Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Piknik Powstańczy w Olzie - uczcili pamięć Wilhelma Meisla

W sobotę 11 czerwca na polu biwakowym „Europa” w Olzie odbył się Piknik Powstańczy, zorganizowany przez Cech Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu. 

Piknik Powstańczy w Olzie - uczcili pamięć Wilhelma Meisla

Okazją była mijająca w tym roku 90 rocznica III powstania śląskiego. Organizatorzy pamiętali także o wieloletnim członku Cechu i jego założycielu – Wilhelmie Meiselu. – Pan Wilhelm był powstańcem śląskim. Piknik jest więc taką formą okazania pamięci o jego udziale w tym zrywie – podkreśla Anna Orszulik z wodzisławskiego Cechu. W czasie imprezy zaprezentowano pamiątki po najdłużej żyjącym powstańcu (przeżył 105 lat).  Uczestnicy mogli też podziwiać przygotowaną przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych „Powstaniec Śląski” z Wodzisławia inscenizację walk powstańczych. Z kolei członkowie JS 2023 Strzelec z Wodzisławia zaprezentowali szturm piechoty lekkiej na umocniony punkt.

Na pikniku nie mogło zabraknąć również dobrej zabawy. Zadbał o nią Grzegorz Stasiak, który w Olzie poprowadził Biesiadę Śląską.

Więcej zdjęć można będzie zobaczyć na wystawie w wodzisławskim bunkrze podczas Dni Wodzisławia. 

(art), fot. Dawid Lach - www.dawidlach.com, www.fotobalans.pl

 

13 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Podpisz się... (93.131. * .33) 24.06.2012 23:12

Ja jestem z Rybnika a tam glosowalo 70% za Niemcami ja sie pytam po co mi ci powstancy.

~KAZ (83.5. * .154) 30.06.2011 21:28
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Do "Pszowik". Zarzucasz brak znajomości historii , więc tłumaczę : 1) Na plakatach informujących o imprezie pisało przecież że będą rekonstruktorzy oddziałów różnych armii. 2) inscenizacje były dwie , pierwsza obrazowała walkę powstańców z freikorpsem (nie muszę ci chyba tłumaczyć co to freikorps bo znasz historię) , druga natomiast była to potyczka radzieckiej drużyny snajperskiej z oddziałem niemieckim (1944r), Stąd te mundury. A jeśli chodzi o powstańców to w 1939 r czynnie brali udział w walkach obronnych ( na pewno nie wszyscy bo to nie możliwe np. twój pradziadek ale i wielu innych) były założone specjalne oddziały samoobrony powstańczej, sprawa następna od 1921r do 1939 kiedy to wybuchła wojna upłynęło zaledwie 18 lat , a przez ten okres nikt nie stał się zniedołężniałym starcem jak próbowałeś nam tu udowodnić i jeszcze jedno , piszesz o tym że powstańcy to nie byli żołnierze tylko robotnicy = znowu błąd. Otóż na stronę powstańców przechodzili żołnierze regularnej armii polskiej, Legioniści, powstańcy wielkopolscy wszyscy w mundurach w jakie je Polska przyodziała , ci zwykli robotnicy to też w dużej mierze weterani I wojny z różnych armii, też byli odziani w mundury bądź same bluzy Pruskie, Austriackie, Rosyjskie i jakie tam tylko co mieli to ubierali bo nie było regulaminu umundurowania dla Powstańców. Cała masa ludzi którzy pomagali w powstaniu , a byli z poza Śląska pozostali tu na Śląsku i też byli potem między innymi robotnikami itp. Więc jeśli nie jesteś do końca zorientowany w temacie czy to tej imprezy czy też historii to nie wysilaj się i nie pisz głupot DROGI PSZOWIKU

~Adi (178.202. * .136) 19.06.2011 07:45

Jak dlugo mocie zamiar jeszcze lotac z tymi gewerami ?

~Dawid L. (83.30. * .5) 17.06.2011 23:47

Piknik składał się z kilku zorganizowanych scen. Inscenizacje Powstań Śląskich miały miejsce na początku pikniku, w dalszej części odbyły się inscenizacje wojny, stąd też mundury trzeciej Rzeszy na fotografiach... organizatorzy dobrze wiedzą co robią i znają historię. Nie słyszałem nigdzie żeby za wejście do bunkra byłą pobierana opłata, cóż taka już nasza mentalność.
Wejście do bunkra znajduje się zaraz za budynkiem USC. W parku jest wyjście.
pozdrawiam

~Pszowik (89.200. * .94) 16.06.2011 19:46

Po za tym skoro te zdjęcia pochodzą tylko z inscenizacji Powstań Śląskich to dla mnie jest to porażka na całej linii. Bo kto normalny wykorzystał by w inscenizacji Powstań Śląskich mundury z okresu III rzeszy? To tak jak odtwarzać okres Napoleoński w mundurach obecnego wojska Polskiego. Dla mnie to niesamowita głupota tych ludzi, bo wygląda to tak, jak by nie znali podstawowej historii i myślą że powstańcy Śląscy walczyli przeciwko Hitlerowi. Natomiast w 1939 roku to powstańcy praktycznie już nie brali udziału w wojnie, bo byli za starzy, po za tym Niemcy ich gnębili. Sam miałem pradziadka w powstaniu Śląskim i wiem że on podczas II wojny to pracował w hucie i tylko dzięki temu że był pracownikiem huty to nie został rozstrzelany ani też nie trafił do obozu. Powstańcy w 1939 roku byli po prostu za starzy żeby walczyć i stworzyć front przeciwko regularnej armii Wermachtu. Tym bardziej że powstańcy nie byli żołnierzami i po zakończeniu powstania to wrócili do swoich zawodów, głównie do kopalń i hut, więc nie mieli żadnych przeszkoleń wojskowych, byli zwykłymi robotnikami.

~Pszowik (89.200. * .94) 16.06.2011 19:32

A ile za wstęp kasują za wyjście do tego Bunkra? Rozumiem że ten Bunkier jest gdzieś w pobliżu tego parku za urzędem stanu cywilnego(pałac)

~fotobalansik (83.30. * .1) 16.06.2011 18:49

do: Pszowik,
od 17 do 19 czerwca Wodzisławski Bunkier w parku będzie otwarty do zwiedzania, można zobaczyć tam nie tylko ogromną fotorelację z Powstań (autorstwa członków stowarzyszenia FotoBalans), ale również rekwizyty które były wykorzystane w inscenizacjach. Będzie to też doskonała okazja by porozmawiać z osobami które zorganizowały oraz brały udział w tych powstańczych inscenizacjach.

~Pszowik (89.200. * .94) 16.06.2011 08:44
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Fotki fajne, ale nie prawdziwe i ludzi którzy słabo znają historię to mogą wprowadzić w błąd. Ponieważ nie wiem co tam robią te fotki ludzi przebranych w stroje i opaski z III rzeszy, to nie ten czas, trzecia rzesza powstała dopiero w 1933 roku, a powstania były w 1919, 1920 i w 1921 roku. Fakt że zarówno Polskie wojska jak i Niemieckie wojska używali symboli swastyki, jednak była ona zazwyczaj tylko na orderach a nie na opaskach. To samo z mundurami. Pomyliły wam się chyba epoki. W latach powstań Śląskich to Niemcy nie mieli nic wspólnego z nazizmem, chyba że mamy kolejną propagandę o tym że Powstańcy walczyli z nazistami.

~Mag (87.101. * .173) 15.06.2011 12:19
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Super zdjęcie!

~xx (83.5. * .10) 14.06.2011 12:38
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

fajne fotki !!! :)

~brawo (83.238. * .53) 14.06.2011 10:49
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Cieszę się, że ludziom jeszcze chce się robić takie rzeczy, a nie tylko chlać piwsko i grilować.

~Redakcja (78.31. * .17) 14.06.2011 10:43

poprawione

~jo (83.5. * .224) 14.06.2011 10:09
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Panie redaktorze w sobotę nie było 10-tego czerwca tylko 11-tego.