Niedziela, 27 września 2020

imieniny: Damiana, Amadeusza, Mirabelli

RSS

Rudy chcą do Rybnika. Czy powiat raciborski się skurczy?

21.01.2019 13:00 | 61 komentarzy | mad

Mieszkańcy i radni malowniczej miejscowości mówią głośno o "rozwodzie" z Gminą Kuźnia Raciborska i powiatem raciborskim. Zamierzają przyłączyć się - jako nowa dzielnica - do Rybnika. - Tam mamy szkoły, lekarzy, instytucje i sklepy - słyszymy od mieszkańców. Samorządowcy z Rud krytykują rządy burmistrza Machy. Czy dojdzie do historycznego referendum?

Rudy chcą do Rybnika. Czy powiat raciborski się skurczy?
Burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nie ma słów porozumienia

Poprosiliśmy radnego Wronę o odniesienia się do słów burmistrza wypowiedzianych na sesji. Taką otrzymaliśmy odpowiedź: Na tym etapie nie będę komentować słów burmistrza wypowiedzianych na sesji rady miejskiej w dniu 21 grudnia 2018 r. Nie zawierały one bowiem próby porozumienia się, tylko stanowiły formę zastraszenia i ultimatum. Taka postawa burmistrza nie wróży nic dobrego. Na początku, kiedy zakładaliśmy różne możliwe scenariusze rozwoju sytuacji (reakcji gminy), braliśmy taką reakcję pod uwagę, ale uważaliśmy ją za mało prawdopodobną. Wszystko jednak wskazuje, że myliliśmy się w tej kwestii. Pragnę jednak podkreślić, że słowa wypowiedziane dzień wcześniej na spotkaniu z mieszkańcami w Rudach (obecnych było kilka osób) były wiele większego kalibru. Przyjdzie czas na to, że zarówno na pierwsze, jak i drugie odpowiemy. Pragnę jednak wyraźnie podkreślić, że do dzisiaj nikt z władz gminy nie zapytał inicjatorów – o co Wam właściwie chodzi? Czyż to nie jest symptomatyczne?

Nic nie wiemy

Skontaktowaliśmy się z Urzędem Miasta w Rybniku. Poprosiliśmy o stanowisko miasta w sprawie przyłączenia Rud do Rybnika – Nikt oficjalnie nie zwrócił się do Urzędu Miasta w Rybniku w tej sprawie, dlatego trudno nam komentować tego rodzaju informacje; póki co, Miasto Rybnik nie ma takich planów – mówi Agnieszka Skupień, rzecznik prasowy rybnickiego Urzędu Miasta.

Starosta raciborski Grzegorz Swoboda również zauważa, że nikt w tej sprawie się z nim nie kontaktował. – Nie mogę odbierać informacji na zasadzie pogłosek – komentuje. Zapytaliśmy czy w planach jest prowadzenie rozmów z mieszkańcami, jeżeli faktycznie zapadłaby decyzja o odłączeniu się Rud. Starosta Swoboda przyznał, że jak najbardziej, musi być jednak oficjalna informacja. – Trudno odnosić się do czegoś, jeżeli nikt do nas oficjalnie się nie zgłosił – dopowiada.

Jednym z wariantów przedstawianych przez radnych jest też przyłączenie do powiatu rybnickiego. Skontaktowaliśmy się więc z Grzegorzem Potyszem, kierownikiem referatu oświaty, promocji, kultury i zdrowia rybnickiego starostwa. Tam jednak też cisza. – Nie było żadnych rozmów – odpowiada na nasze zapytanie urzędnik.

Głos mieszkańców i milczenie VIP-ów

Zapytaliśmy również samych mieszkańców Rud, co sądzą na temat sytuacji. Wiele osób odmawiało komentarza. Rozmowę podjęło czterech mieszkańców.

Straszy mężczyzna, pan Hubert powiedział, że „obecnie jest dobrze”. – Mamy tak samo blisko do Rybnika tak i do Raciborza. Niech zostanie tak jak jest. Zmiany będą wiązać się z ogromnymi kosztami – mówi.

Kolejny rozmówca, pan Bogdan popiera działania inicjatorów. Chce, aby Rudy przyłączyły się do Rybnika. – Bliżej do Rybnika nie mamy, ale to miasto jest większe. Tam chodziłem do szkoły, tam pracowałem – komentuje. Wyczekuje też na referendum w tej sprawie. Zauważa jednak, że kiedy mieszkańcy całej gminy będą głosować w sprawie odłączenia gminny, to zmian nie będzie. – Rudy to taka dojna krówka – ocenia. – Tutaj jest piękny park, folwark cysterski. W niedzielę to do karczmy nie można wejść, tutaj pół Śląska się zjeżdża – dopowiada.

Następna zapytana przez nas osoba to pani Danuta. W Rudach mieszka od trzech miesięcy. Przeprowadziła się z Gliwic. – Słyszałam o tym pomyśle – deklaruje. Zauważa, że częściej wszystkie sprawy załatwia w Rybniku, nie w Raciborzu. – Głównie dlatego, że jest bliżej – puentuje.

Ostatnią mieszkanką, która podjęła z nami rozmowę była pani Karina. Stwierdziła, że bardzo podoba się jej pomysł odłączenia od gminy Kuźnia Raciborska. – Będzie nam bliżej do załatwienia jakichkolwiek spraw. Po za tym nie wyobrażam sobie, żeby na zakupy nie jechać do Rybnika – przyznała kobieta w rozmowie z „Nowinami Raciborskimi”.

Ludzie:

Adrian Lepiarczyk

Adrian Lepiarczyk

Radny miejski Kuźni Raciborskiej

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Henryk Siedlaczek

Henryk Siedlaczek

Były poseł na Sejm RP, obecnie radny sejmiku śląskiego.

Henryk Wrzosok

Henryk Wrzosok

Rady miejski Kuźni Raciborskiej 

Manfred Wrona

Manfred Wrona

Radny Kuźni Raciborskiej, były przewodniczący rady miasta

Paweł Macha

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Roman Wilk

Roman Wilk

Radny miejski Kuźni Raciborskiej