli cało z tego zdarzenia, ale do tragicznego końca zabrakło niewiele.

Jak uniknąć zatrucia?

Zdaniem dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Raciborzu mł. bryg. Rolanda Kotuli, podstawą w tym przypadku jest drożność przewodów kominowych - zarówno tych odprowadzających spaliny, jak i wentylacyjnych - doprowadzających świeże powietrze. - Przynajmniej raz w roku mistrz kominiarski powinien to sprawdzić - mówi.

Nie bez znaczenia jest również ustawienie okien w pozycji zapewniającej cyrkulację powietrza (tzw. mikroszczeliny). Należy również uważać z regulacją ciągu przewodu kominowego w kominkach i piecach - zbytnie ograniczenie prędkości spalania może skutkować niepełną reakcją spalania i wydzielaniem czadu (tak było właśnie w opisanym wyżej przypadku z Krowiarek). Coraz bardziej popularne stają się również specjalne czujki. Przy czym należy rozróżnić te reagujące na zwykłe zadymienie (przeciwpożarowe) od tych reagujących na tlenek węgla - mówi mł. bryg. Roland Kotula. z PSP w Raciborzu.

Bezwonny zabójca

Tlenek węgla (czad) jest gazem bezwonnym i bezbarwnym. Pierwsze objawy zatrucia czadem to zawroty głowy, ból głowy, nudności. Później następuje utrata przytomności. Tlenek węgla wiążę się z hemoglobiną, nie dopuszczając w ten sposób do transportu tlenu. Pozbycie się czadu z krwi jest możliwe dopiero w komorze hiperbarycznej (najbliższa jest w Siemianowicach Śląskich...).

- Apelujemy do mieszkańców o sprawdzenie instalacji grzewczych. Również w naszym powiecie w przeszłości dochodziło do śmiertelnego zatrucia czadem - mówi R. Kotula.

Wojtek Żołneczko

NIE DLA CZADU - SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE