Piątek, 5 marca 2021

imieniny: Adriana, Fryderyka, Oliwii

RSS

Niedopatrzenie czy kłamstwo?

28.01.2020 10:51 | 0 komentarzy | żet

Trwa konflikt pomiędzy byłą dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu Elżbietą Biskup (na zdj.) a obecną dyrektor MDK Agnieszką Busuleanu-Jaksik. E. Biskup, korzystając z mandatu radnej, domaga się wyjaśnienia rozbieżnych przekazów dotyczących liczby uczniów korzystających z oferty MDK. A. Busuleanu-Jaksik stwierdziła na ostatniej sesji rady powiatu, że obecnie liczba wychowanków MDK jest o jedną trzecią wyższa niż w czasie, gdy zaczynała pracę jako dyrektor, przejmując obowiązki po E. Biskup.

Niedopatrzenie czy kłamstwo?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ile dzieci uczęszcza na zajęcia do Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu? Odpowiedzi na to pytanie domaga się radna powiatowa Elżbieta Biskup, nauczyciel i była dyrektor MDK. – Ostatnio na sesji padła liczba 900, w tym zestawieniu mamy 512, więc chciałabym po prostu wiedzieć czy to było niedopatrzenie, czy kłamstwo? – powiedziała radna E. Biskup podczas styczniowego posiedzenia powiatowej komisji edukacji, wskazując na pisemny wykaz liczby wychowanków MDK.

Przypomnijmy, informację o aktualnej liczbie dzieci i młodzieży uczęszczających na zajęcia w MDK podała podczas grudniowej sesji dyrektor MDK Agnieszka Busuleanu-Jaksik. Powiedziała wówczas, że o zainteresowaniu ofertą MDK świadczy „wzrost liczby wychowanków do ponad dziewięciuset w obecnym roku szkolnym, czyli o ponad jedną trzecią więcej niż w roku, gdy zostawałam dyrektorem”. Wystąpienie aktualnej dyrektor placówki było odpowiedzią na krytykę radnej E. Biskup dotyczącej rzekomej dyskryminacji zespołu Miraż, który od lat prowadzi właśnie E. Biskup (pisaliśmy o tym w „Nowinach Raciborskich” z 31 grudnia 2019 r. w artykule „Dzieci śpiewają, a dorośli się kłócą”).

Wicestarosta Marek Kurpis odpowiedział radnej Biskup, że rozbieżność między liczbą wychowanków podaną przez dyrektor MDK na sesji (900) a tą z wykazu (512), może wynikać z tego, że część dzieci i młodzieży uczęszcza na więcej niż jeden rodzaj zajęć. Tak więc liczba osób korzystających z oferty MDK może być mniejsza od sumy uczestników wszystkich zajęć (jedna osoba może uczęszczać zarówno na lekcje śpiewu, jak i tańca czy zajęcia plastyczne).

– Myślę, że jako nauczyciel MDK o szczegóły mogłaby pani spytać na radzie pedagogicznej, pani dyrektor na pewno by to wyjaśniła – powiedział Marek Kurpis. Elżbieta Biskup poprosiła, aby w jej wypowiedzi nie doszukiwać się podtekstów. – Zwracam uwagę na to, co zostało powiedziane publicznie – zauważyła E. Biskup. – Ja odbieram to jako podtekst, bo pani w tej sprawie może spokojnie zaczerpnąć informacji w MDK, gdzie jest pani zatrudniona, bez angażowania w to komisji rady powiatu – odpowiedział jej wicestarosta.

Wydawało się, że wymiana zdań radnej i wicestarosty zakończy ten temat, ale E. Biskup otrzymała wsparcie ze strony radnego Dawida Wacławczyka, który powiedział, że on również „chętnie dowiedziałby się, ilu wychowanków jest w MDK”. – Zostałam oskarżona publicznie, w związku z tym chciałabym to wyjaśnić – dodała E. Biskup.

Ostatecznie wicestarosta Marek Kurpis zapowiedział wyjaśnienie tej sprawy z dyrektor Agnieszką Busuleanu-Jaksik.

Ludzie:

Agnieszka Busuleanu-Jaksik

Agnieszka Busuleanu-Jaksik

Dyrektor MDK Racibórz

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Elżbieta Biskup

Elżbieta Biskup

Nauczyciel Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu, Radna Powiatowa

Marek Kurpis

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.