Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Radny Dawid Wacławczyk zarzuca prezydentowi Raciborza brak taktu i ignorancję przy zwolnieniach urzędniczek

Dawid Wacławczyk obecnie radny klubu Silny Racibórz w Radzie Miasta w Raciborzu, a wcześniej pierwszy zastępca prezydenta miasta Dariusza Polowego komentuje ostatnie decyzje kadrowe prezydenta Wojciechowicza. Nowy włodarz w jeden dzień zwolnił pięć urzędniczek, głównie z pionu kierowniczego.

Radny Dawid Wacławczyk zarzuca prezydentowi Raciborza brak taktu i ignorancję przy zwolnieniach urzędniczek
Dawid Wacławczyk jest radnym opozycji z Silnego Raciborza w kadencji 2024-2029

Oto komentarz, który przesłał do redakcji Nowin D. Wacławczyk (śródtytuły pochodzą od redakcji):

Likwidacja stanowisk z czasów prezydentury Polowego

Organizacja urzędu to kompetencja prezydenta i co do zasady jest to jego zadanie. Mieszkańcy mają natomiast prawo do poznania powodów przeprowadzanych zmian i oczekiwać, by miały one jakiś cel, sens i uzasadnienie merytoryczne. 

Chodzi po prostu o to, żebyśmy mieli z tych zmian jakiś realny pożytek w postaci lepszej obsługi mieszkańca i zwiększonej skuteczności urzędu. By działał on lepiej, a nie gorzej. 

W ruchach przeprowadzonych przez Jacka Wojciechowicza nie widać tymczasem żadnego sensu. Właściwie jedynym kryterium zmian, jakie widzę, jest „powrót do przeszłości”, czyli sytuacji z roku 2018. W praktyce sprowadza się to po prostu do likwidacji stanowisk stworzonych w czasie prezydentury Dariusza Polowego i zwolnienia urzędników, którzy pojawili się w ciągu ostatnich 5 lat.

Gród zasługuje na architekta 

A przecież Ci urzędnicy, a właściwie panie urzędniczki, bo mówimy o grupie kobiet - nie mają żadnych barw politycznych i pojawiły się w wyniku konkursów. To osoby merytoryczne, doświadczone i zaangażowane, które rozumieją pojęcie służby miastu i mieszkańcom. Co gorsza, odnoszę wrażenie, że pan Wojciechowicz nie przeprowadza tych zmian w wyniku własnej obserwacji, tylko wykonuje cudze ambicje.

Biorąc pod uwagę to, że przez blisko 2 miesiące od rozpoczęcia pracy nie przedstawił się urzędnikom, którzy po kilka tygodni czekają na audiencję i rozmowę oraz podjęcie ważnych decyzji - nie sądzę, że z którąś z tych zwalnianych Pań wcześniej zdążył porozmawiać i poznać zakres ich zadań i obowiązków. W urzędzie panuje chaos i bezwład, którego powodem z pewnością nie są te zwalniane panie naczelniczki, kierowniczki i specjalistka.

Przykładem tej niewiedzy była sesja. Kiedy przeczytałem, że pan Jacek Wojciechowicz sprowadza podczas sesji funkcję i osobę Architekta Miasta do jej „akcji zającowej” to dotarło do mnie, że jest to nie tylko zwykły brak taktu, szacunku dla pracownika i niebywała wręcz arogancja, ale przede wszystkim zwykła ignorancja wynikająca z braku znajomości zarówno urzędu jak i naszego miasta.

Racibórz to gród o rodowodzie średniowiecznym i ogromnym potencjałem turystycznym, który jak najbardziej zasługuje na swojego architekta, który będzie dbał o estetykę starówki, jakość inwestycji, ich funkcjonalność oraz zgodność z wyzwaniami dzisiejszych czasów. Choćby tych dotyczącymi kwestii estetycznych, ekologicznych i związanych z przystosowaniem miasta do zmian klimatu.

Nagrody, konkursy, inicjatywy

Wydaje się, że akurat w Warszawie pan prezydent miał możliwość poznania i zrozumienia tych zagadnień. Dzisiejszy ratusz Warszawy jest bardzo zaawansowany w tych sprawach. Zresztą o powołanie takiego stanowiska wielokrotnie apelowała do władz Raciborza nasza uczelnia, a konkretnie Wydział Architektury PWSZ, obecnie ANS.

Słuchajmy ekspertów, a nie kierujmy się czyimś ego i wyobrażeniami o samorządzie sprzed kilku dekad. Pan prezydent, który pomieszkuje w Raciborzu od dwóch czy trzech miesięcy nie wie pewnie, że to obecnej architekt miasta zawdzięczamy między innymi to, że po wielu latach chaosu udało nam się uporządkować estetykę rynku, który w końcu od 2 sezonów nie wygląda jak ruski lunapark.

Chyba, że o to właśnie chodzi, o powrót do dominacji jednego podmiotu, który wspierał go w wyborach? To by wiele tłumaczyło…

To pani architekt zainicjowała przeprowadzenie konkursu na zieloną rewitalizację rynku, które jako miasto przeprowadziliśmy wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich, w wyniku czego mamy kilkanaście świetnych i profesjonalnych pomysłów na jego aranżację. A fakt, iż projekt jest wynikiem konkursu, daje nam dodatkowe punkty w zbliżających się konkursach na środki europejskie, co zresztą wiem od jednej ze zwalnianych kierowniczek. 

To miejski architekt Ewa Klimaszewska zainicjowała powstanie w Raciborzu dwóch ogrodów deszczowych, a powstanie pierwszego z nich zostało nagrodzone (także finansowo) w konkursie Ministerstwa Ochrony Środowiska „Miasto z Klimatem”.

To ona zainicjowała liczne akcje zazieleniania miasta i jego odbrukowywania (ul. Ogrodowa i Miarki). To ona zmobilizowała mieszkańców, wspólnoty i zakłady pracy do wytężenia starań w dbałości o otaczającą ich zieleń, wymyślając i koordynując konkurs „Zielono Mi”, który cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem.

To ona inicjowała edukację ekologiczną w przedszkolach, gdzie pojawiły się warzywniki i konkurs „z pamiętnika małego ogrodnika”. To ona wymyśliła i koordynuje świetną akcję tworzenia pisanek raciborskich przez szkoły i przedszkola oraz artystycznego ubierania zajęcy. Zorganizowała też szereg świetnych imprez ekologicznych dla dzieci w Ogrodzie Jordanowskim, który zresztą współprojektowała, jeszcze jako matka – wolontariuszka.

Zapraszała do ich organizacji kilkanaście szkół, stowarzyszeń, firm i instytucji, udowadniając, że samorząd jest silny dzięki współpracy mieszkańców, a nie przez kupowanie imprez. Pierwszy Dzień Wiosny i Dzień Dyni stały się nieodłącznym elementem raciborskiego krajobrazu dziecięco – edukacyjnego. Na bieżąco opiniuje też inwestycje miejskie i zadania powstające z ramach Budżetu Obywatelskiego oraz Inicjatywy Lokalnej.

Problemem jest najwidoczniej to, że jej działania za wzór podał kiedyś w swoim programie wyborczym Dariusz Polowy. O jakich więc argumentach merytorycznych mówimy? I czyje działania są rzeczywistą degrengoladą?

Obniża się poziom debaty publicznej

No i ten styl dyskusji… Pan Wojciechowicz zapytany w kulturalny sposób o uzasadnienie dokonywanych zwolnień odpowiedział, że „gdyby tu rządził PIS, to wymieniłby wszystkich od sprzątaczek w górę”. Ręce opadają gdy się czyta, na jaki poziom trafia debata publiczna.

Czuję zażenowanie. Wydaje mi się, że osoby, które na niego głosowały i liczyły na to, że jego warszawskie doświadczenie przyniesie korzyści dla Raciborza – liczyły raczej na  nowoczesne patrzenie na miasto i jego problemy, zrozumienie idei smart city, innowacyjność w rozwiązywaniu spraw oraz wysoki poziom kultury i merytoryki w czasie dyskusji na sesjach Rady Miasta.

Tymczasem widzimy raczej mało sensowne wykonywanie cudzych poleceń, polityczne bajdurzenie w stylu  wiejsko-warszawskim, podsycanie emocji i kompletnie nieracjonalny sposób dyskusji. Ja tego kompletnie nie kupuję…


Na ten temat piszemy również tutaj:

https://www.nowiny.pl/wiadomosci/231597-prezydent-wojciechowicz-zwolnil-piec-urzedniczek-w-jeden-dzien-to-tylko-2-zalogi-opozycja-twierdzi-ze-to-zaszkodzi-miastu.html

Ludzie

Dawid Wacławczyk

Radny, były wiceprezydent Raciborza

Jacek Wojciechowicz

Prezydent Raciborza i były wiceprezydent Warszawy

18 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Pokoemonosss (78.31. * .201) 25.06.2024 08:45

Jak dla mnie to z 30 % można zwolnić i urząd nadal będzie funkcjonować dobrze, a może i jeszcze lepiej, są takie działy w których petent pojawia się raz dziennie.... Czasy są ciężkie, a jak wiemy dziura budżetowa jest SPORA.

~Wald (78.31. * .35) 24.06.2024 22:20

Panie Wacławczyk pisiory głosu nie mają . Zamilcz

~Mieszko2 (31.0. * .76) 24.06.2024 22:04

Panie radny audiencja przysługuje zwierzchnikowi kościoła katolickiego totalna paplanina nowy szef ma prawo współpracy z ludźmi którzy mu pasuja i wszystko w temacie

~wtf (46.223. * .47) 24.06.2024 18:28

Prezydent zlikwidował stanowisko architekta. To nie to samo, co wyrzucenie koleżanki Wacławczyka.

~Nic (78.30. * .239) 24.06.2024 17:40

Jak Polowy zaraz zwolnił pracowników z którymi miał na pieńku jako jeszcze biznesmen to było w porządku i na koniec każdego miesiąca na początek prezydentury zwalniał z kierowniczych stanowisk a zatrudniał swoich to też wtedy było dobrze

~Adida (5.184. * .210) 24.06.2024 16:59

Dziwnym trafem pan Wacławczyk zajął się tylko zwolnieniem że stanowiska swojej bliskiej koleżanki, a o pozostałych 4 zwolnionych urzędniczkach nic... A w tym akurat przypadku nie było wielkich zasług dla miasta.

~Luki1278 (193.169. * .40) 24.06.2024 15:54

Słychać wycie - znakomicie

~Człowieknie@ (31.0. * .242) 24.06.2024 15:51

Średniowieczny Racibórz jest widoczny na mojej ulicy, zapomnianej przez włodarzy i architektów miasta i średnio mi się to podoba... A ulica, jak to ulica... bardziej przydatna dla mieszkańców niż ogrody deszczowe i pisanki...choć pewnie na konkurs się nie nadaje.

~Kaliber (79.124. * .170) 24.06.2024 15:33

Panie Dawidzie, nic dodać nic ująć. Ma Pan rację. Wojnary z całym inwentarzem wróciły. To miasto było i okazuje się będzie ZACOFANYM miasteczkiem przygranicznym z Tajnymi Współpracownikami w każdym możliwym ośrodku wladzy czyli 5 lat na wstecznym biegu! Katastrofa...

~raciborz_anka (37.30. * .29) 24.06.2024 15:21
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Rod (46.204. * .136) 24.06.2024 14:57

A pan radny to broni pracownika czy koleżanki?

~Piotr12 (188.137. * .109) 24.06.2024 14:49

A jak Połowy zwalniał pracowników z długoletnimi stażem i przyjmował swoich to było ok,? Panie Wacław czyki.

~DyzmaNikodem (78.31. * .15) 24.06.2024 11:31

Patodeweloperka przy tej władzy będzie się miała jak pączek w maśle

~SolidaruchŚmierdzący (46.204. * .63) 24.06.2024 10:14

panie Wojciechowicz brawo i do przodu - a gawiedź niech kwili

~Aleksandra7979 (31.171. * .164) 24.06.2024 09:45

Ten Wojciechowicz i mieszkańców I pracowników ma w głębokim poważaniu.

~a4b44 (185.246. * .58) 24.06.2024 09:39

Wojnarowicz ma pięć lat na pokazanie tego co potrafi

~krzysztofbel (196.44. * .86) 24.06.2024 09:08

Wojciechowicz to porażka. Szkoda miasta.

~wtf (46.223. * .220) 24.06.2024 09:04

Gdyby nie Wacławczyk, to nikt by się nie dowiedział, że architekt zajmuje się zieleniną.
No i dlatego mamy takie klocki, jakie mamy.