Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wszyscy parkingowi dostaną pracę w PK. Postój stanieje do złotówki

Urzędnicy pokazali na sesji, gdzie staną parkometry w Raciborzu. Pojawią się nie wcześniej niż 2 marca 2020 roku. Parkingowi - inwalidzi z obecnej strefy otrzymają ofertę zatrudnienia z Przedsiębiorstwa Komunalnego, ale tylko 3-4 przy nowych parkingach.

Wszyscy parkingowi dostaną pracę w PK. Postój stanieje do złotówki
Obrady rady Raciborza w listopadzie. Uczestniczył w nich prezes PK, który deklaruje zatrudnienie wszystkich parkingowych

Oto przyszła lokalizacja 18 parkometrów na ulicach Raciborza (zaprezentował ją naczelnik Zbigniew Chmielarz z wydziału dróg).

Odrzańska: 3 parkometry, Chopina: 1 parkometr, plac Ofki: 1 parkometr, Długa: 1 parkometr, plac Wolności: 1 parkometr, Bankowa: 1 parkometr, Solna: 2 parkometry, Browarna: 2 parkometry, Szewska: 1 parkometr, Mickiewicza: 1 parkometr, Zborowa: 1 parkometr, Nowa: 2 parkometry, Basztowa: 1 parkometr.

Na odcinku od Podwala do ulicy Pocztowej - obecną strefę płatną zastąpi strefa czasowego parkowania, taka jak na Sienkiewicza i Opawskiej (gdzie 2 godziny można parkować).

Na sesji podano przypuszczalny koszt zakupu jednego parkomatu.

Może wynieść od 20 do 30 tys. zł.

- To orientacyjna cena. Wszystko zależy od modelu, wyposażenia, funkcji. Cena będzie wynikała z ofert które będą złożone w przetargu; tak wybierzemy dostawcę - wyjaśnił Wiceprezydent Dominik Konieczny.

Zastępca podał też, że projekt uchwały poddano autopoprawce, gdzie wprowadzono nową stawkę: za pierwsze 30 minut postoju - 1 zł. Ważną zmianą jest brak obowiązku wkładania dowodu opłacenia parkingu za szybą samochodu.

Do parkomatu będzie trzeba "wklepać" numer rejestracyjny samochodu i kontrolujący parking dostaną od razu taką informację, że auto z taką tablicą parkuje w strefie.

Nowa strefa z parkomatami ma wystartować 2 marca 2020 roku. Wcześniej planowano jej uruchomienie z początkiem nowego roku, po dyskusji na komisji - od 1 lutego, aż ustalono trzecią datę na sesji.

Marcin Fica zapytał co zablokowanymi miejscami postojowymi przy ul. Zborowej pod winiarnią. Zabezpieczono tam teren przed zagrożeniem zawalenia się budynku. - To jest stan tymczasowy - odparł D. Konieczny.

Wiceprezydent zauważył, że obecna rentowność prowadzenia strefy wynosi 5% na korzyść Miasta w relacji koszty/wpływy. Z orientacji jakie poczynił w systemach obowiazujących w innych miastach wynika, że prowadzenie strefy powinna dać Miastu od 35-40% zysku. - Wszystko zależy od wysokości opłat, np. gdyby bilet ustalić na poziomie 5 zł, to szybciej się zwróci taka inwestycja - podkreślił Konieczny.

Ludzie

Bogdan Gawliczek

Prezes PK Racibórz

Dominik Konieczny

Radny,  były wiceprezydent Raciborza

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Marcin Fica

Radny Miasta Racibórz

Paweł Rycka

Radny Gminy Racibórz.

Stanisław Borowik

Strażak, radny miasta Racibórz, zmarł 20 października 2021 r.

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~dosamochód1 (195.66. * .10) 28.11.2019 13:07

Bogdan, przestań. Centrum ma żyć dla mieszkańców, a nie dla ptaszków, rolnictwa i lasów. Nie terroryzuj radnych, mieszkańców, a teraz internautów.

~Swój (94.254. * .131) 27.11.2019 22:45

W Katowicach za pierwszą godzinę stawka wynosi 2zł. Zatem moje pytanie brzmi...Czy jesteśmy biedniejszym czy bogatszym miastem od Katowic? Kolejne pytanie...Kogo będziemy "skubać" swoich czy przyjezdnych?

~@samochód1 (5.173. * .146) 27.11.2019 22:22

to i tak za małe stawki.dwa trzy razy wyższe powinny być.Skutkowało by to mniejszymi korkami bo ludzie by tyle nie jeżdzili.A wy im prezenty robicie .Auto to luksus a za luksus sie płaci.Taki luksus że ludzie mają dość samochodów w miastach.

~@Samochód1 (88.156. * .165) 27.11.2019 21:45

1 zł za 30 minut = 2 zł / godz.

~Samochód1 (5.173. * .57) 27.11.2019 20:20

To miasto jest źle zarządzane.Jak można ustalać tak niskie opłaty 1 zł.Opłata powinna wynosić mimum 3 zł za pierwszą godz.Tak niskimi opłatami będzie sie napędzało jeszcze większy ruch w mieście a powinno się go redukować.