Piątek, 14 maja 2021

imieniny: Bonifacego, Macieja, Dobiesława

RSS

Ekodoradca na Batorego. Pomoże zdobyć pieniądze na nowy piec

04.12.2019 19:00 | 0 komentarzy | ma.w

Fundusz z Katowic porozumiał się z raciborskim urzędem i od stycznia będzie tu specjalista od programu „Czyste Powietrze”. W ciągu 1,5 roku z Raciborza zgłoszono w nim 100 wniosków. Teraz może ich być nawet 300 rocznie.

Ekodoradca na Batorego. Pomoże zdobyć pieniądze na nowy piec
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Stosowne porozumienie zawarto w sali Błękitnej Urzędu Miasta Racibórz we wtorek 26 listopada. Dokument podpisali wiceprezes WFOŚiGW w Katowicach Adam Lewandowski oraz prezydent Raciborza Dariusz Polowy. Towarzyszyła im Izabela Kowalska – asystentka europosłanki Izabeli Kloc. Prowadząca konferencję prasową towarzyszącą wydarzeniu Lucyna Siwek – rzeczniczka magistratu – powiedziała, że fundusz z miastem zrobiły „krok w stronę mieszkańców Raciborza”.

Obiecał w kampanii

Dla prezydenta Polowego utworzenie na Batorego etatu ekodoradcy to realizacja jednego z punktów jego programu wyborczego (Dziesiątki Polowego). – Wskazałem tam za cel pomoc mieszkańcom w składaniu wniosków do programu Czyste Powietrze – podkreślił w swoim oświadczeniu. Powstałe przy wsparciu WFOŚiGW stanowisko pomoże przejść procedurę pozyskania dofinansowania na ekologiczną inwestycję. Ekodoradca pomoże wypełnić i sprawdzić wniosek. Decyzja o przyznaniu pieniędzy zapadnie w Katowicach. – Zaczynamy z nowym rokiem. To będzie nowa jakość w dofinansowaniach walki ze smogiem – oznajmił włodarz.

Pierwsza i druga ręka

Wiceprezes Lewandowski stwierdził, że od początku działania programu „Czyste Powietrze” w Katowicach zdawano sobie sprawę, że rola samorządów jest w jego realizacji nie do przecenienia. – Dzięki dzisiejszej umowie „Czyste Powietrze” jest bliżej raciborzan. Dziękuję prezydentowi za decyzję o współpracy. Racibórz jest 23 miejscem samorządowym, z którym się wiążemy. Deklaruję pełną współpracę – powiedział w Raciborzu Adam Lewandowski. Jako symbol porozumienia wręczył Polowemu tabliczkę informującą o udziale Raciborza w programie. – Tu będzie można złożyć wniosek na tzw. pierwszą rękę. Druga ręka już w funduszu wypłaci pieniądze. Będziemy procedować bardzo szybko – obiecał wiceszef WFOŚiGW w Katowicach.

Pomoc w praktyce

Jak prezydent Polowy planuje pomagać raciborzanom pozyskać pieniądze? – Klient urzędu, który tu się zjawi zostanie poinformowany, w którym wydziale i kto udzieli mu pomocy. Tam zapozna się z sytuacją wnioskodawcy i podpowie w którym kierunku warto się starać o dofinansowanie, w kwestii wymiany kotła czy ocieplenia budynku. Później nastąpią już kroki formalne, jak wypełnienie dokumentu – opowiadała głowa miasta na konferencji. Ekodoradcą będzie wyznaczona osoba, z przewidzianym zastępstwem. – Podzielimy te kompetencje między urzędników. Na dziś jeszcze nie wiem czy będziemy zatrudniać kogoś nowego w tym celu. Jeśli będzie potrzeba, to tak. Koszt? Utworzenie pół etatu w urzędzie – odparł prezydent na nasze pytanie. Wiceszef WFOŚiGW zapewnił o szkoleniach dla raciborskich urzędników.

– Ten program wymaga wyliczeń, orientowania się w zakresie możliwości cieplnych budynku i znajomości technologi i pieców. W tym przyda się pomoc specjalisty – stwierdził A. Lewandowski. Dodał, że Racibórz będzie miał w funduszu swego „indywidualnego opiekuna”, który pomoże miejscowym urzędnikom.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Izabela  Kloc

Izabela Kloc

Senator VIII kadencji, posłanka na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji, od lipca 2019 europosłanka.

Lucyna Siwek

Lucyna Siwek

Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Racibórz