Piątek, 23 lipca 2021

imieniny: Bogny, Sławosza, Żelisława

RSS

Jest nowy przewodniczący rady miasta w Wodzisławiu. Prezydent ślubuje na Konstytucję [NA ŻYWO]

23.11.2018 09:08 | 18 komentarzy | mak

Prezydent Wodzisławia Mieczysław Kieca wygrał wybory w pierwszej turze. Znokautował przeciwników. Ale czy będzie miał większość w nowej radzie miasta? Kto zostanie przewodniczącym nowej rady? Przed nami pierwsza sesja w tej kadencji.

Jest nowy przewodniczący rady miasta w Wodzisławiu. Prezydent ślubuje na Konstytucję [NA ŻYWO]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Godz. 9.05 O godzinie 9.00 rozpoczęła się pierwsza sesja rady miasta w Wodzisławiu.

Godz. 9.10 Jakie są przewidywania? Ugrupowanie, z którego startował prezydent Mieczysław Kieca, czyli Nasz Wodzisław, może nie mieć w radzie większości. Dlaczego? Dokładnie 6 listopada dwunastu radnych elektów z pięciu ugrupowań podpisało umowę koalicyjną. Nie ma wśród nich przedstawicieli Naszego Wodzisławia. Są za to przedstawiciele ugrupowań: Prawo i Sprawiedliwość (Adrian Jędryka, Roman Kapciak, Marian Plewnia, Lidia Ptak, Józef Szymaniec, Krystyna Warcok), Wspólnota Samorządowa (Jakub Elsner, Dezyderiusz Szwagrzak), Zgoda i Rozwój (Adam Króliczek, Grażyna Pietyra), Głos Pokoleń (Mariusz Blazy) i Wodzisław 2.0 (Łukasz Chrząszcz). Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ. Czy zawarte porozumienie koalicyjne utrzyma się? Dowiemy się już niebawem.

Godz. 9.11 Przewodnicząca miejskiej komisji wyborczej informuje, że Izabela Kalinowska (obecna wiceprezydent) zrzekła się mandatu radnej. Wolne miejsce w radzie zajmie Adam Marcin Kantor (na zdjęciu).

Godz. 9.22 Radni złożyli ślubowanie. Obrady prowadzi radny senior - Czesław Rychlik.

Godz. 9.25. Zaczyna się wybór nowego przewodniczącego rady. Zgodnie z przewidywaniami Grażyna Pietyra (ZiR) proponuje kandydaturę radnego Dezyderiusza Szwagrzaka (Wspólnota Samorządowa). Ten się zgadza. Więcej nazwisk na liście kandydatów nie ma.

Godz. 9.30. Komisja skrutacyjna do liczenia głosów już wybrana. W jej skład wchodzą radni: Grażyna Pietyra (przewodnicząca komisji), Adrian Jędryka i Roman Szamatowicz. Przewodnicząca komisji tłumaczy zasady głosowania.o głosowanie pokaże, jaki kształt ma koalicja.

Godz. 9.51 Jest nowy przewodniczący rady miasta. To Dezyderiusz Szwagrzak (Wspólnota Samorządowa). Dostał 12 głosów "za", przeciw było 8 osób, wstrzymała się 1 osoba. Są brawa. Szwagrzak dziękuje za zaufanie i deklaruje, że będzie przewodniczącym wszystkich radnych - nie tylko tych, którzy na niego głosowali. Wybór Szwagrzaka na przewodniczącego rady wskazuje, że 12-osobowa koalicja utworzona przez Prawo i Sprawiedliwość, Wspólnotę Samorządową, Zgodę i Rozwój, Głos Pokoleń i Wodzisław 2.0 była nie tylko na papierze. Przypomnijmy też, że w poprzedniej kadencji przewodniczącym rady miasta był Jan Grabowiecki (Nasz Wodzisław).

Godz. 9.58 Trwa zaprzysiężenie prezydenta Mieczysława Kiecy. Samorządowiec ślubuje na Konstytucję. Włodarz rozpoczyna czwartą kadencję. Wygłasza krótkie przemówienie. Porównuje Wodzisław do okrętu. Zamierza być sprawnym sternikiem, współpracującym ze wszystkimi, niezależnie od opcji - tak, aby spełnić marzenia wielu wodzisławian.

Godz. 10.23 Trwa przerwa. Kolejny punkt obrad to wybór wiceprzewodniczących rady. Czekamy.

Godz. 10.25 Bez niespodzianek. Przewodniczący Szwagrzak proponuje kandydatów na wiceprzewodniczących: Adama Króliczka (ZiR) i Mariana Plewnię (PiS). Obaj się zgadzają. Znów przerwa - tym razem na to, by komisja skrutacyjna przygotowała się do procedury kolejnego głosowania.

Godz. 10.46 Tajne głosowanie na wiceprzewodniczących rady zakończone. Radna Grażyna Pietyra odczytuje wyniki głosowania. Radny Króliczek zdobywa 12 głosów "za" i 9 głosów "przeciw", radny Plewnia - 12 głosów "za" i 9 głosów "przeciw". A to oznacza, że zostają wiceprzewodniczącymi rady.

Godz. 10.49 Teoretycznie sesja mogłaby się już zakończyć. Ale potrwa dłużej. Większością głosów radni uznali, że podzielą stanowiska w miejskich komisjach. Zaczynają od komisji rewizyjnej. Jednak nie... zmiana planu. Tradycyjnie brakuje chętnych do tego, by pracować w komisji rewizyjnej. Zgodzili się tylko Grażyna Pietyra, Krystyna Warcok i Adrian Jędryka.

Godz. 11.00 Przerwa.

Godz. 11.27 Były przewodniczący rady Jan Grabowiecki krytycznie o sposobie wyboru składów osobowych poszczególnych komisji. Ze strony opozycji padają słowa o grupie trzymajacej władzę. Wiceprzewodniczący Króliczek jest oburzony. - Wróćmy do merytoryki - apeluje. Radny Roman Szamatowicz prosi o dialog i dobrą wolę.

Godz. 11.37 Radni próbują dojść do porozumienia, a my kończymy relację z obrad na żywo.

Ludzie:

Adam Króliczek

Adam Króliczek

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Wodzisławia Śląskiego.

Grażyna Pietyra

Grażyna Pietyra

Radna Miasta Wodzisławia Śląskiego.

Izabela Kalinowska

Izabela Kalinowska

Zastępca prezydenta Wodzisławia Śląskiego

Jan  Grabowiecki

Jan Grabowiecki

Radny Miasta Wodzisławia Śląskiego.

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.