Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Od przetwarzania odpadów po inwestycje w innowacje. Taką misję ma Raciborskie Centrum Recyklingu

Ekologia stanowi istotę działalności RCR R3, gdzie zielone odpady są poddawane maksymalnie naturalnemu przetwarzaniu. Jednakże kluczową rolę w budowaniu lepszej przyszłości dla Raciborza, jak podkreśla prezes spółki Jan Makowski, odgrywa współpraca z lokalną społecznością.

Od przetwarzania odpadów po inwestycje w innowacje. Taką misję ma Raciborskie Centrum Recyklingu
Jan Makowski, prezes Raciborskiego Centrum Recyklingu R3, zapowiada utworzenie laboratorium badawczego oraz optymalizację technologii kompostowania, wszystko po to, aby spółka mogła kontynuować swój rozwój.

RCR R3 – co to takiego?

– Naszym celem jest zapewnienie czystego i przyjaznego dla mieszkańców Raciborza środowiska, w którym zminimalizowana jest ilość odpadów, gdzie większość z nich jest odpowiednio przetwarzana, zmniejszając naszą negatywną presję na planetę – taką deklarację znajdziemy na stronie internetowej Raciborskiego Centrum Recyklingu R3. Ale co tak naprawdę kryje się pod tą nazwą?

R3 odnosi się do pojęcia wynikającego z Ustawy z 2012 roku o odpadach. – To zagadkowa nazwa, która dla branżystów nie stanowi problemu, ale dla pozostałych osób może brzmieć tajemniczo. Chodzi o proces przetwarzania odpadów, tych najbardziej ekologicznych – tłumaczy prezes RCR Jan Makowski, miejskiej spółki komunalnej, którą wcześniej nazywano jako Zakład Zagospodarowania Odpadów (ZZO).

Ekologia w centrum działalności

Spółka zajmuje się odbieraniem odpadów zielonych, które są następnie przetwarzane w sposób maksymalnie zbliżony do naturalnego. To działanie ma związek z drugim obszarem jej działalności, czyli produkcją RAKOR-u a w przyszłości RAKOR-u Plus – bezpiecznych nawozów organicznych. Ich głównym celem jest poprawa jakości gleby oraz zachowanie zdrowego ekosystemu.

R3 specjalizuje się także w przetwarzaniu odpadów innych niż niebezpieczne, czyli bezpiecznych. Głównie są to odpady komunalne po przetworzeniu w instalacjach MBP (RIPOK), które, choć nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla ludzi czy zwierząt wymagają odpowiedniego postępowania. O to właśnie dbają w spółce, aby te były przetwarzane i unieszkodliwiane zgodnie z najwyższymi standardami środowiskowymi.

Inwestycja w innowacje

Na tym jednak działalność tej firmy się nie kończy. Dla usprawnienia swoich działań, 17 maja 2023 roku spółka utworzyła centrum badawczo-rozwojowe. Jak tłumaczy prezes, decyzja ta wynika z rosnących wyzwań w sektorze zagospodarowania odpadów komunalnych.

– Wzrost poziomów odzysku odpadów, minimalizacja składowania oraz zwiększające się koszty eksploatacji środowiska wymagają szybkiego rozwoju technologii i procesów optymalizacji zarządzania odpadami. Spółka podejmuje innowacyjne rozwiązania, aby sprostać wymaganiom konkurencyjności oraz regulacji Unii Europejskiej i krajowych programów ochrony środowiska – informuje Raciborskie Centrum Recyklingu R3 na swojej stronie internetowej. – Wprowadzanie takich zmian ma na celu maksymalizację wartości dodanej generowanej z odpadów, w tym odzysku surowców, produkcji kompostu, humusu i energii elektrycznej z biogazu składowiskowego – czytamy w dalszej części.

Jan Makowski podkreśla, że głównym celem firmy, którą kieruje, na nadchodzące lata jest zwiększenie zdolności przyjmowania i składowania odpadów komunalnych, przy jednoczesnym efektywnym wykorzystaniu tych materiałów. Dążąc do wydłużenia żywotności składowiska, firma zakupiła w 2023 roku kompaktor, co pozwoliło na wydłużenie jego użyteczności o ponad 5 lat poprzez usprawnienie procesu kompresji odpadów. Dodatkowo R3 koncentruje się na neutralizacji odorów, redukcji oraz zwiększeniu wskaźnika recyklingu. Jednakże, prace nad wykorzystaniem dżdżownic do poprawy jakości biokompostu stanowią jedno z najbardziej obiecujących kierunków rozwoju.

Mowa o technice przetwarzania odpadów organicznych przy wykorzystaniu dżdżownic, które przekształcają je w kompost bogaty w składniki odżywcze, będący ekologicznym nawozem dla roślin. Ten proces jest nie tylko wydajny i szybki, ale także przyczynia się do redukcji ilości odpadów zielonych. – Kluczową zaletą jest jego ekologiczność, która skraca czas przetwarzania, eliminując jednocześnie nieprzyjemne zapachy – zauważa Makowski. Spółka nawiązała współpracę m.in. w tej kwestii z uczelniami, takimi jak Politechnika Krakowska oraz Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, wykorzystując ich wiedzę i doświadczenie naukowe.

To jednak nie wszystko – Jan Makowski dodaje, że marzy o utworzeniu laboratorium, które będzie służyć ciągłemu monitorowaniu jakości pracy oraz wszystkich procesów w Raciborskim Centrum Recyklingu. – Chodzi o zoptymalizowanie naszej pracy, aby osiągnąć jeszcze większe korzyści dla środowiska oraz wzrost zysków spółki – tłumaczy.

Prezes R3 planuje pozyskać 3,5 miliona złotych środków unijnych na realizację tych zamierzeń. – Jeśli chodzi o aspekt merytoryczny, mamy już to, czego potrzebujemy, ponieważ zamierzamy zastosować technologię, która już istnieje na skalę przemysłową. Teraz naszym celem jest wprowadzenie tego procesu u nas – wyjaśnia. Kiedy będą składane wnioski o dotacje? Prezes szacuje, że wkrótce, jednak jeśli nie uda się pozyskać tych środków, zamierza je znaleźć w budżecie firmy. Dotąd proces realizacji tych planów był bezkosztowy dla spółki.

Klucz do lepszej przyszłości Raciborza

Według szefa raciborskiej spółki komunalnej kluczem do kształtowania lepszej przyszłości w Raciborzu jest synergia między działalnością firmy a partnerstwem społecznym. – Naszym przesłaniem jest budowanie partnerstwa opartego na wzajemnym szacunku i zrozumieniu – podkreśla. W ten sposób nawiązuje do prowadzonych konsultacji z lokalną społecznością oraz organizacjami zajmującymi się ochroną środowiska, mających na celu opracowanie umowy społecznej. Prezes Makowski wyjaśnia, że głównym celem jest ustalenie norm i zasad akceptacji między miejscem składowania odpadów a mieszkańcami, przy jednoczesnym minimalizowaniu negatywnego wpływu na otoczenie.


Realizacja i publikacja cyklu materiałów poświęconych gospodarce odpadami oraz działalności przedsiębiorstwa jest współfinansowana przez Raciborskie Centrum Recyklingu R3 Racibórz Sp. z o.o.

Tekst sponsorowany