Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czy Wojciech Kałuża będzie jedynką PiS w wyborach do Sejmiku Śląskiego?

Koalicja Obywatelska odsłoniła karty, prezentując czołowych kandydatów na swojej liście w wyborach do sejmiku. PiS jeszcze tego nie zrobił, ale w kuluarowych rozmowach padają nazwiska: Kałuża, Dwornik, Kloc.

Czy Wojciech Kałuża będzie jedynką PiS w wyborach do Sejmiku Śląskiego?
Wojciech Kałuża, Łukasz Dwornik, Izabela Kloc

Był liderem listy KO, będzie liderem listy PiS?

Z dobrze poinformowanego źródła wiemy, że oficjalnie decyzje mają zapaść dziś wieczorem (28 lutego), ale nieoficjalnie już teraz mówi się, że jedynką na liście PiS w wyborach do Sejmiku Śląskiego z naszego okręgu może być Wojciech Kałuża.

Numerem dwa na liście PiS ma być Łukasz Dwornik - radny z Rybnika, w poprzednich wyborach samorządowych kandydat PiS na prezydenta Rybnika.

Trzecie miejsce na liście ma otrzymać Julia Kloc-Kondracka - radna sejmiku, córka europosłanki Izabeli Kloc.

"Taki wariant jest możliwy" - słyszymy w kręgach zbliżonych do PiS.

Przypomnijmy, Wojciech Kałuża był liderem listy Koalicji Obywatelskiej w wyborach samorządowych w 2018 r., jednak po wyborach zdecydował się współtworzyć koalicję rządzącą województwem razem z Prawem i Sprawiedliwością. Wojciech Kałuża wszedł do Zarządu Województwa Śląskiego. Wicemarszałkiem pozostał do wolty marszałka Jakuba Chełstowskiego w 2022 r., kiedy to J. Chełstowski wraz z grupą radnych zmienił front i wszedł w koalicję z radnymi KO. Wówczas Wojciech Kałuża zrezygnował z funkcji w samorządzie wojewódzki, a trzy tygodnie później został wiceprezesem JSW S.A. Odwołano go w styczniu 2024 r.

KO odkryła karty. Listę otwierają Wolnik, Gadowska i Chmielorz

W tym miejscu dodajmy, że 27 lutego Koalicja Obywatelska oficjalnie zaprezentowała czołowych kandydatów w wyborach do Sejmiku Śląskiego w naszym okręgu:

Liderem listy KO został Grzegorz Wolnik - radny sejmiku, były przewodniczący sejmiku, zawodowo związany z samorządem Czerwionki-Leszczyn.

Drugie miejsce na liście KO ma Barbara Gadowska - dyrektorka Zespołu Szkół nr 5 w Jastrzębiu-Zdroju, prywatnie żona posła Krzysztofa Gadowskiego.

Numer 3 na liście KO to Ewa Chmielorz - radna z Mikołowa, ostatnio zaangażowana w organizację protestów przeciwko CPK.

Numer 4 to Marian Uherek - emerytowany zarządca nieruchomości i - podobnie jak G. Wolnik - harcerz.

Numer 5 to Sabina Chroboczek-Wierzchowska - była przewodnicząca rady miejskiej w Kuźni Raciborskiej, a numer 6 to Michał Stokłosa, pracownik OPS w Czerwionce-Leszczynach.

Wybory do Sejmiku Śląskiego. Jak duży jest nasz okręg wyborczy? Ilu radnych wybieramy?

Wybory do Sejmiku Województwa Śląskiego odbywają się w siedmiu okręgach. Łącznie mieszkańcy województwa śląskiego wybierają 45 radnych wojewódzkich.

Nasz region znajduje się w okręgu nr 3, na który składają się miasta: Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, Żory, a także powiaty: mikołowski, raciborski, rybnicki, wodzisławski. Tutaj do wzięcia jest 7 mandatów.

W poprzednich wyborach radnymi sejmiku zostali:

  • z listy KO: Wojciech Kałuża, Grzegorz Wolnik i Henryk Siedlaczek (po zwycięstwie H. Siedlaczka w wyborach do senatu jego miejsce w sejmiku zajęła Barbara Chrobok),
  • z listy PiS: Michał Woś, Julia Kloc-Kondracka, Jacek Świerkocki, Ewa Gawęda (później M. Woś i E. Gawęda zostali parlamentarzystami, ich miejsce zajęli: Jarosław Szczęsny i Stanisław Jaszczuk).

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia 2024 r.

22 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~bambaryła (193.46. * .123) 06.03.2024 11:31

@sekcjatrupa rusz głową! nie chodzi o to, że Kałuża sprzedał się dla stanowiska, bo marne z tego pieniądze ! chodzi o to, że nie dał się wyrolować starej "sekcie" z PO i to Was boli :) rozpracował ekipę i pokazał środkowy palec. A na marginesie, nie masz pojęcia o działalności Urzędu Marszałkowskiego, skoro mylisz pojęcia Województwa i Urzędu Marszałkowskiego, więc się nie wypowiadaj. Wystarczy rozpytać pracowników, czy Urząd Marszałkowski pod rządem PO działa idealnie, i wtedy będziemy polemizować na temat zarzutu "że coś działa fatalnie". To, że ktoś nie pała sympatią do PISu , nie daje mu prawa osądzania Kałuży i tyle w temacie. Prostując, nie jestem zwolennikiem PIS-u i PO

~sekcjatrupa (188.137. * .64) 06.03.2024 10:52

@bambaryła a nad czym się zastanawiać? Kałuża sprzedał się dla kasy i stanowiska. Województwo przez 3 lata fatalnie działało, a Chełstowski to przecież "wytwór" PiS. Nie warto głosować na PiS bo ta partia nie ma kadr. Tam nie ma kto rządzić. Jest guru, kilku zasłużonych starców. Kilka osób merytorycznych, a reszta to taki "przypadkowy sort" który nic nie umie, a chce dobrze i wygodnie żyć. Piętno hańby z Kałuży nie zeszło. Jestem przekonany, że PiS tylko straci na takim wyborze jedynki. I dobrze!

~bambaryła (193.46. * .123) 06.03.2024 06:10
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

do~NigdyWiecejPis - bardzo słabo, nawet nie potrafisz czytać tekstu ze zrozumieniem.

~NigdyWiecejPis (151.11. * .171) 05.03.2024 15:40
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

zawsze mnie bawią takie trolle jak ten nizej
napisze glupoty i mysli,ze wszyscy są tak samo malo rozgarnieci jak on

chełsptowski widział te pisowskie bagno i wszystkie przekręty więc odszedł od tej gangsterskiej organizacji jak się wyraził kukiz o pis

~bambaryła (193.46. * .123) 05.03.2024 13:58
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Chełstowski wystawił nie tylko PIS, ale też samorządowców TAK! Dla Polski, to swoistego rodzaju gnida polityczna. Zaczynał jako animator w klubie osiedlowym Tuptuś, a teraz dzięki Pisowi i Kałuży polityk pełną gębom, dzięki PO zrobi zawrotną karierę w Radach Nadzorczych i Zarządzie Spółki Węglokoks. Dyplom Pan Chełstowski uzyskał w uwaga... Collegium Humanum! - tak na marginesie jestem ciekawa czy był obecny na zajęciach? Jego bliska znajoma, Iwona K. po aferze obyczajowej w Urzędzie Marszałkowskim odeszła z pracy i zasiadła w Radach Nadzorczych Miejskich spółek w Tychach i Piekarach ( zapewne z dyplomem MBA Collegium Humanum) oraz została viceprezesem spółki odpadowej w Piekarach, obecnie viceprezes spółki MPWiK Piekary Śląskie, kobieta multidyscyplinarna - zresztą jak jej mistrz Chełstowski. Co do Kałuży, czemu nikt się nie zastanowi nad powodem jego decyzji, może PO z Saługą na czele w 2018 chcieli Go wystawić i chłopak się odegrał. Nie On pierwszy zmienił barwy i pewnie nie ostatni, mamy długą listę zmiennych kandydatów. Jak się zmienią rankingi i PO zacznie spadać poparcie , Chełstowski się zmyje do innego klubu parlamentarnego.

~Ziut (87.239. * .210) 29.02.2024 22:14
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Bajorko - och, przepraszam, chciałem powiedzieć: Kałuża - wystartuje z pierwszego miejsca na liście PiS, zdobędzie mandat do Sejmiku, po czym wykręci numer i... przejdzie do klubu radnych Platformy Obywatelskiej. Z gnidami przecież nic nie wiadomo...

~XiK (91.200. * .227) 29.02.2024 14:39
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~dorakuna (188.137. * .237) 29.02.2024 13:15

Przestań się wygłupiać wszystko można uzasadnić merytorycznie.

~rakuna (188.137. * .64) 29.02.2024 10:16
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

@Kali Chełstowski nie zrobił tak samo bo zmienił przynależność partyjną pod koniec kadencji nie dla kasy tylko z powodu fatalnej współpracy z centralą PiS. Chełstowski wiele razy uzasadniał swoją decyzję merytorycznie. Twierdził, że PiS przypomina sobie o Śląsku tylko jak jest rocznica na Wujku albo rocznica Powstań Śląskich. Z powodu PiS Śląsk nie dostał kasy na transformację oraz środków KPO, a miasta w tym Jastrzębie, Katowice, Sosnowiec, Bielsko, Rybnik i inne straciły miliony - okradzione przez PiSowski polski ład. Kałuża sprzedał się zaraz po wyborach dla stanowiska i zdradził tych którzy nie życzyli sobie głosować na PiS. Kałuża = hańba.

~Jprdl (31.60. * .243) 29.02.2024 06:28
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~AdamM (46.204. * .177) 29.02.2024 01:29

"Wiecznych głodów jestem pastwą; A któż mię nakarmić raczy? Szarpie mię żarłoczne ptastwo; A któż będzie mój obrońca? Nie masz, nie masz mękom końca!..m"

~Kali (5.184. * .31) 28.02.2024 23:45
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Marszałek Chełmońskiego zrobił tak samo

~piessranablok (5.79. * .55) 28.02.2024 22:11
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~NigdyWiecejPis (188.164. * .16) 28.02.2024 21:46
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

po tym co pis wyprawiał przez 8 lat
po tym jak teraz chamsko się zachowują na komisjach sejmowych
trzeba być naprawdę mało rozgarniętym żeby głosować na tych szkodników i niszczycieli z pis

jegła 28.02.2024 21:40
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Po tym co zrobił ma czelność znowu kandydować?

~Normalny1 (5.173. * .55) 28.02.2024 21:38
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Żadnego pisu

~Katolik666 (185.135. * .174) 28.02.2024 21:14
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~punktlutowniczy (89.238. * .214) 28.02.2024 20:49
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~WonzKałużą (188.137. * .121) 28.02.2024 16:47
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Zawstydzony (37.47. * .108) 28.02.2024 15:37
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

To nazwisko stało się negatywnym symbolem regionu, nie tylko Żor

~perfektmen (89.77. * .8) 28.02.2024 14:58
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wchodzisz do sejmu z listy danej partii, zostajesz w niej do końca albo wypad od koryta.

~Lokalnyfanatyk (5.173. * .200) 28.02.2024 13:54
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

I za chwilę będzie znowu w KO, zuch chłopak