Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Tu warto mieszkać… tu warto inwestować. Gmina Nędza zaprasza!

Otoczona ciszą i spokojem, a także słynnym rezerwatem przyrody „Łężczok” w powiecie raciborskim. Gmina Nędza to dobre miejsce do życia i inwestycji. Ostatnie kilka lat zmieniło obraz gminy Nędza, ponieważ daleko jej do metafor związanych z jej nazwą. Dziś Nędza jest synonimem dobrobytu o czym świadczą dokonane w ostratnich latach inwestycje.

Tu warto mieszkać… tu warto inwestować. Gmina Nędza zaprasza!

Gmina Nędza stawia na ekologię poprzez wnioskowanie o dofinansowanie realizacji projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) dla projektu pn. „Odnawialne źródła energii poprawą jakości środowiska naturalnego na terenie Gmin Partnerskich”. Dofinansowanie otrzymali Mieszkańcy, którzy w przeprowadzonym roku złożyli wnioski o dofinansowanie na montaż instalacji OZE. Rzeczowa realizacja projektu pozwoliła na zainstalowanie łącznie 310 instalacji obejmujących: instalacje fotowoltaiczne (154 szt.), kolektory słoneczne (41 szt.), instalacje pomp powietrznych do c.w.u. (31 szt.), instalacje pomp powietrznych do c.u.w. i c.o. (27 szt.), instalacje kotłów na biomasę (57 szt.)

W ostatnich latach gmina stawia na rozwój infrastruktury drogowej poprzez modernizację dróg w celu zapewnienia komfortu jazdy, bezpieczeństwa, a także łatwiejszej dostępności. Dowodem na to są zmodernizowane ulice takie jak ul. Leśna i ul. Rudzka w Górkach Śląskich, ul. Wyzwolenia w Babicach i ul. Piaskowa, która krzyżuje się z drogą 919 w Babicach, ul. Księżycowa i ul. Kosmonautów w Ciechowicach, ul. Lipowa, ul. Wąska, ul. Dębowa, ul. Sosnowa w Nędzy. Dokonano także budowy dróg do terenów rolnych.

Gmina stawia na dbałość o budynki użyteczności publicznej. Przeprowadzono remonty elewacji w budynkach takich jak.: budynek wielofunkcyjny w Nędzy przy ul. Strażackiej, budynek wielofunkcyjny w Zawadzie Książęcej, budynki przedszkola w Nędzy i Łęgu.

Gmina Nędza to zdrowa gmina. Tworzone w ostatnich latach skwery czy siłownie pod chmurką oraz plac rekreacyjny w Łęgu, Ciechowicach i Szymocicach stanowią miejsca rekreacji, a także wypoczynku dla mieszkańców oraz przejezdnych. W Gminie nie brakuje także miejsc rekreacji dla dzieci. W 2019 r. w Górkach Śląskich powstał plac zabaw wraz z siłownią zewnętrzną.

Władze gminy skupiły się także na potrzebach Ochotniczych Straży Pożarnych, zaczynając od remontów budynków, a także budowy nowej remizy OSP w Górkach Śląskich. Wykonano także gruntowny remont budynku OSP w Babicach. Dodatkowo zakupiono sprzęt oraz wozy bojowe dla OSP w Nędzy, Górkach Śląskich i Zawadzie Książęcej

Wielkim osiągnięciem gminy jest powstała w 2020 r. oczyszczalnia ścieków w Ciechowicach, dzięki której skanalizowano sołectwo Ciechowice. Obecnie trwają intensywne prace w części sołectwa Zawada Książęca, a także budowa tranzytu pomiędzy oczyszczalnią a sołectwem Nędza. Głównym celem inwestycji jakim jest podłączenie pozostałych obszarów gminy do oczyszczalni.

Dzięki inwestycjom w rozwój gminy, Nędza stała się gminą dobrą do życia, o czym świadczy zajęte drugie miejsce w powiecie raciborskim w rankingu Gminy Dobrej do Życia 2023.

Łącznie na powyżej zrealizowane inwestycje wydano blisko 16 053 167,00 zł ze środków własnych.

Tekst sponsorowany

Kliknij i zobacz cały raport specjalny >>>

Powyższa prezentacja ukazała się w ramach specjalnego raportu “Liderzy inwestycji i innowacji” przygotowanego i wydanego w lutym 2024 w nakładzie 37 tys. szt. przez Wydawnictwo Nowiny.

Kliknij i zobacz cały raport specjalny >>>

Ludzie

Anna Iskała

Wójt gminy Nędza.