Czwartek, 16 lipca 2020

imieniny: Mariki, Benity, Dzierżysława

RSS

Uczniowie z Raciborza opowiadają o praktykach w Portugalii

30.05.2018 09:22 | 0 komentarzy | ż

Powoli dobiega końca pobyt uczniów CKZiU nr 1 na praktykach zagranicznych w północnej Portugalii.

Uczniowie z Raciborza opowiadają o praktykach w Portugalii
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czego uczysz się podczas praktyki zagranicznej i jakie umiejętności doskonalisz?

B - Uczę się organizacji pracy i stanowisk na budowie, obsługi urządzeń i maszyn budowlanych - mówi Mateusz.

B - Jako technik budownictwa część czasu spędziłem na budowie wykonując prace ogólnobudowlane i wykończeniowe, a cześć w biurze projektowym doskonaląc swoje umiejętności projektowania, sporządzania dokumentacji technicznych - mówi Igor.

O - Przede wszystkim doskonalę język angielski, a w laboratorium w którym pracuję mam możliwość nauczenia się wielu nowych, interesujących rzeczy, od sporządzania różnych roztworów chemicznych po badanie tkanin i ich oddziaływanie na skórę człowieka - mówi Paulina.

B - Podczas mojej praktyki korzystam z programu AutoCAD, uczę się zasad projektowania budynków i budowli. Poprawiam tez swoje umiejętności w zakresie kosztorysowania - mówi Zosia.

O - W trakcie swojej praktyki uczę się przeprowadzania różnorodnych testów na materiałach, które w późniejszej fazie trafiają do obróbki. Testy te polegają na sprawdzeniu rozciągliwości materiału, podatności na ścieranie oraz na ocenie wpływu kwasów, zasad i wody ze środków piorących na rożne rodzaje materiałów - mówi Sandra.

Co podoba Ci się najbardziej w Portugalii? Co wzbudziło Twoje zainteresowanie?

B - Portugalia jest bardzo pięknym krajem z ciekawą kulturą, poza tym to na pewno zabytki i historia, która jest moim zdaniem bardzo interesująca. Rzeczą o której nie wolno nie wspomnieć to pozytywne nastawienie mieszkańców - mówi Igor.

B - W Portugalii najbardziej podoba mi się styl życia Portugalczyków i to, że wszyscy są bardzo mili, serdeczni i uśmiechnięci. Chciałbym zostać tu dłużej, albo w przyszłości tutaj wrócić - dodaje Patryk.

O - Ja zakochałam się w azulejos – motywie ozdobnych płytek ceramicznych które występują wszędzie: na domach, stacjach metra, nawet w kościołach, są przepiękne – śmieje się Natalia.

B - Pobyt nad wzburzonym oceanem - niesamowite wrażenie - dodaje Zosia.

Czy poleciłbyś udział innym uczniom w projekcie?

B - Oczywiście, ze tak. Należy pamiętać, ze nie każdy ma taką możliwość, dlatego trzeba z takich rzeczy korzystać, ponieważ możne to mieć wielki wpływ na nasza karierę zawodową w przyszłości oraz jest to świetne doświadczenie. Kolejnym uczestnikom wyjazdu mogę powiedzieć ze taki wyjazd jest nie lada przeżyciem i warto się o tym samemu przekonać - mówi Igor.

B - Jak najbardziej, warto starać się o to ze wszystkich sił aby móc tu przyjechać, to są niezapomniane chwile - dodaje Kacper.

Co mógłbyś poradzić kolejnym uczestnikom wyjazdu?

B - Mógłbym poradzić żeby zabrali ze sobą dobry humor, dużo sił i nie szeptali w towarzystwie, bo Portugalczycy tego nie lubią - śmieje się Paweł.

B - Polecam udział z całego serca. To przygoda, którą będziemy pamiętać do końca życia. Myślę, że tu nie ma co radzić, tylko zgłaszać się do projektu i cieszyć się z takiej okazji - dodaje Zosia.

Oprócz realizacji praktyk uczniowie zwiedzają Portugalię, uczestniczą w programie kulturowym i aktywnie spędzają czas na szaleństwach w basenie, grze w piłkę, na terytorium swojej rezydencji.

W ramach programu kulturowego uczniowie zwiedzili Bragę z pierwszą stolicę Portugalii – Guimarães, Viana do Castelo z i Ponte de Lima, podziwiali z wody i z powietrza klimatyczne Porto, zwiedzili przepiękny Park Narodowy Peneda-Gerês, byli na granicy portugalsko-hiszpańskiej A niedługo zobaczą jeszce Aveiro – portugalską Wenecję i Esposende nad samym oceanem.

Już wkrótce relacja z Dnia Polskiego organizowanego przez naszych uczniów dla ich portugalskich przyjaciół. Jak zwykle będą polskie specjały: rosół, krokiety, racuchy, polska kiełbasa i pierogi.

Więcej informacji o trwających obecnie praktykach zagranicznych i bezpośrednia relacja TUTAJ.

źródło: CKZiU nr 1 w Raciborzu