Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Grzegorz Gryt nie będzie kandydować na wójta gminy Lyski. Kto chce zająć jego miejsce?

Wieloletni wójt gminy Lyski nie będzie starał się o kolejną kadencję. Jednak w wyborach samorządowych weźmie udział, tyle że jako kandydat do rady powiatu rybnickiego.

Grzegorz Gryt nie będzie kandydować na wójta gminy Lyski. Kto chce zająć jego miejsce?
Sylwia Gabryelska-Ritzka, Grzegorz Dudek, Grzegorz Gryt (w środku), Szymon Musioł, Agata Kostka.

Grzegorz Gryt chce zostać radnym powiatu rybnickiego

Choć Grzegorz Gryt nie kandyduje na wójta gminy Lyski, to z samorządem nie zrywa. Zamierza ubiegać się o mandat radnego powiatowego z Komitetu Wyborczego Wyborców Zrównoważony Rozwój Gmin Naszego Powiatu. To szersza inicjatywa samorządowa, którą współtworzą samorządowcy zainteresowani wyborami do samorządów gminnych i do samorządu powiatowego, m.in.: Alina Kucharzewska (kandydatka na burmistrza Czerwionki-Leszczyn), Tomasz Pieczka (wójt Świerklan), Paweł Bugdol (wójt Gaszowic), a także Agata Kostka - kandydatka na wójta gminy Lyski Agata Kostka.

Grzegorz Gryt zauważa, że w ostatnich 25 latach Gmina Lyski nie otrzymała z budżetu powiatu ani złotówki na komunikację publiczną. Ponadto Lyski prowadzą świetlicę środowiskową dla dorosłych osób niepełnosprawnych, co leży w kompetencjach powiatu. Taka świetlica powiatowa działa, tyle że w Czerwionce. - Trudno oczekiwać, żeby mieszkaniec gminy Lyski jechał z rana do Czerwionki zawieźć tam osobę niepełnosprawną, potem stamtąd wracał, by po południu wybrać się tam ponownie i odebrać taką osobę - twierdzi wójt Grzegorz Gryt. Zmiana podejścia powiatu do tych dwóch kwestii jest celem, jaki stawia sobie Grzegorz Gryt, kandydując do Rady Powiatu Rybnickiego.

KWW Zrównoważony Rozwój Gmin Naszego Powiatu, z którego kandyduje Grzegorz Gryt, jawi się jako polityczna konkurencja do rządzącego obecnie powiatem Komitetu Wyborczego Wyborców Ruch Rozwoju Gmin Powiatu Rybnickiego. Starosta Damian Mrowiec, samorządowiec równie doświadczony co Grzegorz Gryt, nie kryje ambicji rządzenia powiatem rybnickim przez kolejną kadencję (przeczytaj wywiad: Nie ciągnie mnie na warszawskie salony).

Czterech kandydatów w wyborach na wójta gminy Lyski

Rejestracja kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów rozpocznie się 4 marca. Agata Kostka (KWW Zrównoważony Rozwój Gmin Naszego Powiatu), Szymon Musioł (KWW Nowe Lyski) i Sylwia Gabryelska-Ritzka (KWW Sylwia Gabryelska-Ritzka) potwierdzili Nowinom start w wyborach na wójta. Grzegorz Dudek (KWW Nowoczesna Gminy Lyski) ogłosił zamiar kandydowania na wójta za pośrednictwem mediów społecznościowych.

- To, że jest 4 kandydatów na moje miejsce, oznacza, że gmina jest w dobrej kondycji,  bo tyle osób nie szłoby tam, gdzie jest ciężko - komentuje dla Nowin Grzegorz Gryt, wieloletni wójt gminy Lyski.

Ostatnim razem przegrał o włos. Jak będzie teraz?

W poprzednich wyborach to Szymon Musioł wszedł do drugiej tury razem z Grzegorzem Grytem. Przegrał niewielką różnicą 113 głosów. Jak teraz ocenia swoje szanse na zwycięstwo?

- Jesteśmy małą gminą, w której nie robi się sondaży. Moim planem minimum jest druga tura, ale jak będzie, tego nie wiem. Jestem zawsze ostrożny w takich przewidywaniach - mówi Szymon Musioł w rozmowie z Nowinami.

Szymon Musiał zamierza wprowadzić darmową komunikację na obszarze gminy oraz dodatkowo zwiększyć liczbę kursów. Kolejne punkty jego programu to m.in.: remonty dróg, inwestycje w bazę oświatową, budowa kanalizacji, budowa miejsc rekreacyjnych, a także utworzenie wydziału, którego pracownicy będą pomagać mieszkańcom w pozyskiwaniu dofinansowań.

Remonty dróg i utworzenie ośrodka kultury

Sylwia Gabryelska-Ritzka mówi Nowinom, że jej celem jest zwycięstwo w wyborach. Zamierza nawiązać ścisłą współpracę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, co z kolei ma być pomocne w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Na co potrzeba pieniędzy? - Drogi, drogi i jeszcze raz drogi. Ten problem najczęściej zgłaszają mieszkańcy - mówi Sylwia Gabryelska-Ritzka.

Kandydatka ma w planach m.in. utworzenie Gminnego Ośrodka Kultury, a także takie zorganizowanie komunikacji publicznej, by mogli z niego korzystać seniorzy.

Do trzech razy sztuka?

Grzegorz Dudek był kontrkandydatem Grzegorza Gryta w wyborach na wójta gminy w 2014 r. oraz w 2018 r. To doświadczony samorządowiec - w przeszłości radny i przewodniczący rady gminy, a od 2 kwietnia 2019 r. zastępca wójta.

- Kontynuacja rozbudowy kanalizacji sanitarnej, remonty dróg, dopłaty do przydomowych oczyszczalni ścieków i OZE, modernizacja sieci wodociagowej, inwestycje w oświatę - to cele, które zamierza zrealizować Grzegorz Dudek po zwycięstwie w wyborach.

Na kogo stawia Grzegorz Gryt?

Grzegorz Gryt uważa, że spośród szerokiego grona potencjalnych kandydatów na wójta, najlepiej rokuje Agata Kostka, kierowniczka Ośrodka Wspierania Rodziny w Nowej Wsi. Wójt Grzegorz Gryt zwraca uwagę na jej doświadczenie w pracy samorządowej oraz zarządzanie zasobami ludzkimi.

Agata Kostka mówi, że potrafi pozyskiwać środki zewnętrzne, współpracować z organizacjami samorządowymi i urzędem marszałkowskim. -  Zawsze byłam blisko rodzin, potrzebujących ludzi, dlatego też jestem przekonana, że mogę służyć wszystkim mieszkańcom naszej gminy - przekonuje.

* * *

Przypomnijmy, w 2018 roku na wójta gminy Lyski kandydowali Grzegorz Dudek (27,61% głosów), Grzegorz Gryt (42,13% głosów) i Szymon Musioł (30,26% głosów). W drugiej turze wyborów Grzegorz Gryt wygrał z Szymonem Musiołem nieznaczną różnicą 113 głosów (51,37% do 48,63%).

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia 2024 r. Ewentualna druga tura wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów odbędzie się 21 kwietnia 2024 r.

Ludzie

Damian Mrowiec

Starosta Powiatu Rybnickiego.

Grzegorz Gryt

Wójt gminy Lyski

Paweł Bugdol

Wójt Gminy Gaszowice

Szymon Musioł

W przeszłości radny miasta Rybnik, kandydat na wójta Lysek

Tomasz Pieczka

Wójt Gminy Świerklany.

10 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~SS (5.173. * .165) 04.03.2024 19:03

Hmm, będzie się działo. Pomysły różne, powstaje pytanie czy realne albo na ile realne (np. darmowa komunikacja). Z tekstu nie wynika, czy ktoś poza Agata Kostka ma doświadczenie w kierowniu ludzmi, instytucją - a to ważne. Ale argument z komentarza, że Kostka zna się na organizacji festynów kiepski - przecież od lat kieruje Świetlicą Rodzinną, której podstawowym działąniem pewnie nie jest organizacja festynów, ale festyny po prostu widać. Szkoda tylko, że zapominamy o tym co takie instytucje robią codziennie i czego nie widać :)

~Jan_Nowak (87.101. * .46) 04.03.2024 07:08

Internet daje Wam anonimowość i stąd Wasze opinie - hejt. Od kilkunastu lat pracuję dla społeczności i wiem, że najbardziej "pyskliwi" to są Ci, co nigdy nic nie zrobili. Po każdym komentarzu widać, który jest ZA, a który PRZECIW, nawet można by się posunąć do stwierdzenia, że wiadomo "KTO od KOGO co napisał". Jak ktoś komuś jest niewygodny to pisze o nim ŹLE. "W mediach sieciowych" - piszę w cudzysłowie bo to szeroki temat, najwięcej złego pisze się o tych co najwięcej robią, a piszą Ci co nigdy dla społeczności nic nie zrobili, albo nasłali swoich "internetowych, anonimowych i słabych żołnierzyków". Internet kocha i szerzy głupotę, ważne jest by umieć go odpowiednio filtrować i obiektywnie patrzeć na rzeczywistość.
Kandydaci podjęli się nie lada wyzwania i ktokolwiek z nich zostanie wójtem będzie poddany dużej próbie ponieważ społeczeństwo chce i potrzebuje zmian, którym nie łatwo będzie sprostać.
Niech wygra "najlepszy", to życzenie nie stwierdzenie i ocena kandydatów.

~Artemida (83.22. * .25) 03.03.2024 22:31

Co to za pytanie na kogo stawia Grzegorz Gryt? Szanowna redakcjo tym pytaniem podważacie celowość wyborów samorządowych. Dlaczego tylko pani Agata Kostka mogła się w tym artykule wypowiedzieć? To zamach na konkurencyjność innych kandydatów! Jesteście nierzetelni. Panie Grzegorzu inni kandydują nie dlatego, że zostawia Pan gminę w dobrym stanie a dlatego aby ratować to co z niej pozostało.

~Oberschlesien (45.151. * .147) 03.03.2024 19:49

Panie Grzegorzu, ze sceny trzeba zejść. Gdzie pani Agata na wójta? Doświadczenie równe zero! Prowadzenie ośrodka uważa pan za doświadczenie?
Pan Dudek oferuje dofinansowanie oczyszczali ściekow? Przecież jest program ogólnopolski do dopłat więc z gminą nie ma nic wspólnego. Tyle lat jako wicewójt i nic nie zdziałane, teraz nagle cudowne plany rozwoju!? Tak jak poprzednik pisze, czas przewietrzyć tą gminę!

~Optymistka (45.151. * .129) 02.03.2024 10:14

Gmina w dobrej kondycji słyszymy z ust Pana wójta to raczej nie były słowa o gminie Lyski gdzie stan stan dróg w większości jest w stanie agonalnym bez komentarza najważniejsze by festyn zrobić kogoś poklepać po ramieniu naobiecywać "gruszek na wierzbie" i jakoś to będzie szkoda że ten pan nie ma w ogóle klasy bo faworyzując tę panią od festynów i co pchała się do każdego możliwego zdjecia z Wosiem dał do zrozumienia że będzie jak pewien prezes z tylnego siedzenia zarządzał 25 lat trwalo "5 minut" tego pana Ci państwu co kandydują to albo im po prostu zależy by w końcu było normalnie albo po prostu nie wiedzą na co się piszą życzę powodzenia ale tylko dwóm kandydatom i nie jest to bynajmniej pani od festynów i wice marionetka

~Ala48 (188.137. * .21) 01.03.2024 15:22

Pani Sylwio, Panie Szymonie powodzenia. Przewietrzcie gminę!

~tralalalala (188.137. * .220) 01.03.2024 13:54

"Szymon Musioł zamierza wprowadzić darmową komunikację na obszarze gminy oraz dodatkowo zwiększyć liczbę kursów" - rozumiem że sfinansuje to ze swojej kieszeni no bo z czego?

Sylwia Gabryelska-Ritzka "Kandydatka ma w planach m.in. utworzenie Gminnego Ośrodka Kultury" - po co? kolejny twór wymagający nakładów na utrzymanie.

Agata Kostka mówi, "że potrafi pozyskiwać środki zewnętrzne, współpracować z organizacjami samorządowymi i urzędem marszałkowskim." - jak każdy urząd... ale czy jest w stanie zarządzać całą gminą, ? Zarządzanie to nie tylko festyny, imprezy i zdjęcia z politykami... to remonty dróg, inwestycje, kanalizacja?

Grzegorz Dudek - Kontynuacja rozbudowy kanalizacji sanitarnej, remonty dróg, dopłaty do przydomowych oczyszczalni ścieków i OZE, modernizacja sieci wodociagowej, inwestycje w oświatę... dobry plan tylko jeszcze konkrety skąd środki.

Grzegorz Gryt - "oznacza, że gmina jest w dobrej kondycji" - zabawne stwierdzenie dla gminy która ma tyle długu

Będzie się działo w te wybory

~mieszkaniecgminy (188.137. * .98) 01.03.2024 12:56

Czyli wszystko jasne KOSTKA=MAMY GRYTA na kolejne lata....

~trochę_rozsądku (188.137. * .64) 01.03.2024 11:53

Pan Gryt ma rację. Powiat rybnicki lekceważy swój obowiązek i jako jeden z nielicznych powiatów nie dopłaca ani złotówki do transportu publicznego w przeciwieństwie np. do powiatów wodzisławskiego i raciborskiego.

~TroskliwyMieszkaniec (165.225. * .49) 01.03.2024 10:47

Pani Agata jakie ma doświadczenie? To, że jest protegowana przez obecnego wójta i prowadzi ośrodek wspierania rodzin to żadne doświadczenie. Instytucjom w gminie Lyski zostały poobcinane budżety, a ośrodkowi NIE. Na sesję też się już przestało chodzić, bo po co?! Skoro pani Agata przedstawia się już jako "pani wójtowa"... Czas już #PrzewietrzyćGMINĘ_LYSKI