Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pomysł na kadencję. Czego dla Nędzy chcą Marcol, Przybyła i Pietrasz?

Flagowe projekty są trwałą pamiątką po włodarzach gmin, którzy odważnie się nimi zajęli i doprowadzili do ich realizacji, co stanowi podstawę oceny ich kadencji. Przyglądając się celom kandydatów na najważniejsze stanowiska w gminach ziemi raciborskiej, kontynuujemy cykl publikacji, tym razem prezentując odpowiedzi kandydatów na urząd wójta Nędzy. Odpowiedzi udzielili: Franciszek Marcol, Gerard Przybyła i Leszek Pietrasz, natomiast Leszek Gomółka nie odpowiedział na naszą prośbę.

Pomysł na kadencję. Czego dla Nędzy chcą Marcol, Przybyła i Pietrasz?
Na pytania Nowin odpowiedzieli: Franciszek Marcol, Gerard Przybyła, Leszek Pietrasz

Zapytaliśmy poszczególnych kandydatów na stanowiska wójtów i burmistrzów samorządów wiejskich oraz miejsko-wiejskich ziemi raciborskiej o ich plany na nadchodzącą kadencję. Chcieliśmy dowiedzieć się, jakie działania zamierzają podjąć w przypadku zwycięstwa w wyborach. Przecież to właśnie na podstawie realizacji sztandarowych projektów oceniamy później skuteczność poszczególnych rządów. To rodzaj debaty, tylko że prowadzonej pisemnie. Zasady były klarowne: każdy kandydat otrzymał cztery pytania, na które mógł odpowiedzieć w 2000 znakach.

Franciszek Marcol

- Kampania wyborcza często obfituje w różnorodne propozycje dla wyborców. Jednakże, proszę wskazać jeden kluczowy pomysł na kadencję – co Pan uważa za najważniejszą inicjatywę, którą należy zrealizować w gminie? Jakim flagowym projektem Pan pragnie się wyróżnić, mając stuprocentowe przekonanie o jego realizacji?

- Moim flagowym projektem jest powołanie jednostki organizacyjnej - świetlicy. Jej oddział, tzw. Świetlica Wielopokoleniowa prowadzić będzie działania na rzecz dorosłych osób, które ze względu na chorobę, niepełnosprawność bądź trudną sytuację rodzinną mają ograniczoną możliwość kontaktów społecznych oraz znajdują się w grupie zagrożonej wykluczeniem społecznym. Rozwijanie własnych pasji i zainteresowań na pewno podniesie aktywność społeczną seniorów. Oddział Dziennego Pobytu „Senior +” będzie świadczył usługi opiekuńcze, zajęcia grupowe na rzecz właściwej kondycji psychofizycznych.

- Jakie kwestie skłoniły Pana do wybrania tego konkretnego planu jako priorytetowego dla gminy?

- Przedstawione plany powstały na podstawie obserwacji i danych statystycznych. Nasze społeczeństwo starzeje się i powinnością włodarzy gmin będzie wartościowa, strukturalna opieka nad starszym pokoleniem, a jednocześnie nie wolno zapominać o najmłodszych mieszkańcach naszych sołectw. Świadczenie usług rehabilitacyjnych, poradnictwa specjalistycznego i organizacja czasu wolnego, umożliwienie zaspokojenia potrzeb towarzyskich, rekreacyjnych, kulturalnych mieszkańców musie znaleźć się w ofercie działań gminy.

- W jaki sposób zapewniłby Pan, że wybrany flagowy projekt nie tylko zostanie zrealizowany, ale także przyniesie oczekiwane korzyści dla mieszkańców gminy?

- Podobne rozwiązania są już praktykowane w innych gminach i miastach, więc ich wdrożenie będzie łatwe. Wystarczy wzorować się na innych jednostkach samorządowych. Świetlica środowiskowa będzie miała filie w każdym sołectwie i będzie udzielać właściwej opieki dzieciom i młodzieży w czasie wolnym od zajęć szkolnych. Szerzej na ten temat pisze na swojej stronie internetowej.

- Czy istnieją potencjalne wyzwania lub przeszkody, które mogą utrudnić realizację tego flagowego projektu? Jak Pan planuje przeciwdziałać tym potencjalnym trudnościom i zapewnić, że projekt zostanie zakończony sukcesem?

- Zagrożeniem do „flagowego” projektu może być brak środków zewnętrznych, szczególnie tych krajowych, rządowych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Źródłem finansowania mogą być także programy i projekty ogłaszane przez Urząd Marszałkowski w Katowicach.

Gerard Przybyła

- Kampania wyborcza często obfituje w różnorodne propozycje dla wyborców. Jednakże, proszę wskazać jeden kluczowy pomysł na kadencję – co Pan uważa za najważniejszą inicjatywę, którą należy zrealizować w gminie? Jakim flagowym projektem Pan pragnie się wyróżnić, mając stuprocentowe przekonanie o jego realizacji?

- Pomysł na kadencję - Wójt dla ludzi i blisko ludzi. Programy wyborcze tworzy się tak, aby zaspokajały potrzeby mieszkańców i rozwiązywały ich problemy, każdy punkt programu jest ważny i trudno wybrać jeden konkretny. Jeżeli miałbym wybierać z naszej oferty programowej to na pewno: budowa sieci kanalizacyjnej konkretnie skanalizowanie sołectw: Nędza, Zawada Książęca, Łęg i Babice.

- Jakie kwestie skłoniły Pana do wybrania tego konkretnego planu jako priorytetowego dla gminy?

Sieć kanalizacyjna to priorytet na najbliższą kadencję. Mamy oczyszczalnię i fragment sieci konkretnie sołectwo Ciechowice, realizowany jest pierwszy etap w Zawadzie Książęcej, realizowany jest również kluczowy odcinek dla całej sieci, czyli tranzyt pomiędzy oczyszczalnią i sołectwem Nędza. Dzisiaj jesteśmy zmuszeni dopłacać do ścieków, dlatego potrzebujemy dynamicznej kontynuacji budowy sieci, aby zwiększać ilość doprowadzanych ścieków do oczyszczalni, a co za tym idzie zmniejszać dopłaty. Budowa sieci kanalizacyjnej to także poprawa infrastruktury drogowej, bo większość sieci prowadzona jest drogami gminnymi, czyli oprócz kanalizacji zyskujemy nowe nawierzchnie drogowe. Do tego dochodzi również aspekt ochrony środowiska, który jest również ważny dla mieszkańców.

- W jaki sposób zapewniłby Pan, że wybrany flagowy projekt nie tylko zostanie zrealizowany, ale także przyniesie oczekiwane korzyści dla mieszkańców gminy?

- Doświadczenie w realizacjach inwestycji i funkcjonowaniu samorządu, a także skuteczność w działaniu, z czego mogli mnie mieszkańcy już poznać, pozwalają na realną ocenę możliwości zrealizowania założeń. Musimy działać szybko i mieć konkretny plan działania, a także przygotowane projekty, ponieważ nowa unijna perspektywa finansowa już działa i niestety nikt nam nie wydłuży czasu na realizację projektów. Bilans korzyści dla mieszkańców po realizacji tych założeń wyjdzie zdecydowanie na plus, czyli przyniesie korzyści dla mieszkańców. Kanalizacja i nowe drogi to jedne z najczęściej poruszanych tematów podczas spotkań z mieszkańcami, czyli zdecydowanie spełni to jedno z głównych oczekiwań mieszkańców.

- Czy istnieją potencjalne wyzwania lub przeszkody, które mogą utrudnić realizację tego flagowego projektu? Jak Pan planuje przeciwdziałać tym potencjalnym trudnościom i zapewnić, że projekt zostanie zakończony sukcesem?

- Wyzwania i przeszkody występują, ale od tego jest właśnie Wójt, aby je pokonywać. Na pewno przy budowie sieci kanalizacyjnej jesteśmy uzależnieni od zewnętrznych środków finansowych, a także utrudnienia techniczne typu przejścia pod ciekami wodnymi i drogami wojewódzkimi. Dlatego potrzebujemy szybkiego i skutecznego działania, potrzebujemy Wójta, który wie, jak poruszać się w samorządzie, który wie, jak sprawnie realizować inwestycje, a także te inwestycje planować, aby być zawsze o krok do przodu. W ostatnim roku gmina pozyskała blisko 25 mln złotych na budowę sieci kanalizacyjnej, mamy pracowników w urzędzie, którzy wiedzą, jak sięgać po dofinansowania, potrzebujemy sprawnej realizacji inwestycji i do tego jestem bardzo dobrze przygotowany.

Leszek Pietrasz

- Kampania wyborcza często obfituje w różnorodne propozycje dla wyborców. Jednakże, proszę wskazać jeden kluczowy pomysł na kadencję – co Pan uważa za najważniejszą inicjatywę, którą należy zrealizować w gminie? Jakim flagowym projektem Pan pragnie się wyróżnić, mając stuprocentowe przekonanie o jego realizacji?

- Zrozumienie potrzeb naszej gminy i skupienie się na podstawowych usługach, które bezpośrednio wpływają na jakość życia mieszkańców, jest kluczowe. Dlatego, obok wykorzystania środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na modernizację infrastruktury i zieloną transformację, pragnę podkreślić znaczenie rozbudowy i modernizacji systemu kanalizacyjnego jako jeden z flagowych projektów na nadchodzącą kadencję, nie zapominając przy okazji o zniszczonych drogach i chodnikach.

- Jakie kwestie skłoniły Pana do wybrania tego konkretnego planu jako priorytetowego dla gminy?

- Wybór tego planu wynika z przekonania, że inwestycja w system kanalizacyjny jest inwestycją w przyszłość gminy, przynoszącą długofalowe korzyści dla zdrowia i komfortu życia mieszkańców, ochrony środowiska oraz rozwoju lokalnej gospodarki. Natomiast wykorzystanie dostępnych środków finansowych w Polsce oferuje unikalną możliwość sprawnej realizacji tego celu. Nie wykorzystanie już poniesionych nakładów, byłoby utraconą okazją do rozwoju i modernizacji gminy.

- W jaki sposób zapewniłby Pan, że wybrany flagowy projekt nie tylko zostanie zrealizowany, ale także przyniesie oczekiwane korzyści dla mieszkańców gminy?

- Aby zapewnić, że projekt rozbudowy i modernizacji systemu kanalizacyjnego nie tylko zostanie zrealizowany, ale także przyniesie oczekiwane korzyści dla mieszkańców gminy i środowiska zamierzam podjąć następujące kroki: rzetelne planowanie i analiza potrzeb, zapewnienie transparentności działań, współpraca z ekspertami, efektywne zarządzanie finansami, monitorowanie i ewaluacja postępów, edukacja i angażowanie społeczności.

- Czy istnieją potencjalne wyzwania lub przeszkody, które mogą utrudnić realizację tego flagowego projektu? Jak Pan planuje przeciwdziałać tym potencjalnym trudnościom i zapewnić, że projekt zostanie zakończony sukcesem?

- Potencjalne przeszkody, to brak stabilizacji finansowania gminy, oraz techniczne trudności. Planuję przeciwdziałać tym sytuacją poprzez intensywną komunikację z mieszkańcami, poszukiwanie dodatkowych źródeł finansowania i elastyczne podejście do problemów technicznych. Działając w oparciu o te środki zaradcze, jestem przekonany, że potencjalne trudności mogą zostać skutecznie przezwyciężone, a projekt rozbudowy kanalizacji zostanie zakończony sukcesem, przynosząc realne korzyści dla mieszkańców gminy.


Jak odpowiedzieli pozostali kandydaci?

Codziennie od wtorku, 2 kwietnia, do czwartku, 4 kwietnia, publikujemy odpowiedzi osób ubiegających się o kluczowe stanowiska, grupując je według poszczególnych gmin. Kolejność publikacji zależy od czasu otrzymania odpowiedzi – pierwsza osoba, która odpowiedziała, jest umieszczana na początku, a następne w analogiczny sposób.

Czas na odpowiedzi wyznaczyliśmy do 28 marca. Do tego terminu odpowiedzieli: Piotr Gazda, Adam Mróz, Andrzej Strzedulla (Krzanowice), Katarzyna Siedlaczek, Grzegorz Niestrój i Marian Zimermann (Kornowac), Adam Wajda (Pietrowice Wielkie), Paweł Macha, Paweł Dzieżok, Wojciech Gdesz (Kuźnia Raciborska), Franciszek Marcol, Gerard Przybyła, Leszek Pietrasz (Nędza), Jan Badurczyk, Piotr Rybka (Rudnik). Pytania bez odpowiedzi w wyznaczonym terminie pozostawili: Grzegorz Utracki (Krzyżanowice), Jarosław Gałkowski (Krzanowice), Leszek Gomółka (Nędza), Andrzej Wawrzynek (Pietrowice Wielkie).

Zobacz także: 

Ludzie

Franciszek Marcol

Radny Powiatu Raciborskiego.

Gerard Przybyła

Przewodniczący rady gminy Nędza, prezes GMKS 21 Nędza

Leszek Gomółka

Radny gminy Nędza.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Miły (45.151. * .11) 03.04.2024 10:10

Od ciebie zabierzemy

~Obywatel_1 (45.151. * .185) 03.04.2024 09:22

A macie na to wszystko pieniądze ?