Czwartek, 22 kwietnia 2021

imieniny: Leona, Kai, Heliodora

RSS

Wszyscy parkingowi dostaną pracę w PK. Postój stanieje do złotówki

27.11.2019 19:05 | 5 komentarzy | ma.w

Urzędnicy pokazali na sesji, gdzie staną parkometry w Raciborzu. Pojawią się nie wcześniej niż 2 marca 2020 roku. Parkingowi - inwalidzi z obecnej strefy otrzymają ofertę zatrudnienia z Przedsiębiorstwa Komunalnego, ale tylko 3-4 przy nowych parkingach.

Wszyscy parkingowi dostaną pracę w PK. Postój stanieje do złotówki
Obrady rady Raciborza w listopadzie. Uczestniczył w nich prezes PK, który deklaruje zatrudnienie wszystkich parkingowych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Oto przyszła lokalizacja 18 parkometrów na ulicach Raciborza (zaprezentował ją naczelnik Zbigniew Chmielarz z wydziału dróg).

Odrzańska: 3 parkometry, Chopina: 1 parkometr, plac Ofki: 1 parkometr, Długa: 1 parkometr, plac Wolności: 1 parkometr, Bankowa: 1 parkometr, Solna: 2 parkometry, Browarna: 2 parkometry, Szewska: 1 parkometr, Mickiewicza: 1 parkometr, Zborowa: 1 parkometr, Nowa: 2 parkometry, Basztowa: 1 parkometr.

Na odcinku od Podwala do ulicy Pocztowej - obecną strefę płatną zastąpi strefa czasowego parkowania, taka jak na Sienkiewicza i Opawskiej (gdzie 2 godziny można parkować).

Na sesji podano przypuszczalny koszt zakupu jednego parkomatu.

Może wynieść od 20 do 30 tys. zł.

- To orientacyjna cena. Wszystko zależy od modelu, wyposażenia, funkcji. Cena będzie wynikała z ofert które będą złożone w przetargu; tak wybierzemy dostawcę - wyjaśnił Wiceprezydent Dominik Konieczny.

Zastępca podał też, że projekt uchwały poddano autopoprawce, gdzie wprowadzono nową stawkę: za pierwsze 30 minut postoju - 1 zł. Ważną zmianą jest brak obowiązku wkładania dowodu opłacenia parkingu za szybą samochodu.

Do parkomatu będzie trzeba "wklepać" numer rejestracyjny samochodu i kontrolujący parking dostaną od razu taką informację, że auto z taką tablicą parkuje w strefie.

Nowa strefa z parkomatami ma wystartować 2 marca 2020 roku. Wcześniej planowano jej uruchomienie z początkiem nowego roku, po dyskusji na komisji - od 1 lutego, aż ustalono trzecią datę na sesji.

Marcin Fica zapytał co zablokowanymi miejscami postojowymi przy ul. Zborowej pod winiarnią. Zabezpieczono tam teren przed zagrożeniem zawalenia się budynku. - To jest stan tymczasowy - odparł D. Konieczny.

Wiceprezydent zauważył, że obecna rentowność prowadzenia strefy wynosi 5% na korzyść Miasta w relacji koszty/wpływy. Z orientacji jakie poczynił w systemach obowiazujących w innych miastach wynika, że prowadzenie strefy powinna dać Miastu od 35-40% zysku. - Wszystko zależy od wysokości opłat, np. gdyby bilet ustalić na poziomie 5 zł, to szybciej się zwróci taka inwestycja - podkreślił Konieczny.

Ludzie:

Bogdan Gawliczek

Bogdan Gawliczek

Prezes PK Racibórz

Dominik Konieczny

Dominik Konieczny

Wiceprezydent Raciborza

Henryk Mainusz

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Marcin Fica

Marcin Fica

Radny Miasta Racibórz

Paweł  Rycka

Paweł Rycka

Radny Gminy Racibórz.

Stanisław Borowik

Stanisław Borowik

Radny miasta Racibórz, strażak.