Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 8 (641) Data wydania: 19.02.13

Kącik ZUS

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Rybniku

Na dzień 31 grudnia 1998 r. mam 24 lata i 9 miesięcy okresów składkowych. Do 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych brakuje mi 3 miesięcy. Czy ten brakujący okres czasu może być zakończony jako okres nieskładkowy z tytułu pobierania renty? Rok urodzenia 1950. Mam III grupę inwalidzką, w związku ze służbą wojskową – inwalidztwo trwałe i z tego tytułu mam rentę.

Adam K.

Emerytura określoną w art. 24 ustawy emerytalnej przysługuje ubezpieczonym urodzonym po 31 grudnia 1948 roku po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (mając na uwadze powszechny wiek emerytalny, należy uwzględnić podwyższony wiek emerytalny), a ustalenie uprawnień do emerytury nie jest uzależnione od wymiaru przebytych okresów składkowych i nieskładkowych.  Podstawę obliczenia emerytury stanowi kwota składek na ubezpieczenie emerytalne z uwzględnieniem ich waloryzacji zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury, praz kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego.

Natomiast staż pracy na 31 grudnia 1998 roku – 25 lat (w tym 15 pracy w warunkach szczególnych) wymagany jest dla mężczyzn, którzy chcą skorzystać z prawa do wcześniejszej emerytury w wieku 60 lat. Do wymaganego stażu pracy nie wlicza się okresu pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy.


Od 2010 roku jestem na emeryturze na dziecko. Urodziłam się w 1953 roku, w lutym skończę 60 lat. Mam około 24 lat składkowych i nieskładkowych. Kiedy będę mogła przejść na emeryturę powszechną? Jakie dokumenty mam złożyć, czy lepiej to zrobić przed czy po osiągnięciu wieku emerytalnego? Czy mogłabym przejść na świadecznie męża, który zmarł 25 lat temu? Dwa lata temu syn przestał brać rentę rodzinną po ojcu.

Barbara S.


Renta rodzinna może być przyznana wyłącznie na wniosek. Prawo do renty rodzinnej przysługuje wdowie, jeśli w chwili śmierci męża ukończyła 50 lat lub była niezdolna do pracy, albo wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie ukończyły 16 lat, a jeżeli uczą się – 18 lat życia lub są całkowicie niezdolne do pracy. Uprawnienie do renty rodzinnej przysługuje też wdowie, jeśli spełni warunek dotyczący wieku lub niezdolności do pracy w okresie nie dłuższym niż 5 lat od śmierci męża lub od zaprzestania wychowywania ww. dzieci. Małżonka rozwiedziona oraz wdowa, która przed śmiercią męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli oprócz spełnienia ww. warunków wymaganych od wdowy, w dniu śmierci męża miała prawo do alimentów z jego strony ustalone wyrokiem lub ugodą sądową.

Emerytura powszechna przysługuje Pani z chwilą osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego, tj. 60 lat i 1 miesiąc. Podstawę wymiaru nowej emerytury stanowią zwaloryzowane składki pomniejszone o wypłaconą wcześniej emeryturę.