Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak może wyglądać nowa kładka nad Odrą? Kosztować będzie więcej niż 8,6 mln zł

Arkadiusz Szczerek architekt z Kielc (AST architekci) zaproponował dla Miasta Racibórz wstępną koncepcję kładki pieszo-rowerowej nad Odrą. Mówiono o niej - w dwóch wersjach - na jednej z ostatnich sesji rady miasta. Choć w urzędzie jest już koncepcja wykonania kładki, to chcą tam w tym roku rozpisać konkurs na jej nowy projekt.

Jak może wyglądać nowa kładka nad Odrą? Kosztować będzie więcej niż 8,6 mln zł
Dominik Konieczny wiceprezydent Raciborza, drugi zastępca Dariusza Polowego

Oto dwa warianty wykonania kładki nad rzeką.

1 wariant - 8 681 346,00 zł

  • Konstrukcja stalowa łukowa.
  • Dolny łuk podpiera wyższy łuk podparty luźno na fundamencie żelbetowym. Oba łuki połączone są wspornikami z rur
  • Cała kładka malowana proszkowo na kolor biały. Balustrady ma stalowe, ocynkowane.
  • Ścieżka rowerowa biegnie pod kładką.
  • Rozpiętość kładki w tej wersji wynosi ok. 102,10 m.

2 wariant - 7 981 303,00 zł

  • Konstrukcja z betonu sprężonego - kładka wstęgowa o konstrukcji wiszącej, w której kable są naciągnięte na tyle mocno, że obciążenie może być przykładane bezpośrednio na płytach betonowych, opartych na kablach.
  • W porównaniu z wersją pierwszą konstrukcja kładki wstęgowej jest dosyć prosta, lekka i przede wszystkim smukła.
  • Ze względu na stosunkowo nieduże zużycie materiału kładka wstęgowa jest relatywnie tania. Budowa i utrzymanie powodują minimalne obciążenia środowiskowe.
  • Rozpiętość kładki w tej wersji wynosi 98,8 m

Na sesji w grudniu radny Marcin Fica pytał, czy przy realizacji kładki nad Odrą będzie można sięgnąć po jakieś środki zewnętrzne i ile będzie trzeba wyciąć drzew w parku Zamkowym w zawiązku z jej budową.

Zastępca Prezydenta Miasta Dominik Konieczny przekazał, że są dwie szacunkowe ceny wykonania tego zadania. Pochodzą jeszcze sprzed czasu podwyżek w sektorze budowlanym i na dziś trudno oszacować jej koszt. Pokaże to dopiero kosztorys inwestorski, sporządzony po wykonaniu konkretnego projektu. Dodał, że w kwestii wycinki drzew nie jest w stanie się wypowiedzieć.

Przewodniczący rady Marian Czerner prosił wiceprezydenta, aby ten omówił temat dwóch wersji kładki nad Odrą. Ten odesłał szefa rady do wydziału zajmującego się zadaniem. Czerner nie krył zaskoczenia odpowiedzią i poprosił, by zastępca nie odsyłał radnych z kwitkiem, tylko przygotowywał odpowiedzi i traktował radnych poważnie.

W budżecie Raciborza zapisano konkurs na projekt kładki nad Odrą i zarezerwowano 70 tys. zł na to zadanie.

Ludzie

Dominik Konieczny

Wiceprezydent Raciborza

Marcin Fica

Radny Miasta Racibórz

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~xyzyx (5.188. * .84) 04.02.2022 12:21

miasto powinno wystąpić do powiatu o partycypowanie w kosztach inwestycji. Uczciwym byłby podział 50/50. W końcu to w interesiu powiatu w dużej mierze ta kładka, bo będzie prowadziła prosto na zamek piastowski. Nie jest zwolennikiem tego projektu, ale jeśli już ma powstać, to uczciwym byłoby, gdyby powiat wziął część kosztów inwestycji na siebie. O drogi i szpital zwracają się do miasta, więc i tu miasto może, a nawet powinno zwrócić się do powiatu. To byłoby uczciwe rozwiązanie

~cołaska (10.0. * .15) 04.02.2022 08:52
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Jak teraz jest ponad 8 i ceny w budowlance poszły o jakieś 30% w górę to na dziś to jest 11-12 mln zł, a że dopiero będą konkurs robili a dokumentacja takiego mostu to potrwa to nie prędzej jak w nowej kadencji coś takiego ma szansę powstać.

~Rack (46.204. * .220) 04.02.2022 00:32

Pytam się - PO CO NAM TAKI WYDATEK NA NIE POTRZEBNĄ KŁADKĘ? I BROŃ WAS BOŻE WYCINAĆ STARODRZEW nad Odrą - niewiele go już nam ostało się. Jest już jedna kładka i wystarczy trochę więcej ruszać się, a i rowerem tam też można - łączy się ze ścieżką rowerową. No a wypowiedzi wicka - nie skomentuję...

~Hader90 (45.134. * .163) 03.02.2022 22:44
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Trochę drogo jak za kładkę dla spacerowiczów. Po podwyżkach pęknie 10 mln. 208 zł na mieszkańca za kładkę??? Opozycja dała się zmanipulować ekologowi słyszącemu głosy w głowie. Mam poważne wątpliwości w stosunku do jego pomysłów

~fachowiec123 (5.253. * .150) 03.02.2022 22:32
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Panie redaktorze można by się wysilić i sprawdzić w internetach różnicę między koncepcją a projektem.