Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Radni z Nędzy chcą spotkania w sprawie kanalizacji. Pytają o budowany tranzyt zamiast dokończenia sieci w trójwsi

Na ostatniej sesji w Nędzy poruszono kwestię kanalizacji, która staje się coraz bardziej dyskutowanym tematem. Wiele głosów wyraża zdziwienie decyzjami podejmowanymi przez poprzednią władzę. Pojawia się pytanie, dlaczego zdecydowano się na budowę tranzytu z Ciechowic do Nędzy, zamiast skupić się na kanalizacji obszaru tzw. trójwsi, obejmującego Ciechowice, Zawadę Książęcą i Łęg.

Radni z Nędzy chcą spotkania w sprawie kanalizacji. Pytają o budowany tranzyt zamiast dokończenia sieci w trójwsimad
Wójt Leszek Pietrasz zapowiedział, że zorganizuje spotkanie w sprawie kanalizacji. To najpewniej zostanie podzielone na części, aby szczegółowo omówić ten temat.

Podczas dyskusji na temat kanalizacji, wójt Leszek Pietrasz wyjaśnił, że prace w Zawadzie Książęcej zbliżają się do końca, a jednocześnie trwają prace nad budową tranzytu do Nędzy, który ma być ukończony do lutego 2025 roku. - Obecnie prowadzone są negocjacje z PKP w sprawie przejścia pod torami. Równocześnie planowane jest rozpoczęcie prac nad siecią kanalizacyjną od ul. Bocznej, Spółdzielczej, aż do przejścia pod torami - poinformowała skarbnik Katarzyna Paszenda.

Przewodnicząca rady, Edyta Szajt, wyraziła zdziwienie, że priorytetem nie było zakończenie kanalizacji na obszarze trójwsi, a zamiast tego podjęto działania w kierunku budowy tranzytu. Radny Franciszek Marcol zaproponował zorganizowanie spotkania dotyczącego kanalizacji, aby uzyskać pełne informacje na ten temat. Chce poznać szczegóły planowanej inwestycji oraz aktualny stan jej realizacji.

Leszek Pietrasz wyraził pewne zdziwienie podczas sesji, zauważając, że Zawada Książęca została częściowo skanalizowana, podczas gdy cały obszar Łęgu pozostaje jeszcze do zrealizowania. - My idziemy tranzytem do Nędzy, wydając miliony złotych, mając zrobioną dokumentację na Łęg i Zawadę. Zasadność tego, co zastałem, zostawiam państwu do rozstrzygnięcia - stwierdził podczas sesji. Pietrasz podkreślił, że zakończenie inwestycji w całej Zawadzie Książęcej i Łęgu stanowi ważny krok, zwłaszcza że prace w Ciechowicach już zostały zakończone. Według wójta, posiadając zrealizowane zadanie na obszarze całej trójwsi, można przejść do kolejnych działań. Wójt Pietrasz chce zorganizować spotkanie, aby społeczność dowiedziała co się robi i co zostało zaplanowane. Zapewnił, że zajmie się organizacją tego wydarzenia.

- Chciałbym mieć zakończoną Zawadę Książęcą i Łęg, aby uzyskać efekt ekologiczny, którego obecnie nie mamy. Ciągle dopłacamy do utrzymania oczyszczalni - powiedział Pietrasz (skarbnik Paszenda wyliczała, że w zeszłym roku gmina do ścieków dopłaciła 460 tys. zł). Radny Piotr Kudla zauważył, że po ukończeniu tranzytu do Nędzy do kanalizacji będzie możliwe podłączenie domów przy ul. Jesionowej w Nędzy. Wójt Pietrasz wyliczał, że mowa tutaj 65 gospodarstwach. - A ile domów mogłoby być podłączonych w Zawadzie i Łęgu? - zapytał.

Przypomnijmy, na budowany tranzyt samorząd pozyskał 8,9 mln zł z Polskiego Ładu, dokładając do tego zadania 470 tys. zł. Inwestycja obejmuje budowę tranzytu wraz z dwoma przekopami pod torami kolejowymi, łączącego miejscowość Nędza z oczyszczalnią ścieków w Ciechowicach. Gmina, na czele której stała wówczas Anna Iskała, argumentowała, że realizacja tego przedsięwzięcia ma istotny wpływ na rozwój sieci kanalizacyjnej w całej gminie, umożliwiając w przyszłości odprowadzenie ścieków z co najmniej dwóch miejscowości (Nędza i Babice) do istniejącej oczyszczalni ścieków w Ciechowicach.

Ludzie

Anna Iskała

Radna Powiatu Raciborskiego, była wójt gminy Nędza. 

Edyta Szajt

Przewodnicząca Rady Gminy Nędza

Franciszek Marcol

Radny Gminy Nędza

Katarzyna Paszenda

Skarbnik gminy Nędza

Leszek Pietrasz

Wójt Gminy Nędza

Piotr Kudla

Radny Gminy Nędza.

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Obiektywnyyy (5.184. * .19) 24.05.2024 01:55
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Teraz powinni ze swoich pieniędzy dopłacać te 460tys rocznie. Z jakiej racji mieszkańcy mają płacić przez kolejne lata za idiotyczne decyzję władz gminy(wójta i radnych którzy jej przyklaskiwali). Gdyby myśleli choć minimalnie o ekonomii a nie polityce to zaczęliby podejmować racjonalne decyzję. To wszystko przez to że mamy w Polsce takie prawo, że urzędnik może zarabiać 17,5tys/m-c, może podejmować najgorsze z możliwych decyzji, ekonomicznie nieuzasadnione, może pieniędzmi wspólnymi szastać na lewo i prawo ale to nigdy nie poniesie konsekwencji-ani prawnych ani finansowych... Taka smutna prawda

~ObserwatorGN (5.172. * .18) 24.05.2024 01:06

No no po co zrobić kanalizacje w Łęgu i całej Zawadzie Książęcej jak trzeba wrócić do Nędzy żeby Pan Geradr P. miał kanalizacja, reszta się nie liczy. Brawo p. Anna I. oraz p. Gerard P. za taką decyzje!

~ZniesmaczonyMieszkaniecGminy (77.111. * .232) 23.05.2024 16:27

Jaka niegospodarność i marnotrawstwo pieniędzy mieszkańców gminy! Poprzednie władze powinny zostać za to rozliczone i pociągnięte do odpowiedzialności.