Sobota, 7 grudnia 2019

imieniny: Marcina, Ambrożego, Agatona

RSS

Debata nad wypożyczalnią rowerów. Ronin wzruszyła Rapnickiego

28.05.2015 06:30 | 0 komentarzy | ma.w

Siedmiu radnych zabrało głos w sprawie wniosku Anny Ronin aby wstrzymać się z wydatkiem 24 tys. zł na uruchomienie wypożyczalni rowerów miejskich przy Raciborskim Centrum Informacji.

Debata nad wypożyczalnią rowerów. Ronin wzruszyła Rapnickiego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wypożyczalnia ma ruszyć tuż po czerwcowej Rowerowej Masie Krytycznej. Rowery ma dostarczyć raciborska firma MK Bicycle. Więcej na ten temat piszą Nowiny Raciborskie z 26 maja.

Według radnej Mniejszości Niemieckiej temat wymaga przemyślenia bo radnych nie zapoznano ze szczegółami projektu. Poprosiła radę by przesunąć decyzję o wydaniu pieniędzy na kolejną sesję. - Czy ktoś to dokładnie sprawdził? Samorządy odchodzą od tego - mówiła A. Ronin i podkreślała troskę o finanse publiczne. Odradzała eksperymentowanie za pieniądze podatników.

Z jej troski kpił Marek Rapnicki mówiąc, że doprowadza go do łez. - Już Winston Churchil mówił, że nie da się sprawdzić puddingu przed zjedzeniem - zaznaczył. Już po dyskusji zarzucił radnej Ronin wykorzystywanie sesji do uprawiania polityki bo ustalił, że otrzymała przed swym wystąpieniem szereg informacji nt. wypożyczalni od Roberta Myśliwego. Reprezentantka Mniejszości Niemieckiej zaznaczyła, że projekt urzędu pozbawiony jest szczegółowego kosztorysu.

Mirosław Lenk namawiał radnych by decyzji nie odkładać, bo warto wprowadzić w życie przedsięwzięcie o walorach promocyjnych - miasta i lokalnego przedsiębiorstwa. - Trochę zaufania. Wierzymy, że się uda - mówił w imieniu swoim i pomysłodawcy, naczelnika wydziału edukacji Roberta Myśliwego. Podkreślał by projektu z wypożyczalnią nie traktować w kategoriach rentowności bo będzie pełnić funkcje publiczne jak basen czy boisko. Prezydenta poparł Leszek Szczasny z NaM-u mówiąc o wypożyczalni jako pomyśle "odważnym i sensownym".

Michał Woś wnioskował by poszukać unijnej dotacji na sfinansowanie wypożyczalni i proponował utworzenie dodatkowych miejsc na zdanie pojazdu np. w Oborze i na Zamku Piastowskim. Franciszek Mandrysz zastanawiał się czy nie powierzyć całej obsługi wypożyczania rowerów firmie MK Bicycle. Podsumował te wystąpienia szef komisji gospodarki Marcin Fica: sens czy niesens trzeba spróbować.

Tylko radna Ronin była przeciwna wydaniu 24 tys. zł na wypożyczalnię rowerów przy RCI. 13 rajców poparło pomysł, 7 wstrzymało się od głosu.

 

Ludzie:

Anna Ronin

Anna Ronin

Radna Gminy Racibórz

Franciszek Mandrysz

Franciszek Mandrysz

Radny Gminy Racibórz.

Leszek Szczasny

Leszek Szczasny

Podróżnik, były radny Gminy Racibórz.

Michał Woś

Michał Woś

minister w rządzie Mateusza Morawieckiego

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Robert Myśliwy

Robert Myśliwy

Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu