Czwartek, 23 września 2021

imieniny: Bogusława, Tekli, Liberta

RSS

Związkowcy z JSW z sukcesem. Wywalczyli 5 proc. podwyżki i nagrody jednorazowe - koszt 139 mln

14.09.2021 09:08 | 1 komentarz | ska

Po kilku miesiącach udało nam się podpisać porozumienie z zarządem JSW SA ustalając jednorazowe wypłaty, waloryzację posiłku profilaktycznego oraz łączna podwyżkę stawki do 5% - informują związkowcy z reprezentacyjnych związków zawodowych w Jastrzębskiej Spółce Węglowej SA.

Związkowcy z JSW z sukcesem. Wywalczyli 5 proc. podwyżki i nagrody jednorazowe - koszt 139 mln
Po wybraniu nowego zarządu spółki wreszcie udało się dojść do porozumienia ze związkowcami. Na zdjęciu pikieta z 1 lipca.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Związkowcy z JSW z sukcesem. Wywalczyli 5 proc. podwyżki i nagrody jednorazowe - koszt 139 mln

To efekt sporu zbiorowego i kilkumiesięcznej akcji związkowców, podczas której m.in. odbywały się spotkania z poprzednim i nowym zarządem, a także zorganizowano 1 lipca pikietę przed budynkiem zarządu. Wówczas obok postulatów odwołania prezes Barbary Piontek i jej zastępcy Tomasza Dudy, związkowcy chcieli wywalczyć podwyżki, co było związane z brakiem zgody na wdrożenie ustaleń z ubiegłego roku, podczas których w porozumieniu z ówczesnymi członkami zarządu związkowcy otrzymali na piśmie zapewnienie o podwyżce. 

Podwyżka do 5 proc.

W poniedziałek 13 września udało się im podpisać porozumienie z nowym zarządem: prezesem Tomaszem Cudnym oraz wiceprezesem ds. handlu Sebastianem Bartosem. Ze strony związkowej porozumienie podpisali przedstawiciele trzech największych związków zawodowych w spółce (łącznie w JSW działa 65 mniejszych i większych organizacji związkowych): ZOK NSZZ "Solidarność" JSW SA, ZZ "Kadra" Pracowników JSW SA, Federacji ZZG JSW SA. 

Zmiany, szczególnie w zakresie płac będą obowiązywać od 1 września. Oznacza to, że za wrzesień górnicy otrzymają już wynagrodzenie z podwyżką. Strony ustaliły, że wdrożone zostaną nowe tabele stawek płac zasadniczych, wyższe od dotychczasowych o 1,6 proc., co wraz ze wrostem płac zasadniczych o 3,4 proc. od lipca pozwoli zrealizować wzrost stawek o 5 proc. 

1 października wypłacą nagrody jednorazowe

Porozumienie ustala również wypłatę nagród jednorazowych dla wszystkich pracowników JSW, zatrudnionych na dzień 31 sierpnia. Będzie to 4300 zł brutto dla osób zatrudnionych pod ziemią, 3500 zł brutto dla pracowników Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla oraz 3100 zł brutto dla pozostałych pracowników. Nagroda będzie wypłacona 1 października. Ustalono także zmianę w wartości posiłków regeneracyjnych dla załogi. Począwszy od dnia 1 października 2021 r. wartość posiłku oraz posiłku profilaktycznego wynosić będzie 21 zł/dzień przepracowany.

Będzie to kosztować spółkę łącznie 139,3 mln zł

Szacowany koszt ww. decyzji wynosi:

- wzrost stawek w tabelach płac o 1,6% od m-ca września: 23,5 mln zł w roku 2021.

- nagroda jednorazowa: 113,5 mln zł

- posiłki, posiłki profilaktyczne: 2,3 mln zł w roku 2021 r.

Łącznie, szacowany koszt przedmiotowego Porozumienia wynosi 139,3 mln zł w roku 2021.

Niniejsze Porozumienie z dniem jego podpisania kończy spór zbiorowy dotyczący obowiązywania porozumienia w zakresie wzrostu płac w 2020 roku, a także kończy etap rokowań w sporze zbiorowym dotyczącym wzrostu płac w 2021 roku i wyczerpuje żądania Reprezentatywnych Organizacji Związkowych w ww. zakresach.