Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Żwirownie pójdą pod młotek choć prezydent Polowy nie chce tej sprzedaży

Tereny na Ostrogu - prawie 41 ha, które wyceniono na 3,1 mln zł, zostaną wystawione w przetargu przez Miasto. Zanim radni o tym zdecydowali, prezydent Polowy oznajmił, że jest przeciwny transakcji i przedstawił swoje liczne argumenty.

Żwirownie pójdą pod młotek choć prezydent Polowy nie chce tej sprzedaży
Potencjalny inwestor dla żwirowni na Ostrogu Krzysztof Fiołka w otoczeniu radnych Raciborza

Dariusz Polowy na sesji wrześniowej mówił, że żwirownie na Ostrogu to ważny punkt w mieście, duży teren o powierzchni prawie 41 ha, do którego z rynku dociera się w parę minut. - To jest teren bardzo dobrze skomunikowany, zielone zaplecze dla Ostroga z dostępem do infrastruktury jak prąd czy gaz - charakteryzował prezydent.

Żałował, że teren ten wciąż nie jest profesjonalnie zagospodarowany, a przez 30 lat podejmowane próby zagospodarowania były nieudane. Znajdują się tam pola uprawne i stawy dzierżawione przez wędkarzy.

Włodarz wyjaśnił, że przedkłada radzie projekt uchwały w sprawie sprzedaży żwirowni, bo zgłosił się do niego raciborski przedsiębiorca Krzysztof Fiołka, które chce kupić te tereny. Przedstawił w urzędzie plany zagospodarowania tego obszaru, ma własną koncepcję, która to propozycja jest bardzo kusząca

- Wszystko rozstrzygnie przetarg, a inwestor jest tylko potencjalny w tym momencie - zaznaczył D. Polowy. Podkreślił, że bardzo szanuje inicjatywę pana Fiołki, jego dorobek i doświadczenie.

Zanim Polowy poddał projekt pod dyskusję i głosowanie, oznajmił, że czuje się w obowiązku dodać, że sprawa dosyć długo się toczyła, zanim trafiła do rady. - Wywołało to długą i głęboką analizę. Po niej uważam, że Miasto nie powinno sprzedać tego terenu - powiedział na sesji prezydent.

Przedstawił dla swojego stanowiska kilka argumentów.

  1. To 40 ha w strategicznym miejscu i powinno zostać we władaniu miasta.
  2. Wartość tego terenu wzrośnie, bo w 2022 roku planowane jest oddanie obwodnicy przy tym terenie, a już ilość zapytań o działki przy obwodnicy jest znaczna.
  3. Kwota 3-4 mln zł która wchodzi w grę za tak duży i atrakcyjny teren jest za niska. Za 300 tys. zł sprzedaje się w okolicy za hektar terenu rolnego. Szybkie przeliczenie daje dwucyfrowe kwoty. Jak taka kwota byłaby w zasięgu, to mogłaby być atrakcją dla miasta by sprzedawać żwirownie.
  4. Mimo mocnego zabezpieczenia gdyby przedsiębiorca nie potrafił zrealizować swych planów, Miasto poszłoby z inwestorem do sądu na długoletni proces.
  5. Na sprzedaż przeznaczona jest też działka ze złożem kopaliny, co wywołuje obawy w świetle ostatnich wydarzeń.
  6. Przykład rozwiązań z Ostrowa Wielkopolskiego, którego władze Polowy niedawno odwiedził - tamtejszy ośrodek rekreacyjno wypoczynkowy, jest pięknie zagospodarowany przez Miasto.
  7. Biorę pod uwagę nowe środki pomocowe w Unii Europejskiej, a Polsce przyznano bardzo dużą kwotę i otwierają się możliwości zagospodarowania takiego terenu. Będę chodził drzwiami i oknami do różnych ministerstw żeby zdobyć te środki, żeby ciekawie zagospodarować ten teren.
  8. W lipcu 2018 roku samorząd raciborski chciał, żeby na żwirowniach powstał nowy park miejski i miał oferty od 6 firm jak można zagospodarować te tereny, ale z nich nie skorzystał.

- Dlatego nie powinniśmy się pozbywać tego terenu - podsumował Dariusz Polowy.

Ludzie

Anna Szukalska

Radna Miasta Racibórz, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Ludmiła Nowacka

dyrektor Dyrektor Instytutu Studiów Edukacyjnych PWSZ w Raciborzu, radna miasta Racibórz, kierownik ds. sportu w SP 15, była zastępca prezydenta miasta Racibórz.

Michał Fita

Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu - TKALNIA, były wiceprezydent Raciborza

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Paweł Rycka

Radny Gminy Racibórz.

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz

9 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Wyborca321 (83.30. * .85) 17.10.2020 10:02

Zachowanie radnych głosujących za sprzedażą, według mnie jest skandaliczne, mają skończyć politykować, a mają podejmować dobre dla miasta decyzje. Ja to odbieram tak, że chcieli zrobić na złość prezydentowi Polowemu! Czy po to ich wybraliście? Pytam, bo ja za Lenkiem i Szukalską nie głosowałem.

~Wyborca321 (83.30. * .85) 17.10.2020 09:50

Do... straszno... powinno ci być wstyd takie bzdety pisać, faktem jest, że prezydent Polowy, zamiast rządzić, użera się z Fitą i Szukalską, a mógł i powinien zamiast tego, koncentrować się na rządzeniu miastem. Sytuacja, ze żwirownią jest jednak inna. Na przykładzie tego głosowania widzimy, jak zachowali się radni Lenk i Szukalska. Ich wyborcy mają okazję skonfrontować obiecanki z kampanii wyborczej z zachowaniami na sesji. Lenk na sesji zgadzał się z wątpliwościami prezydenta Polowego, a zagłosował za sprzedażą !!! Takie zachowanie jest złe!

~Ino_roz (83.22. * .250) 16.10.2020 22:39

Sprzedać można tylko raz panowie Lenk, Klima i inni.

~straszno (89.151. * .17) 16.10.2020 14:01

Wygląda na to, że Dariusz Polowy się miota bez planu. Ośmiesza się takimi zagrywkami jak opisana w artykule. Po takiej amatorskiej akcji traci się twarz, zaufanie i resztki poparcia. Facet chce sprzedać miejski teren a nawet nie wie ile jest wart? Jak ten facet prowadził przez tyle czasu firmę? Miało być kruszenie betonu, a mamy tandetę z plastiku.

~Obywatel_X (78.31. * .146) 01.10.2020 13:15

do.... ~Nonie ...co powiedział Klima o radnych? A druga sprawa, moim zdaniem Polowy jeszcze chyba nie ustalił żadnej ceny, bo nie było ogłoszenia o sprzedaży. Ktoś pewnie zrobił jakąś wycenę? Natomiast uwagi i wątpliwości prezydenta Polowego, ale i lenka są słuszne. Tylko czemu Lenk głosował tak samo, jak Szukalska?

~Nonie (37.30. * .42) 30.09.2020 23:22

@~Podsumowanie_ (83.30. * .l Gościu, to nie hejt, ( jeśli nie śledziłeś, to odsłuchaj sobie). A że Lenk tak zagłosował - też mnie zaskoczyło. Ale cóż, Klima też powiedział dużo.... dając do zrozumienia co mogą radni...

~Podsumowanie_ (83.30. * .216) 30.09.2020 23:12

ty gościu ~Nonie (37.30. * .42) czemu kłamiesz? Lenk chciał żeby przemyśleć sprawę a potem zagłosował za sprzedażą. A co do ustalenia ceny to nie Polowy ją ustalał aaa....zapomniałem ty miałeś napisać hejt więc piszesz kłamstwa.

~Nonie (37.30. * .42) 30.09.2020 22:04

Kto śledził obrady na żywo, to usłyszał słowa radnego Lenka do prezydenta o wycofanie się z tej sprzedaży, albo podniesie dziesięciokrotnie cenę za ten teren. To Polowy najpierw sprzedaż ustawia na 3mln zł za 40 h naszego wspólnego majatku, potem oznajmia że jest przeciwny sprzedaży. Przecież to śmierdzi krętactwem! TAKI MAJĄTEK MIASTO ODDA ZA PRZYSŁOWIOWY GROSZ.

~Podsumowanie_ (83.30. * .216) 30.09.2020 20:19

Dlaczego ci radni: ZA (14) Borowik Stanisław Czerner Marian Fica Marcin Galli Józef Henek-Wypior Justyna Klima Piotr Kuliga Michał Lenk Mirosław Łomnicki Dawid Mainusz Henryk Rycka Paweł Szukalska Anna Szukalski Michał Wyglenda Eugeniusz - chcą sprzedać? Cena, według mnie jest rażąco niska!