Poniedziałek, 19 kwietnia 2021

imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego

RSS

Żwirownie pójdą pod młotek choć prezydent Polowy nie chce tej sprzedaży

30.09.2020 20:08 | 9 komentarzy | ma.w

Tereny na Ostrogu - prawie 41 ha, które wyceniono na 3,1 mln zł, zostaną wystawione w przetargu przez Miasto. Zanim radni o tym zdecydowali, prezydent Polowy oznajmił, że jest przeciwny transakcji i przedstawił swoje liczne argumenty.

Żwirownie pójdą pod młotek choć prezydent Polowy nie chce tej sprzedaży
Potencjalny inwestor dla żwirowni na Ostrogu Krzysztof Fiołka w otoczeniu radnych Raciborza
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dariusz Polowy na sesji wrześniowej mówił, że żwirownie na Ostrogu to ważny punkt w mieście, duży teren o powierzchni prawie 41 ha, do którego z rynku dociera się w parę minut. - To jest teren bardzo dobrze skomunikowany, zielone zaplecze dla Ostroga z dostępem do infrastruktury jak prąd czy gaz - charakteryzował prezydent.

Żałował, że teren ten wciąż nie jest profesjonalnie zagospodarowany, a przez 30 lat podejmowane próby zagospodarowania były nieudane. Znajdują się tam pola uprawne i stawy dzierżawione przez wędkarzy.

Włodarz wyjaśnił, że przedkłada radzie projekt uchwały w sprawie sprzedaży żwirowni, bo zgłosił się do niego raciborski przedsiębiorca Krzysztof Fiołka, które chce kupić te tereny. Przedstawił w urzędzie plany zagospodarowania tego obszaru, ma własną koncepcję, która to propozycja jest bardzo kusząca

- Wszystko rozstrzygnie przetarg, a inwestor jest tylko potencjalny w tym momencie - zaznaczył D. Polowy. Podkreślił, że bardzo szanuje inicjatywę pana Fiołki, jego dorobek i doświadczenie.

Zanim Polowy poddał projekt pod dyskusję i głosowanie, oznajmił, że czuje się w obowiązku dodać, że sprawa dosyć długo się toczyła, zanim trafiła do rady. - Wywołało to długą i głęboką analizę. Po niej uważam, że Miasto nie powinno sprzedać tego terenu - powiedział na sesji prezydent.

Przedstawił dla swojego stanowiska kilka argumentów.

  1. To 40 ha w strategicznym miejscu i powinno zostać we władaniu miasta.
  2. Wartość tego terenu wzrośnie, bo w 2022 roku planowane jest oddanie obwodnicy przy tym terenie, a już ilość zapytań o działki przy obwodnicy jest znaczna.
  3. Kwota 3-4 mln zł która wchodzi w grę za tak duży i atrakcyjny teren jest za niska. Za 300 tys. zł sprzedaje się w okolicy za hektar terenu rolnego. Szybkie przeliczenie daje dwucyfrowe kwoty. Jak taka kwota byłaby w zasięgu, to mogłaby być atrakcją dla miasta by sprzedawać żwirownie.
  4. Mimo mocnego zabezpieczenia gdyby przedsiębiorca nie potrafił zrealizować swych planów, Miasto poszłoby z inwestorem do sądu na długoletni proces.
  5. Na sprzedaż przeznaczona jest też działka ze złożem kopaliny, co wywołuje obawy w świetle ostatnich wydarzeń.
  6. Przykład rozwiązań z Ostrowa Wielkopolskiego, którego władze Polowy niedawno odwiedził - tamtejszy ośrodek rekreacyjno wypoczynkowy, jest pięknie zagospodarowany przez Miasto.
  7. Biorę pod uwagę nowe środki pomocowe w Unii Europejskiej, a Polsce przyznano bardzo dużą kwotę i otwierają się możliwości zagospodarowania takiego terenu. Będę chodził drzwiami i oknami do różnych ministerstw żeby zdobyć te środki, żeby ciekawie zagospodarować ten teren.
  8. W lipcu 2018 roku samorząd raciborski chciał, żeby na żwirowniach powstał nowy park miejski i miał oferty od 6 firm jak można zagospodarować te tereny, ale z nich nie skorzystał.

- Dlatego nie powinniśmy się pozbywać tego terenu - podsumował Dariusz Polowy.

Ludzie:

Anna Szukalska

Anna Szukalska

Radna Miasta Racibórz, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Henryk Mainusz

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Ludmiła Nowacka

Ludmiła Nowacka

dyrektor ZSOMS w Raciborzu, radna miasta Racibórz, była zastępca prezydenta miasta Racibórz.

Michał Fita

Michał Fita

Były wiceprezydent Raciborza

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Paweł  Rycka

Paweł Rycka

Radny Gminy Racibórz.

Piotr Klima

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz