środa, 19 stycznia 2022

imieniny: Henryka, Mariusza, Erwina

RSS

Gigantyczne pieniądze z Polskiego Ładu dla Powiatu Raciborskiego. Które gminy dostaną najwięcej, a której najmniej?

25.10.2021 09:45 | 12 komentarzy | żet, ma.w
Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 20:44

94 mln zł mają trafić do Powiatu Raciborskiego oraz gmin Raciborszczyzny. Najwięksi wygrani to Racibórz, Powiat Raciborski oraz gmina Krzyżanowice.

Gigantyczne pieniądze z Polskiego Ładu dla Powiatu Raciborskiego. Które gminy dostaną najwięcej, a której najmniej?
Senator Ewa Gawęda, prezydent Raciborza Dariusz Polowy i starosta raciborski Grzegorz Swoboda.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Racibórz otrzyma 18,05 mln zł

  • na przebudowę drogi wojewódzkiej DW 935 na odcinku od ul. Jana do mostu na Uldze w Raciborzu.

W tym miejscu dodajmy, że Miasto Racibórz wnioskowało o 45,3 mln zł. Oprócz przebudowy DW 935 miasto starało się również o pieniądze na na przebudowę szeregu dróg gminnych w Raciborzu, a także budowę instalacji OZE przy krytej pływalni H2Ostróg. Pisaliśmy o tym tutaj: Polski Ład dla Raciborza. Miasto wnioskuje o ponad 45 milionów złotych.

Powiat raciborski otrzyma 17,82 mln zł

  • na adaptację budynku słodowni i modernizację domu książęcego na centrum turystyczno-historyczne z ekspozycją multimedialną na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

Powiat Raciborski wnioskował łącznie o 96 mln zł. Oprócz modernizacji kolejnych zabudowań zamku (na co samorząd chciał 19,8 mln zł), planowano również przebudowę i remonty szeregu dróg powiatowych, a także inwestycje w budynki oświatowej. Pisaliśmy o tym tutaj: Starosta już wie czego oczekuje po Polskim Ładzie.

Krzyżanowice otrzymają 13,5 mln zł

  • na modernizację basenu sportowo-rekreacyjnego w Tworkowie.

Pietrowice Wielkie otrzymają 11,3 mln zł

na przebudowę dróg gminnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Kornicach i Żerdzinach wraz z budową odcinka ścieżki rowerowej łączącej obie miejscowości - 11,3 mln zł.

Nędza otrzyma 8,93 mln zł

  • na budowę tranzytu z miejscowości Ciechowice do miejscowości Nędza.

Kornowac otrzyma 8,455 mln zł na

  • uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie Gminy Kornowac (etap I).

Kuźnia Raciborska otrzyma 8,365 mln zł

  • na budowę sieci kanalizacji sanitarnej w Budziskach.

Rudnik otrzyma 4,744 mln zł

  • na budowę sieci kanalizacji i modernizacja sieci wodociągowej w miejscowości Gamów.

Krzanowice otrzymają 3,393 mln zł

  • na budowę i przebudowę systemu kanalizacji deszczowej w rejonie Domu Kultury w miejscowości Borucin.

Tutaj pisaliśmy, o co wnioskowały gminy powiatu raciborskiego: Gminy Raciborszczyzny chcą milionów z Polskiego Ładu. O co wnioskują?

- Bardzo się cieszę, że wszystkie gminy powiatu raciborskiego uzyskały dotacje. Oczywiście to przede wszystkim zasługa dobrych projektów, za które chcę podziękować naszym samorządowcom. Łączna kwota środków pozyskanych dla ziemi raciborskiej jest imponująca, bo wynosi prawie 95 milionów. Cieszy mnie także, że są to projekty bardzo różnorodne, od drogowych, po inwestycje kanalizacyjne, rekreacyjne czy turystyczne, przez co ich realizacja będzie mocnym impulsem rozwojowym dla powiatu raciborskiego - skomentowała dla Nowin Raciborskich senator Ewa Gawęda.

Czym jest Polski Ład?

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu zwiększenie inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez samorządy. Termin pierwszego naboru wniosków minął 15 sierpnia 2021 r.

Obszary inwestycyjne zostały ujęte w czterech priorytetach. Wysokość dofinansowania z programu oraz wielkość wkładu własnego samorządu zależą od priorytetu, w którym mieści się planowana inwestycja. Pierwszy priorytet to 95% dofinansowania oraz 5% wkładu własnego. W kolejnych obszarach priorytetowych wysokość wkładu własnego rośnie o 5% (a dofinansowanie odpowiednio maleje o 5%), aż do 20% wkładu własnego i 80% dofinansowania w 4. priorytecie.

Decyzję o dofinansowaniu danej inwestycji z programu podejmuje Prezes Rady Ministrów. Program ma być realizowany poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Inwestycje powinny być zaplanowane w taki sposób, aby 6 miesięcy od otrzymania promesy możliwe było ogłoszenie przetargu na jej realizację (źródło: BGK).

Konferencja wiceministra Wosia

25 października wiceminister Michał Woś oraz starosta Grzegorz Swoboda zorganizowali konferencję poświęconą przyznaniu środków z Polskiego Ładu.

- Jestem przekonany, że przyznane środki przyczynią się do pozytywnych przemian i poprawy życia mieszkańców śląskich gmin. To projekty bardzo potrzebne i długowyczekiwane - podkreślił Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości i poseł na Sejm RP.

"Czuję satysfakcję"

- Ogłoszone dzisiaj wsparcie dla samorządów, to bardzo ważne, historyczne wydarzenie. Ponad 20 mld złotych w skali kraju, a setki milionów w moim okręgu zmienią obraz naszych gmin i miast, bo dzięki tym środkom powstaną nowe żłobki, poprawi się jakość dróg, rozbudowana zostanie kanalizacja. Czuję satysfakcję, że wielomiesięczne konsultacje przyniosły efekt. Gratuluję samorządom i zachęcam do dalszej współpracy. Jeszcze w tym roku pojawią się kolejne konkursy z funduszu Polski Ład - komentuje poseł Adam Gawęda.

Ludzie:

Adam Gawęda

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS)

Ewa Gawęda

Ewa Gawęda

Senator RP

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Michał Woś

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości