Niedziela, 29 listopada 2020

imieniny: Błażeja, Saturnina, Fryderyka

RSS

Epidemia na Śląsku:

Decyzja zapadła. W Krzanowicach opłata za śmieci w górę

28.11.2018 13:00 | 0 komentarzy | mad

– To uchwała, która wszystkich boli – zapowiedział jej procedowanie przewodniczący Jan Długosz na sesji rady, którą zwołano na 27 listopada.

Decyzja zapadła. W Krzanowicach opłata za śmieci w górę
Burmistrz Andrzej Strzedulla przedstawiający radnym powody podniesienia opłaty, obok siedzi radca prawny Aleksander Żukowski.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Radni pytają

Andrzej Woźniak, radny z Wojnowic w trakcie dyskusji zabrał głos, pytał, czy gminy nie mogą wystąpić wspólnie o obniżenie stawki VAT, co ma spowodować obniżenie kosztów, bo de facto na podwyżce zarabiają nie tylko firmy, ale i budżet państwa. Radca prawny Aleksander Żukowski odparł, że gminy mają na to znikomy wpływ (stawka VAT wynosi 8%). Jedynie co mogą zrobić, to stworzyć gminny związek odpowiedzialny za wywóz odpadów. – To mogłoby spowodować zahamowanie lawinowego wzrostu cen usługi – zauważył.

Najstarszy z radnych Józef Kocem pytał z kolei o możliwość wprowadzenia ulgi dla najbiedniejszych mieszkańców. – Opłata śmieciowa jest podatkiem – oparł radca, zauważył, że jest możliwość rozłożenia opłat na raty, jednak to wiąże się ze spełnieniem szeregu warunków.

Podwyżkę odczują wszyscy

Podobnie jak do tej pory mniej zapłacimy segregując odpady, mieszkańcy, którzy preferują odwrotną formę, zapłacą czterokrotnie więcej. Lokalni przedsiębiorcy włączeni w system również odczują zmianę.

Od nowego roku za odpady komunalne zbierane i odbierane w sposób selektywny mieszkaniec zapłaci 22 zł (było 17 zł), to w przypadku, gdy nieruchomość zamieszkuje sam, w momencie dwóch mieszkańców cena na osobę wyniesie 21,50 zł (16 zł), trzech 20,50 zł (15 zł), czterech 19,50 zł (14 zł) i pięciu lub więcej mieszkańców 18,50 zł (13 zł).

Jeżeli natomiast odpady komunalne nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny, to cena miesięczna na jednego mieszkańca wyniesie 88,00 zł (było 27 zł), to w przypadku gdy sam zamieszkuje nieruchomość. W momencie dwóch mieszkańców cena na osobę wyniesie 86,00 zł (26 zł); trzech 82,00 zł (25 zł); czterech 78,00 zł (24 zł), pięciu lub więcej 74,00 zł (23 zł).

Za przyjęciem uchwały zagłosowało 13 rajców. Piotr Nachlik i Damian Kurka wstrzymali się od głosu.

(mad)

Ludzie:

Andrzej Strzedulla

Andrzej Strzedulla

Burmistrz Krzanowic.

Andrzej Woźniak

Andrzej Woźniak

Radny gminy Krzanowice

Damian Kurka

Damian Kurka

Radny gminy Krzanowice

Jan Długosz

Jan Długosz

Przewodniczący radny miejskiej w Krzanowicach, sołtys Moravi 

Józef Kocem

Józef Kocem

Radny gminy Krzanowice

Piotr Nachlik

Piotr Nachlik

Radny gminy Krzanowice