Piątek, 23 października 2020

imieniny: Marleny, Seweryna, Odylii

RSS

Filary Ziemi Raciborskiej po raz dziesiąty. Oto laureaci [ZDJĘCIA]

08.11.2019 20:05 | 0 komentarzy | żet

Krawiecka Jedność, Ekoland, Evegs, Mechanika Pojazdowa Zygmunta Piniora, Lanex oraz Hubert Skornia to laureaci tegorocznej edycji nagrody Filar Ziemi Raciborskiej.

Filary Ziemi Raciborskiej po raz dziesiąty. Oto laureaci [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Galę zorganizowano w piątkowy wieczór 8 listopada w Hotelu Racibor. W uroczystości wzięła udział śmietanka towarzyska Raciborza i okolic, m.in. posłanka Gabriela Lenartowicz, starosta Grzegorz Swoboda, wiceprezydenci Raciborza Michał Fita i Dominik Konieczny, wójt gminy Rudnik Piotr Rybka, wójt gminy Krzyżanowice Grzegorz Utracki, radni, rektor PWSZ Ewa Stachura, dyrektorzy szkół, a także prezesi i właściciele firm.

Gości powitał prezes Raciborskiej Izby Gospodarczej Tadeusz Ekiert. - Mam nadzieję, że członkowie kapituły nagrody i w tym roku wybrali dobrze - powiedział przewodniczący rady nadzorczej RIG Roman Majnusz, odczytując laureatów nagrody.

W kategorii firma nagrody trafiły do Krawieckiej Jedności, a także przedsiębiorstw Evegs oraz Ekoland Mariola Studnic. - Dziękuję kapitule za tak zacną nagrodę. Myślę, że spółdzielnia działając 73 lata zasłużyła na nią. Ja pracowałem w spółdzielni przez 43 lata. Nie było łatwo. Kiedyś pracowali ludzie, dzisiaj mamy też maszyny, ale ręka ludzka musi w tym być - powiedział prezes senior "Jedności" Maciej Doniec odbierając statuetkę.

Nagrodę dla firmy Ekoland odebrał Marian Studnic. - Dziękuję kapitule za docenienie naszej firmy. Myślę, że ta statuetka jest podziękowaniem, ale też mobilizacją do dalszego rozwoju firmy. Ta nagroda jest nie tylko dla żony i dla mnie, ale również dla wszystkich naszych pracowników - powiedział M. Studnic.

Trzeci Filar Ziemi Raciborskiej w kategorii "firmy" powędrował do przedsiębiorstwa Evegs. - Firmy Evegs nie widać w Raciborzu, ale to dlatego że my pracujemy dla przemysłu. Może bardziej znają nas na Słowacji, w Niemczech, w Czechach, w Warszawie, ale pracujemy tutaj, tutaj płacimy podatki i przyczyniamy się do rozwoju Raciborza - powiedziała prezes Ewa Leszczyńska odbierając nagrodę.

W kategorii "rzemiosło" wyróżniono Mechanikę Pojazdową Pinior Zygmunt. Nagrodę Filar Ziemi Raciborskiej odebrali Monika i Zygmunt Piniorowie, którzy wraz z synem Martinem prowadzą firmę. - Chciałem podziękować mojej rodzinie, żonie i wszystkim, którzy przyczynili się do wręczenia nam tej pięknej nagrody - powiedział Z. Pinior dzierżąc w ręce statuetkę.

Filar Ziemi Raciborskiej w kategorii społecznej powędrował do Huberta Skorni - współzałożyciela, zawodnika, trenera oraz wieloletniego prezesa LKS "Dąb" Brzeźnica. - Myślę, że porządnym filarem dla Ziemi Raciborskiej był klub "Dąb" Brzeźnica, bo zdobywaliśmy medale na mistrzostwach Polski i Europy - powiedział laureat nagrody, dla którego zapasy to całe życie.

Nagrodę w kategorii współpracy transgranicznej wręczono czeskiej firmie Lanex a.s.

- Raciborscy przedsiębiorcy to duża wspólnota i niezmiernie istotny element wspólnoty samorządowej Raciborza. To państwo budujecie kapitał tego miasta. Filary są ciężkie, ale nie takie ciężary musi dźwigać przedsiębiorca - powiedział wiceprezydent Michał Fita, deklarując otwarcie miasta na współpracę z biznesem.

Uroczystość zwieńczył koncert w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Rozrywkowej RCK. Poniżej krótka charakterystyka nagrodzonych firm:

  • Krawiecka Jedność - założona w 1946 r. w Pietrowicach Wielkich jako spółdzielnia. Firma ma na swoim koncie współpracę z takimi potęgami jak Hugo Boss czy Pierre Cardin. Krawiecka Jedność od dziesięciu lat współpracuje z marką odzieżową Gamatex. Odzież z Pietrowic Wielkich trafia do ponad czterystu sklepów w Polsce i za granicą. Obecnie firma zatrudnia 130 osób.
  • Ekoland Mariola Studnic - firma powstała w 1993 roku. Początkowo działalność przedsiębiorstwa skupiała się na odbiorze odpadów od mieszkańców gminy Krzyżanowice, a następnie również sąsiednich gmin. Kolejne lata to rozszerzenie działalności przedsiębiorstwa o selektywną zbiórkę odpadów, usługi budowlane oraz transportowe. Ekoland ma na swoim koncie m.in. budowę obwodnicy Zabełkowa, remont drogi krajowej nr 78 oraz wykonawstwo wielu placów i parkingów.
  • Evegs - to producent pasteryzowanej masy jajecznej bez konserwantów chemicznych, dodatków oraz polepszaczy. Siedziba firmy mieści się przy ul. Grzonki w Raciborzu.
  • Mechanika Pojazdowa Pinior Zygmunt - warsztat działa od 1991 roku, świadcząc wszelkie naprawy samochodów - w szczególności z koncernu VAG - dla klientów indywidualnych, małych oraz dużych przedsiębiorstw. Firmę prowadzą Zygmunt oraz Monika Piniorowie wraz z synem Martinem. Przedsiębiorstwo należy do Cechu Rzemiosł Różnych w Raciborzu. Na przestrzeni lat firma państwa Piniorów wyszkoliła 70 uczniów.
  • Hubert Skornia - współzałożyciel, zawodnik, trener oraz prezes LKS "Dąb" Brzeźnica. Patrząc na imponujący dorobek medalowy klubu trudno uwierzyć, że w pierwszych latach istnienia "Dębu", zawodnicy trenowali na... trocinach przykrytych plandeką. - Ja nawet w nocy myślę o zapasach. Dla mnie sport jest wszystkim. Gdy przychodzę do klubu, to odpoczywam. Zapasy mnie wychowały, zapasy są dla mnie wszystkim - mówi Hubert Skornia.
  • Lanex a.s. - czeska firma specjalizująca się w produkcji tkanin technicznych.

Filary Ziemi Raciborskiej są wręczane od dziesięciu lat z inicjatywy Raciborskiej Izby Gospodarczej.

Ludzie:

Dominik Konieczny

Dominik Konieczny

Wiceprezydent Raciborza

Gabriela  Lenartowicz

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Grzegorz Utracki

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.

Michał Fita

Michał Fita

Wiceprezydent Raciborza

Piotr Rybka

Piotr Rybka

Wójt gminy Rudnik.