Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Prezydent Polowy ustawi wielkiego misia przed kościołem Matki Bożej

Rodzinny Ogród Rekreacji to projekt dofinansowany przez rządowy Polski Ład. Latem ma ruszyć jego budowa. Magistrat wkrótce ogłosi przetarg na wykonanie nowego miejskiego parku. Ogród będzie zlokalizowany naprzeciw sanktuarium Matki Bożej w Raciborzu.

Prezydent Polowy ustawi wielkiego misia przed kościołem Matki Bożej
W strefie aktywnego wypoczynku z mini torem rolkowym, linarium, tyrolką, przestrzenią piasku i atrakcji wodnych przewidziano dominantę przestrzenną w formie zestawu zabawowego „Niedźwiadek”

Przestrzeń ma być przez lata świeża

Rodzinny Ogród Rekreacji powstanie na terenie niezagospodarowanej zieleni w obrębie ul. Jana Pawła II.

- Powstanie przemyślana w każdym detalu przestrzeń miejska dające możliwość relaksu oraz wytchnienia raciborzanom w każdym wieku - zaznaczył na konferencji prasowej z 1 marca Dariusz Polowy prezydent Raciborza.

Inwestycja będzie kosztowała 8 mln zł.

- Ma być wizytówką Raciborza. Szczególną uwagę poświęciliśmy takiemu zaprojektowaniu tej przestrzeni, żeby przez lata była świeża i nie ulegała „opatrzeniu”. W rezultacie korzystaliśmy z najlepszych wzorców i najnowszych trendów zagospodarowania przestrzeni miejskich - podał D. Polowy.

Jak zaznaczył wiceprezydent Dawid Wacławczyk, ten projekt jest efektem wsłuchania się władz w głos mieszkańców. 

WIDEO: TRANSMISJA Z KONFERENCJI PRASOWEJ DARIUSZA POLOWEGO

https://fb.watch/qA3QBbQEGe/

- Dobrze działa park Jordanowski, w którym odbywa się wiele imprez. To atrakcyjne miejsce Raciborza. W strategii rozwoju miasta, jak również w programie jego rewitalizacji wskazywano, że tego typu miejsca powinny być także w innych częściach Raciborza - podał Wacławczyk.

Tak ma wyglądać Rodzinny Ogród Rekreacji. Powstanie w 2025 roku

Trzy razy większy od parku Jordanowskiego

Scharakteryzował, że dzielnica Ocice i dwa wielkie osiedla - hetmańskie i Żorska - nie mają tak dużego terenu rekreacyjnego.

- To się zmieni. A przypomnijmy, że władze poprzednich kadencji chciały ten teren sprzedać - mówił na konferencji pierwszy zastępca prezydenta Polowego.

W czerwcu Miasto chciałoby rozstrzygnąć przetarg na wykonawstwo nowego parku. Prace przewidziano na dwa kolejne lata.

Nowe, zielone tereny rekreacyjne w Raciborzu to tężnia przy Warszawskiej oraz powstająca właśnie tężnia na Ostrogu. Wacławczyk zapowiedział, że w tej dzielnicy, przy tężni pojawi się kolejny rodzinny teren zielony.

Rodzinny Ogród Rekreacji będzie trzy razy większy od parku Jordanowskiego. 

Pojawi się w nim strefa relaksu z polaną. - Będziemy mogli w tym miejscu wykazać się strefą czysto przyrodniczą z mnogością różnych nasadzeń - zapowiedział I wiceprezydent Raciborza.

Szczegóły przedsięwzięcia omówił naczelnik wydziału inwestycji Mariusz Mrozek. Wskazał, że w pierwszej z trzech stref parku zaplanowano rekreację o charakterze aktywnym. Zlokalizowane zostaną tam atrakcje dla różnych grup wiekowych. Będą tam zainstalowane urządzenia do aktywnego spędzania czasu.

Wokół strefy rekreacyjnej zaplanowano mini tor dla rolkarzy, czy użytkowników hulajnóg. 

W strefie wypoczynku o charakterze parkowym, z polaną pojawi się sucha rzeka z układem kamiennym i spacerowym. Tu pojawią się hamaki oraz huśtawki.

Konferencja prasowa poświęcona nowego Ogrodowi. Stoją od lewej: naczelnik Mariusz Mrozek, prezydent Dariusz Polowy, wiceprezydent Dawid Wacławczyk i kierownik BPM Joanna Stanisz-Cebula

Opozycja chciała parku przy Ogrodowej

Część widokowa wykorzysta ciekawe zdaniem Mrozka ukształtowanie terenu. Wysoka skarpa pozwala z jej grzbietu podziwiać piękne widoki panoramy Raciborza. - Tu pojawi się taras widokowy, gdzie można dostać się schodami, a po zboczu skarpy poprowadzimy ścieżkę i zjeżdżalnie terenowe, atrakcje dla dzieci - podsumował Mariusz Mrozek.

Nowiny pytały o obecną tam funkcję parkingową. W czasie mszy w pobliskim kościele postój jest tam zapełniony pojazdami.

- Zawsze, jak proponujemy nową inwestycję w mieście, dbamy o element parkingowy. Wszystkie miejsca aktualnie tam istniejące na pewno pozostaną - obiecał Dariusz Polowy.

W przeszłości siostry zakonne z pobliskiego klasztoru dbały o niewielką kapliczkę znajdującą się w głębi terenu zielonego. - Obecnie nie zachowały się po niej ślady, trudno ją nawet zlokalizować. Znamy to jedynie z opowieści - powiedział D. Wacławczyk przy wsparciu naczelnika z urzędu.

Żeby dzieci nie bawiły się między samochodami

Zwróciliśmy uwagę na głosy z ław opozycji w radzie miasta, podnoszące mnogość wydatków na inwestycje obciążające budżet Raciborza. Chodzi o kolejne parki. - Ci sami radni chcieli kupić teren pod park na Ogrodowej - odparł Dariusz Polowy. Dodał, że na temat tego jak funkcjonują nowa tężnia czy park Jordanowski nie słyszał narzekań. Jego zdaniem mieszkaniec Raciborza ma prawo czuć się komfortowo w przestrzeni publicznej. 

- To jest nowoczesny sposób zagospodarowania miasta. Małe, stare, źle zakonserwowane place zabaw znikają. Zmieniają się w parkingi. Naszą odpowiedzią na to są duże miejsca masowej rekreacji. Jedno, ale porządne. Poniesiemy te same koszty, ale uzyskamy inną jakość. Żeby dzieci nie bawiły się między samochodami - podkreślił Dawid Wacławczyk.

Dariusz Polowy zapowiedział, że odbędzie się jeszcze jedno spotkanie dla mediów, już w plenerze. - Pokażemy wtedy szczegółowe umiejscowienie wszystkich atrakcji - oznajmił.

Ludzie

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

11 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~MaP (77.222. * .171) 04.03.2024 20:01
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Misia już będzie miał, jeszcze tylko niech szafę postawi do której klakierzy będą mu piali hymny pochwalne...

~AntyHamulcowy (89.171. * .51) 04.03.2024 13:01
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Lenk chciał kiedyś sprzedać ten teren pod market budowlany. Park dla dzieci i seniorów to zdecydowanie lepsza propozycja!

beg 03.03.2024 19:07
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

Tylko, że o park ale na Ogrodowej Polowego ludzie proszą od lat i on ma ich prośby za nic.

~TolekBananek (46.204. * .72) 03.03.2024 16:51
oceniono 5 razy
-5
Zgłoś

Na pewno lepszy park z zielenią niż pusty plac

~wtf (46.223. * .173) 03.03.2024 14:55
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Najlepsza jest ta polana bez lasu. To taki miś na miarę ratuszowych horyzontów i ambicji.

~Daria37 (178.255. * .196) 03.03.2024 14:38
oceniono 5 razy
-5
Zgłoś

Już pokochałam tego naszego raciborskiego Kubusia Puchatka.

~Tomasz909 (5.184. * .76) 03.03.2024 14:34
oceniono 6 razy
-6
Zgłoś

Ogród jordanowski jest super, ale ten park to absolutny hit. Brawo panie Polowy tak trzymać

~Marek1234567 (78.31. * .43) 03.03.2024 14:25
oceniono 5 razy
-5
Zgłoś

Fajne, można podjechać z dzieckiem i spędzić z dzieckiem kilka chwil na super zabawie.

~EwaEwaEwa1 (5.184. * .198) 03.03.2024 14:13
oceniono 4 razy
-4
Zgłoś

Bardzo fajny pomysł. Dobrze że dzieciaki wybrały takiego fajnego niedźwiadka.

~Rack (77.222. * .146) 03.03.2024 13:49
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

Dawidzie, jeśli tylko chcesz - pokażemy Wam- gdzie dokładnie stała kapliczka ;)

~Faryzeusz2018 (188.146. * .30) 03.03.2024 13:24
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

Ja wolę szafę w ktörej mogę się przed wyborami nagrać - to też rozrywka a i na sąsiada można zakablować