Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Posłowie PiS fotografują się z promesami na zabytki. "Nasi oponenci inwestują w antypolskie filmy, my inwestujemy w rozwój zabytków"

- Dla powiatu rybnickiego, Rybnika oraz powiatu mikołowskiego to jest prawie 11 mln zł - powiedział poseł Bolesław Piecha o pieniądzach, które zostaną przeznaczone na renowację obiektów zabytkowych w ramach drugiego naboru do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Posłowie PiS fotografują się z promesami na zabytki. "Nasi oponenci inwestują w antypolskie filmy, my inwestujemy w rozwój zabytków"
Senator Wojciech Pieca "dzieli" promesami. Od lewej: posłanka Teresa Glenc, senator Wojciech Piecha, poseł Bolesław Piecha, poseł Michał Woś, radny Karol Szymura.

Lider listy PiS Bolesław Pieca zorganizował 29 września przed kościołem Matki Boskiej Bolesnej w Rybniku konferencję prasową, na której pokazano i przekazano symboliczne promesy. Posłów i kandydatów na posłów było więcej niż samorządowców, z których stawili się wójt Świerklan Tomasz Pieczka i wójt Gaszowic Paweł Bugdol. Oprócz Bolesława Piechy w wydarzeniu wzięli udział: wiceminister sprawiedliwości i poseł Michał Woś, posłanka Teresa Glenc, senator Wojciech Piecha, a także kandydaci na posłów radna Mirela Szutka i radny Karol Szymura.

Na kościoły i nie tylko

Bolesław Piecha podkreślił, że miejsce organizacji konferencji nie jest przypadkowe, bo parafia pw. Matki Boskiej Bolesnej w Rybniku jest jedną z najstarszych w regionie. Prawie 1,2 mln zł zostanie przeznaczone na odtworzenie kościelnego ołtarza.

Bolesław Piecha zauważył, że pieniądze są również przeznaczane m.in. na przedszkola i szkoły zlokalizowane w zabytkowych obiektach, a także obiekty sakralne kościołów innych niż katolicki, jak np. remont zabytkowej kaplicy cmentarnej na terenie parafii ewangelicko-augsburskiego w Mikołowie.

Pieniądze nie tylko dla "pisowskich" samorządów

- Są tacy posłowie w naszym okręgu, którzy mówią o plastikowych czekach. Niech pójdą i zobaczą, co już udało się zrobić i co jeszcze zostanie zrobione - powiedział poseł Michał Woś, wskazując basen w Tworkowie jako przykład inwestycji już zrealizowanej dzięki rządowemu wsparciu. Michał Woś zauważył też, że wsparcie jest kierowane również tam, gdzie nie rządzi PiS, czego przykładem jest powiat mikołowski.

- Kiedy nasi oponenci inwestują w antypolskie filmy, my inwestujemy w rozwój zabytków - dodała posłanka Teresa Glenc.

W kraju chrześcijańskim pieniądze na zabytki chrześcijańskie nie powinny nikogo dziwić

Jak do wsparcia podchodzą samorządowcy? - Jako samorząd dobrze oceniamy jakiekolwiek wsparcie - nieważne z czyich rąk płyną pieniądze. Jeżeli chodzi o zabytki, to jesteśmy zadowoleni z tego, że te środki do nas trafią. Nieważne, czy jest to czas wyborczy czy nie, ważne, że współdziałamy, bo wszystko co robimy, robimy dla naszych mieszkańców - powiedział Nowinom wójt Świerklan Tomasz Pieczka.

Tomasz Pieczka cieszy się, że uruchomiono program umożliwiający renowację zabytków, w tym zabytków sakralnych. - Jesteśmy krajem chrześcijańskim, podtrzymujemy tradycje i wartości, które powinny nam przyświecać. Cieszymy się, że pieniądze na zbytki są. Gmina Świerklany na pewno na tym skorzysta - wcześniej dostaliśmy około miliona złotych na remont zabytkowej kościółka w Jankowicach, teraz dostajemy kolejne pół miliona złotych na renowację ołtarza, na wymianę stolarki drzwiowej - dodał wójt Tomasz Pieczka. Zdaniem wójta, gminie trudno było znaleźć w budżecie środki na ten cel, a możliwości parafii również są ograniczone.

Pieniądze nie tylko przed wyborami

- Akurat to wsparcie jest przed wyborami, ale proszę zwrócić uwagę, że w ostatnich latach mieliśmy bardzo duże wsparcie z rządu. Ja nie pamiętam, aby tak duże środki rządowe trafiały do samorządów, z czego bardzo się cieszymy - powiedział nam Paweł Bugdol, wójt gminy Gaszowice.

Gaszowice kierują wsparcie na zabytkowe obiekty będące mieniem gminy - w ramach pierwszego naboru udało się pozyskać pieniądze na renowację budynku starego przedszkola w Piecach (ponad 1,3 mln zł), a pieniądze z drugiego naboru zostaną przeznaczone na dofinansowanie częściowego remontu szkoły podstawowej w Czernicy. - Czyli te pieniądze nie idą tylko na kościoły. My wykorzystaliśmy je na obiekty podlegające Gminie Gaszowice - podkreślił wójt Paweł Bugdol.

Objazd z promesami po regionie

29 września podobne wydarzenie zorganizowano w Radlinie (tam mówiono o wsparciu ochrony zabytków w powiecie wodzisławskim), natomiast na 3 października zaplanowano konferencję z promesami na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

Rządowy Program Odbudowy Zabytków (druga edycja) - Rybnik i powiat rybnicki

  • Rybnik - Prace konserwatorsko-restauratorsko-aranażacyjne kościoła Matki Boskiej Bolesnej w Rybniku - kwota dofinansowania 1 176 248,61 zł
  • Gaszowice - Poprawa estetyki poprzez odtworzenie okien i drzwi w budynku Szkoły Podstawowej w Czernicy - kwota dofinansowania 490 000 zł
  • Lyski - Modernizacja budynku plebanii Parafii Rzymskokatolickiej w Raszczycach - kwota dofinansowania 196 000,00 zł
  • Lyski - Modernizacja dachu kaplicy pw. Matki Boskiej Królowej Anielskiej przy ul. Ligonia w Adamowicach - kwota dofinansowania 205 800,00 zł
  • Świerklany - Prace inwestycyjne polegające na odnowieniu dzwonnicy oraz ołtarza bocznego i drzwi w zabytkowym Kościele Bożego Ciała w Jankowicach Rybnickich - kwota dofinansowania 490 000,00 zł

Zobacz również:


Ludzie

Bolesław Piecha

Polityk Prawa i Sprawiedliwości, były europoseł i senator, aktualnie poseł.

Karol Szymura

Radny Miasta Rybnika (klub PiS).

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości

Paweł Bugdol

Wójt Gminy Gaszowice

Teresa Glenc

Była posłanka na Sejm RP.

Tomasz Pieczka

Wójt Gminy Świerklany.

Wojciech Piecha

Były senator

26 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~juztylkotydzienpisu (89.45. * .250) 08.10.2023 19:47

trzymaj trzymaj
takie podsumowanie pis-u dzisiaj przeczytałm na wp

"POLAKPiSdolak
2 godziny temu

miało być 3 mln mieszkań, są wille+ dla kolesi,
miało być megalotnisko, po 8 latach nadal jest pastwisko,
miał być przekop dla statków za miliard, jest dla kajaków za dwa razy tyle,
przy okazji mieli wykopać 7 ton bursztynu, wykopali 17 kilo,
miało być milion samochodów elektrycznych, jest jedna atrapa z dykty,
miała być elektrownia w Ostrołęce, wyburzają to co budowali długie miesiące,
miały być super promy, stępkę ktoś wywiózł na złom i inwestycja poszła na dno,
pięćset+ miało dać wzrost dzietności, jest najniższa od czasów wojny,
węgla miało być na 200 lat, na zimę sciągali z Kolumbii jakiś chłam,
miała być CZYSTA POLSKA, jest największe w UE zatrucie powietrza i śnięte ryby w rzekach,
sądy miały działać sprawniej, nawet krzywousty przyznał że sądy są zaorane,
miał być POLSKI ŁAD, takiego bajzlu nie było od lat,
miała być DOBRA ZMIANA, jest grabienie Polski dzień w dzień od samego rana,
w jednym DALI RADE, w korupcji politycznej 1000% normy wykonali!

~Rybczak (89.64. * .235) 08.10.2023 18:31

Rybnik powinien podziękować Pani Glenc za to co dla niego robi. Wierzę w jej wygraną w obecnych wyborach i trzymam kciuki

~CentroprawicowyLiberał (87.140. * .67) 05.10.2023 10:40

Nieźle się ustawiają PiSlamiści, kampania za publiczne pieniądze, tzn. rozdają państwowe pieniądze a chcą przy tym wyglądać jak by wydawali swoje.... Czy ten cyrk się kiedyś skończy? Oto Polska właśnie!

~Koniecpisublisko (217.115. * .198) 04.10.2023 20:47

taka ciekawostka:

bip.pis.org.pl/rejestr-wpat

Można tam znależć kandydatów pisu z "naszych rejonów"np. jednego posła z jastrzebia ,który 3 krotnie wpłacał pokaźne sumki (na raty?)
Redakcje informuję,ze jest to oficjalna strona bip pis-u z wpłatami dla partii

~Pisbebejejdjdj (146.70. * .179) 04.10.2023 16:40
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Na pis głosujesz?
Nie pożałujesz bo to oznacza że jesteś bezmózgiem

~Lami (46.134. * .31) 03.10.2023 10:19
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Jedyna słuszna kandydatka, to Teresa Glenc. Powodzenia dla niej i całej partii!

~KrystynaMądrzyk (94.254. * .170) 02.10.2023 11:58
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Liczę na Panią Teresę Glenc by ponownie była w sejmie

MichalGR 02.10.2023 00:22
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Dokladnie, do tego afera kowidowa do spolki z PO. Wysadzic te dwie partie.

~Reszta (95.129. * .60) 01.10.2023 23:08
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Afera związana z ogromnym wzrostem wydatków na reklamę w prolisowskich mediach
Afera CBA z którego zniknęło 10 mln zł
Afera 7 milionów na bezużyteczny portal Sakiewicza
Afera wpłat na kampanie polityków PiS od osób ze spółek skarbu państwa
Afera związana z zatruciem odry
Afera nepotyzmu w PiS
Afera finansów Solidarnej Polski
Afera majątkowa premiera Morawieckiego
Afera taśmowa premiera Morawieckiego
Afera ławeczek za 100 tys zł
Taśmy Obajtka
Afera zadłużenia poza budżetem
Afera Kuchcińskiego
Afera bilboardowa
Afera zatrudnienia synów Tchórzewskiego
Afera Misiewicza
Masowa wycinka lasów
Niepublikowanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego
Afera Polskiej Fundacji Narodowej
79-letnia przyjaciółka Jarosława Kaczyńskiego w radzie nadzorczej Orlenu
Miliony państwowych dotacji dla nieformalnego doradcy premiera
Afera Kopertowa
Afera związana z umożliwieniem inwigilacji wszystkich obywateli nawet bez zgody sądu
Afera lekowa
Afera rzecznika CBA
Afera rodziny Ziobry
Afera gazowa
Ograniczenie dostępu do informacji publicznej
Upolitycznienie sądów
Afera Caracali
Afera Radomska
Ogromne nagrody w rządzie PiS
Afera bezużytecznych maseczek za 5,5mln zł
Afera Funduszu Sprawiedliwości Ziobry
Afera sejmowych podkomisji widmo i ogromnych zarobków posłów PiS
3 mln dotacji z nowego funduszu dla narodowców od Bakiewicza
Afera śmierci syna posłanki PO, szczutego przez powiązane z rządem media.
Utajnianie wydatków MON
Afera Mejzy
Afera stryja Sebastiana Kalety
Afera SKOK
Afera Solvere
Afera list poparcia do KRS
Afera żony Świeczkowskiego
Afera odpadowa
Afera kuzyna Kaczyńskiego
Afera Mateckiego
Afera związana z przejęciem Lotosu

~Znalezione_w_sieci (95.129. * .60) 01.10.2023 23:08
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Afera wizowa
Próba wrogiego przejęcia Azotów Tarnów, w której uczestniczył bank prowadzony przez Morawieckiego
Bolszewicka ustawa "Lex Tusk"
2 mln do Ziobry dla Ziemkiewicza, na portal którego nikt nie czyta
Fikcyjne zatrudnienie siostry Mateusza Morawieckiego
Afera rosyjskiej rakiety znalezionej pod Bydgoszczą
Afera 200 mln na spółkę widmo
Czarnek i Gliński znowu rozdają publiczne pieniądze, swoim!
Afera w NCBiR
Afera zbożowa
Afera nielegalnych zarobków członków zarządu Orlenu
Afera związana z kontrolą NIK w Orlenie
Inwigilacja Pegasusem szefa sztabu wyborczego KO
Znikająca teczka Kaczyńskiego
Afera asystentów Kurowskiej z Solidarnej Polski
Willa na Mokotowie dla fundacji związanej z PiS
"Ustawa bezkarnościowa" władze spółek nie odpowiedzą za błędne decyzje
Afera brata Komendanta Głównego policji
Afera Szumowskiego
Afera Orlenu. Ogromny wzrost marż w czasie wojny na Ukrainie
Afera zarobków "aniołków Glapińskiego"
Afera męża Beaty Szydło
Afera premiowa - 30 milionów dla piłkarzy milionerów
Ustawa "pod" Kaczyńskiego, nie zapłaci 700 tys kary?
Domniemane liczne afery Daniela Obajtka
Afera miliardów na TVP
Afera wyborcza Sasina
Afera ułaskawienia Kamińskiego
Afera wież Kaczyńskiego
Afera opłacanych przed PiS troli
Wybuch granatnika w Komendzie Głównej Policji
Afera GetBack
Afera Pegasusa

MichalGR 01.10.2023 21:56
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Witold64 (89.64. * .235) 01.10.2023 20:25
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Trzymam kciuki i głosuję na Panią Teresę bo robi naprawdę wiele dobrego dla Rybnika i nie tylko.

MichalGR 30.09.2023 16:49
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Trzecia odnoga czyli PSL juz rzadzili.

~Niecierpiepisu (193.161. * .11) 30.09.2023 14:54

Kiedyś słuchałem prof Dudka który mówił tak:
"Jeżeli masz jakiegoś polityka którego nie cierpisz najbardziej na świecie,nie możesz już na niego patrzeć to nie idąc na wybory to tak jabyś oddawał mu głos bo jego zwolennicy na pewno na niego zagłosują" i to są święte słowa!

~JustysiaQ (146.70. * .202) 30.09.2023 13:17

Mam prośbę do "ludzi dobrej woli"
Jeżeli uważacie że jedni złodzieje i drudzy złodzieje to zagłosujcie na "trzecich" (byle nie konfederacja).
Najważniejsze by nie doprowadzić do psucia Polski przez pis, bo niedługo wszyscy obudzimy się z ręką w nocniku

MichalGR 30.09.2023 12:41
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Katolik666 (185.135. * .174) 30.09.2023 08:51
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

~ciekawy1 - niestety... Nie wiem tylko, czy śmiać się z głupoty i infantylizmu "osób" które wierzą, że obiecywane miliony złotówek faktycznie pochodzą z "kieszeni" obiecujących cwaniaków, czy płakać nad zuchwałością i wyrachowaniem "rządzących" defraudantów mających za nic godność, sprawiedliwość i konstytucję RP.

~ciekawy1 (188.137. * .185) 29.09.2023 22:12
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Katolik666 - jakie publiczne ? myślałem że to pinokio ze swoich 120 baniek od żonki sfinansuje

Arteks 29.09.2023 21:27
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Na zabytki kościelne jest kasa, a jak szpital w Rybniku potrzebował kasę na remont oddziału położniczego to musiało go sfinansować miasto bo państwo nie raczyło. Oj Piechy - ludzie zapamiętają waszą bezczynność w ważnych sprawach i to, że wolicie być lojalni wobec partii, wobec kościoła, a nie wobec mieszkańców regionu! 15 X niedaleko.

~DoMartyna1 (91.192. * .8) 29.09.2023 20:43
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

ha ha ha rekomendować zabytki może konserwator zabytków, a dziękować należy społeczeństwu za to , że podatki płaci i jest za co remontować.

~Katolik666 (185.135. * .174) 29.09.2023 16:43
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Żałosne. Jeżdżą i obiecują publiczne pieniądze - łatwo jest obiecywać i rozdawać nieswoje fundusze. Dziwnym trafem 80% prac, które mają być finansowane z pieniędzy publicznych - z pieniędzy pracujących, polskich podatników, ma być wykonanych na obiektach kościelnych. Dlaczego to kościół watykański nie finansuje remontów zabytkowych polskich szkół, kamienic i innych obiektów niesakralnych???

~Kapcik (46.134. * .144) 29.09.2023 15:04
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Znowu transfer pieniędzy do kosciola pod pozorem ratowania zabytków. A co z innymi cenniejszymi? PiSowcy odejdźcie!!!

~Mamydosc (94.254. * .128) 29.09.2023 14:18
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Przerażenie i Strach
to jest obecnie skrót tej partii

~fanklubprezesa (37.201. * .78) 29.09.2023 14:00
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Lepiej focia z promesą niż ze śFitą. Myńszo gańba.

~Martyna1 (5.173. * .5) 29.09.2023 13:51
oceniono 5 razy
1
Zgłoś

Najwięcej zabytków w tym regionie rekomendowała Senator Ewa Gawęda. Jej trzeba za to dzięlować

~ciekawy1 (188.137. * .95) 29.09.2023 13:44
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

kościół. kościoły, plebanie, parafie itd itd, niech wprost powiedzą że płacą rydzowi za poparcie w wyborach