Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 22 (551) Data wydania: 31.05.11

Opłata za grunty na Dąbrowach pozostanie

LUBOMIA – Władze mogły znieść opłatę planistyczną za grunty na Dąbrowach, ale uznały, że byłoby to niesprawiedliwe.

Plan zagospodarowania przestrzennego na tereny Nowych Nieboczów uchwalono w 2009 r. Okazuje się, że wymaga on pewnych poprawek, związanych z lokalizacją cmentarza. Można by je było nanieść przy okazji uchwalania planu dla pozostałej części gminy. Miejscowe władze zdecydowały inaczej. – Nie chcemy stracić możliwości pobierania opłaty planistycznej od właścicieli gruntów na Dąbrowach – nie ukrywa Maria Fibic, zastępca wójta Lubomi. Opłatę pobiera się w razie sprzedaży w ciągu 5 lat tych gruntów, których wartość wzrosła na skutek zmiany planu zagospodarowania przestrzennego. W wypadku Dąbrów wartość działek, które wkrótce zacznie skupować Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej wzrosła w wyniku przekształceń jakie wprowadził plan z 2009 roku. Gdyby nowy plan, który rada uchwali prawdopodobnie w sierpniu tego roku obejmował również Dąbrowy automatycznie zniósłby, konieczność uiszczania opłaty, jaką gmina może pobierać dzięki planowi z 2009 r.  – Uważam, że to byłoby niesprawiedliwe społecznie, bo większość mieszkańców gminy byłaby zobowiązana do płacenia renty planistycznej w przypadku sprzedaży odrolnionych działek, a właściciele gruntów na Dąbrowach nie – podkreśla Czesław Burek, wójt Lubomi.

Jednocześnie włodarze Lubomi uważają, że opłata planistyczna dla właścicieli gruntów na Dąbrowach nie będzie aż tak bolesna. Spora część terenów, które wykupi inwestor ma w planie oznaczenie jako tereny zielone. Ich wartość jest niższa niż terenów budowlanych. Za to nie trzeba od ich sprzedaży uiszczać w gminie opłaty planistycznej. – Bo ich wartość nie wzrosła w wyniku przekształcenia. Przed wprowadzeniem planu z 2009 roku te tereny również miały takie oznaczenie – tłumaczy Maria Fibic.

(art)