Sytuacja w Jastrzębskiej Spółce Węglowej nie napawa optymizmem. Pracownicy zastanawiają się, jakie będą dalsze losy spółki. Tymczasem związki zawodowe toczą między sobą spór o to, który z nich mówi prawdę.
AKTUALIZACJA
"Tąpnięcie popytu" - w taki sposób prezes Polskiej Grupy opisuje ogromne zmniejszenie zamówień, jakie notuje Spółka. Czy sytuacja może być jeszcze gorsza? W czasie konferencji Energy Days 2024 w Katowicach z ust jednego z uczestników padły słowa o konieczności jak najszybszego odejścia od węgla kamiennego.
Jastrzębska Spółka Węglowa potwierdza, że doszło do wycieku informacji. Sprawa została przekazana organom ścigania. Ujawnione informacje dotyczą planu naprawczego i propozycji wprowadzenia oszczędności wynikających m.in. ze wstrzymania nagród i deputatów.
Sytuacja Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie jest w ostatnim czasie najlepsza. Strata na poziomie 6 mld zł za pierwsze półrocze br. wywołała dyskusję nie tylko o kondycji spółki, ale również sposobu jej zarządzania. Działacze z reprezentatywnych organizacji związkowych napisali w tej sprawie list do wiceministra w Ministerstwie Aktywów...
Ogromna strata jest wynikiem zmniejszenia produkcji węgla i koksu, niższych cen na rynkach oraz - przede wszystkim - ujęcia w raporcie finansowym Grupy JSW odpisu aktualizującego wartość niefinansowych aktywów trwałych. W dalszej części artykułu wyjaśniamy, co kryje się pod tym terminem.
Karol Granatyr, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego „Sierpień'80” Konfederacja w Jastrzębskiej Spółce Węglowej mówi o sytuacji w spółce. Odpiera zarzuty działaczy z reprezentatywnych organizacji związkowych JSW, określając je jako kłamstwa i manipulacje.
Pesymistyczną wizję przyszłości Jastrzębskiej Spółki Węglowej roztaczają Reprezentatywne Organizacje Związkowe JSW. Działacze uważają, że na początku 2025 r. firma może utracić płynność finansową. Związkowcy protestują przeciwko zwalnianiu pracowników spółki.
- Panowie z kadry, przedstawiciele ludzi wyedukowanych, mają problem czytania ze zrozumieniem albo uważają wszystkich za idiotów! - czytamy w ulotce, która trafia do pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Po ponad dwóch miesiącach od wypadku w kopalni Rydułtowy, we wtorek (17.09.) na specjalnej konferencji z udziałem m.in. Roberta Kropiwnickiego - Sekretarza Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych pokazano symulację tej katastrofy. W spotkaniu wzięli także udział ratownicy biorący udział w akcji oraz pan Dominik – górnik, który przeżył...
Do 30 września na konta pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej wpłynie pierwsza transza nagrody jednorazowej, kolejna – w grudniu. Jej wysokość uzależniona jest od stanowiska zajmowanego w firmie. Tradycyjnie, najwięcej otrzymają osoby zatrudnione bezpośrednio przy produkcji.
Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej wystosował list do pracowników spółki, w którym zwrócił uwagę na przerost zatrudnienia w grupie pracowników administracyjnych. Zarzucił też swoim poprzednikom brak troski o pracowników bezpośrednio związanych z wydobyciem. W odpowiedzi na to związkowcy zrzeszeni w Związku Zawodowym „Kadra”...
Sytuacja ekonomiczna Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie jest najlepsza. Pierwszy kwartał tego roku firma zanotowała stratę w wysokości 9,7 mln zł netto. Wyniki za półrocze zostaną ogłoszone 27 września. Tymczasem działacze związku zawodowego „Sierpień 80. Konfederacja” zwracają uwagę na „wieloletnie zaniedbania i złe zarządzanie" firmą.
Ogroma kwota, którą przytaczamy w tytule, jest i tak jest znacząco niższa od tej, którą zapisano w ustawie na 2024 rok. Pieniądze mają zostać przeznaczone na likwidację mocy produkcyjnych.
44 lata temu podpisano jedno z historycznych porozumień sierpniowych – Porozumienie Jastrzębskie, które stało się symbolem oporu przeciwko komunistycznej władzy i walki o prawa pracowników. Dziś przed pomnikiem na kopalni Zofiówka odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia.
Sierpniowa sesja nadzwyczajna Rady Miasta poświęcona była dwóm pokopalnianym wieżom szybowym. Radni z klubu Prawo i Sprawiedliwość chcą uratować je przed wyburzeniem. Uważają, że obiekty te wpisały się w krajobraz historyczny górniczego miasta.
Europejski Zielony Ład, czyli plan wspólnoty europejskiej jak osiągnąć kontynent neutralny dla klimatu, wzbudza kontrowersje. Zakłada m.in. redukcję emisji gazów cieplarnianych. Związkowcy z „Solidarności” JSW wzywają do odrzucenia tych założeń w ogólnokrajowym referendum.
Polskę czekają zmiany dotyczące spalania węgla. Ma to związek z ochroną środowiska, a jeszcze bardziej z wymogami, jakie stawia przed nami Unia Europejska. Krajowy Plan Odbudowy, który umożliwia naszemu krajowi sięgnięcie po fundusze europejskie, zakłada ograniczenia dotyczące użytkowania pewnych rodzajów węgla.