Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Politycy PiS - wiceminister Jabłoński, senator Gawęda i poseł Gawęda podali w Rudach wyniki naboru do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków [LISTA]

Pod rudzką bazyliką zgromadzili się w piątkowy ranek 14 lipca przedstawiciele władz gmin z terenu powiatów raciborskiego i rybnickiego. Odebrali od senator Ewy Gawędy, wiceministra spraw zagranicznych Pawła Jabłońskiego oraz posła Adama Gawędy informacje na temat wysokości dotacji z Rządowego Programu Odbudowy zabytków. - Chodzi o dbałość o zabytkowe perełki naszego okręgu, to jedna z nich - wyjaśniła E. Gawęda, dlaczego spotkanie odbywa się w Rudach.

Politycy PiS - wiceminister Jabłoński, senator Gawęda i poseł Gawęda podali w Rudach wyniki naboru do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków [LISTA]
Włodarze gmin i Powiatu Raciborskiego na spotkaniu z politykami PiS pod bazyliką w Rudach

Materiał wideo:

Przed Bazyliką Matki Bożej Pokornej w Rudach odbyło się spotkanie z samorządowcami, podczas którego poinformowano o tym, jakie unikatowe i cenne zabytki z terenu powiatu raciborskiego otrzymają dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Włodarzy zaprosili do Rud senator Ewa Gawęda wraz z ministrem Pawłem Jabłońskim i posłem Adamem Gawędą.

Przywrócić blask, dbać o tożsamość

W roli gospodarzy miejsca wystąpili burmistrz Paweł Macha i proboszcz Sebastian Śliwiński. - Jest mi niezmiernie miło gościć cały kwiat samorządowy i nie tylko w naszej gminie - zaczął Macha. Powiedział, że to “uroczysta i fajna chwila” dla tych co dbają o zabytki, a samorządy mają w tym obowiązek.

- To ważny dzień, bo możemy ogłosić tutaj wyniki naboru rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Cieszymy się, że możemy przekazać tak dobre informacje dla wielu instytucji w powiecie raciborskim, które pozwolą im przywrócić blask, a w niektórych przypadkach ocalić od niszczenia, cenne zabytki - mówiła senator Ewa Gawęda.

Wiceminister Paweł Jabłoński podkreślił, że wnioski z gmin i Powiatu były bardzo dobrze przygotowane. - To wynik dobrej współpracy samorządów i rządu, a my staramy się dbać o interesy naszego regionu - mówił w imieniu swoim i państwa Gawędów. - Robimy to po to, by mieć u siebie piękne miejsca, żeby poznawać tutejsze dziedzictwo i zapraszać do nas gości z zagranicy. Dbam o to jako wiceminister, jako dyplomata - podkreślił.

Potrzeby są znacznie większe

Jabłoński przyznał, że nie wszystkie wnioski udało się zrealizować, ale on osobiście z pomocą senator Gawędy i posła Gawędy zadba o pozyskanie środków w kolejnych rundach rządowego wsparcia. - Bo chcemy żeby nasz kraj był jak najpiękniejszy. Dziękuję za pracę w przygotowanie tych wniosków - oznajmił P. Jabłoński.

Poseł Adam Gawęda stwierdził, że pomoc na ochronę zabytków to miara odpowiedzialności polityków regionu za perły historii tej ziemi. - Te elementy budują naszą tożsamość, to efekt pracy naszych praojców, dziadków. Ten program pokazuje jak wielkie są potrzeby w tej sferze - podał Gawęda. - Zawsze wskazywaliście na zabytki, które przez wiele lat zaniedbano. Choć pula środków jest duża, to nie wystarcza. Dajemy mocny sygnał do rewitalizacji tych miejsc, chcemy im przywracać blask. To nie tylko dziś przekazujemy wsparcie. Wiem, że ten okres jest gorący, ale trzeba spojrzeć na cztery lata naszych rządów. Przekazaliśmy wiele wsparcia na projekty gospodarcze, społeczne - przekazał poseł PiS. Dodał jeszcze, że historia łączy mieszkańców. Wspomniał o pięknym miejscu w Tworkowie i docenił obecność wójta Krzyżanowic Grzegorza Utrackiego. - Ten program zrealizują w fazie wykonawczej lokalne firmy. Będzie to zatem bodziec gospodarczy - zauważył A. Gawęda.

Wpisane w rejestr zabytków

Rządowy Program Odbudowy Zabytków wesprze samorządy w poprawieniu stanu, odbudowie i remontach obiektów zabytkowych przyczyniając się tym samym do poprawy ich stanu i uchroni przed degradacją i niszczeniem.

Program dopuszcza finansowanie obiektów posiadających wpis do ewidencji lub rejestru zabytków i będących w posiadaniu jednostki samorządu terytorialnego lub jednostki organizacyjnej podległej jednostce samorządu terytorialnego.

WIDEO: SENATOR EWA GAWĘDA O PROGRAMIE ODBUDOWY ZABYTKÓW

- Dzięki tym dotacjom możemy chronić te zabytki, o które wystąpiono do Programu. Wielokrotnie samorządów nie stać na takie działania. Nie zawsze parafia potrafi zgromadzić środki na ochronę zabytków sakralnych. Jesteśmy w Rudach, widzimy tę perełkę, dla naszego całego regionu niezwykle ważną. Nie można dopuścić, aby to niszczało. Ten program kierowany jest do samorządów, by mogły zająć się dziedzictwem kulturowym. To rodzaj impulsu do takich działań, do opieki nad zabytkami. To program, który łączy przeszłość z teraźniejszością, z myślą o przyszłości - powiedziała senator Ewa Gawęda w Rudach.

Powstrzymać niszczenie zabytków

- Jestem sercem z tymi zabytkami, przez 30 lat prowadziłam firmę fotograficzną i tu w Rudach przy pałacu Cystersów robiłam tysiące zdjęć, dlatego to serce pęka, kiedy widzę jak niszczeją jakieś zabytkowe, urokliwe obiekty. Takim ważnym obiektem zabytkowym dla ziemi raciborskiej jest pałac w Sławikowie, jego ruiny. Zrobię wszystko, aby jak najwięcej rządowej pomocy zostało tam skierowanej. Potrzebny jest tam konkretny projekt, rozmawiamy o tym z panem wójtem Rybką - stwierdziła E. Gawęda.

WIDEO: WICEMINISTER PAWEŁ JABŁOŃSKI O ZABYTKACH I RZĄDOWYM WSPARCIU

Program kierowany jest bezpośrednio do jednostek samorządu terytorialnego, a za ich pośrednictwem również do innych podmiotów zobowiązanych do opieki nad zabytkami. Dofinansowanie będzie przyznawane na realizację zadań inwestycyjnych związanych z ochroną zabytków i opieką nad zabytkami. Może być przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego albo na udzielenie dotacji samorządowej na takie prace.

Dofinansowanie z Programu może wynieść maksymalnie 98% wartości inwestycji, a minimalny wkład własny - 2%.

WIDEO: PRZYWITANIE I PRZEMOWY POLITYKÓW PIS W RUDACH 14 LIPCA

Lista dofinansowanych zadań w powiecie raciborskim

Kornowac (2 projekty) 

 • Przywrócenie blasku kornowackim zabytkom - Łańce 293 000 zł
 • Przywrócenie blasku kornowackim zabytkom - 390 000 zł

Krzanowice (4)

 • Remont mieszkań w kamienicy 36 554 zł
 • Pełna konserwacja techniczno-estetyczna ołtarzy bocznych z należącymi do nich obrazami i figurami 179 065 zł
 • Montaż okien i obróbka ościeży w kościele św. Wacława w Krzanowicach 296 482 zł
 • Częściowa renowacja wnętrza kościoła parafialnego pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wojnowicach 363 580 zł

Krzyżanowice (1)

 • Wykonanie prac zabezpieczających zabytkowego budynku bramnego należącego do Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Maryi Nieustającej Pomocy w Krzyżanowicach 980 000 zł
 • Remont elewacji i wnętrza kościoła pw. św. Apostołów Piotr i Pawła w Tworkowie 1 233 327 zł

Kuźnia Raciborska (1)

 • Zabezpieczenie fundamentów ściany frontowej bazyliki WNMP - sanktuarium MB Pokornej w Rudach  przed naporem wody 1 044 680 zł

WIDEO: PROBOSZCZ Z RUDZKIEJ BAZYLIKI O PILNEJ POTRZEBIE REMONTOWEJ

Nędza (2)

 • Prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku w Ciechowicach przy ul. Raciborskiej 509 600 zł
 • Prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku w Zawadzie Książęcej przy ul. Szkolnej 716 380 zł

Pietrowice Wielkie (6)

 • Wykonanie nowego ołtarza głównego wraz z ambonką w kościele św. Krzyża w Pietrowicach Wielkich 29 000 zł
 • Renowacja drzwi zewnętrznych w kościele parafialnym w Cyprzanowie 85 000 zł
 • Remont i malowanie elewacji kościoła parafialnego w Samborowicach 130 000 zł
 • Rewitalizacja zagospodarowania terenu wokół kościoła 130 000 zł
 • Montaż okien osłonowych w kościele w Makowie 147 000 zł
 • Wymiana posadzki w kościele parafialnym w Pietrowicach Wielkich 478 000 zł

Rudnik (5)

 • Remont zakrystii kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rudniku  - 200 000 zł
 • Remont kaplic cmentarnych przy kościele pw św. Jerzego w Sławikowie - 200 000 zł
 • Renowacja witraży w kościele pw. Trójcy Świętej w Modzurowie - 200 000 zł
 • Renowacja witraży w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Łubowicach 200 000 zł
 • Hydroizolacja ścian kościoła wraz z elewacją - 200 000 zł

Racibórz (4)

 • Remont konserwatorski zabytkowego spichlerza chłopskiego wraz z - 150 000 zł
 • Renowacja wnętrza nawy głównej neogotyckiego kościoła pw. Matki Bożej - 150 000 zł
 • Remont piwnicy budynku Muzeum w Raciborzu na cele wystawy "Podziemny Racibórz" - 980 000 zł

Po wydarzeniu w Rudach poseł Michał Woś wysłał do mediów informację, że samorządy powiatu raciborskiego pozyskały wsparcie z rządowych środków na renowację zabytków w wysokości 9 321 668,83 zł. Jest to niemal 1/3 całej kwoty, jaką przyznano wszystkim samorządom okręgu rybnickiego.

Pełna lista dotacji w pliku umieszczonym poniżej:

PL Ład - zabytki cała lista.docx

Ludzie

Adam Gawęda

były poseł i senator

Ewa Gawęda

Była senator.

Paweł Jabłoński

Poseł na Sejm RP

16 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~DnX (31.0. * .170) 17.07.2023 12:33
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Racibórz to miasto z tak wspaniałą historią, że jeszcze dużo zabytków potrzebujących remontów by się znalazło... Dobrze przynajmniej, że Jabłoński załatwił kasę na to co jest...

~wtf (46.223. * .75) 15.07.2023 12:39
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Nieszczęścia chodzą parami. Gawędy też.

antoni51 15.07.2023 10:48

gdzie jeszcze ta pisowska banda sie nie podepnie wnioski były prawidłowo złożone to i zostały docenione

~SolidaruchŚmierdzący (46.204. * .79) 15.07.2023 07:51

tera je wojna kto kłamie ten przeżyje - ale , ale nie oznacza że was patafiany nie rozliczymy !

~FornalikMarek (146.70. * .106) 15.07.2023 06:57

oczywiście ,że zbliżające się wybory są przypadkowe............
chcą chyba uspokoić własne sumienie od tych wszystkich kłamstw i nienawiści z którego pis słynie
dobrze, że coraz mniej ludzi chodzi do kościoła (dzięki nim) nawet tam nie dostaną od nas głosów
koniec pisu blisko

~Error_404 (213.134. * .225) 14.07.2023 22:25
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Na wymienione wyżej 23 inwestycje obiektów kościelnych dotyczy 19, czyli z grubsza 80%.
Pokazówka pod kościołem w Rudach daje kieruje jasny przekaz do wybor... przepraszam, do parafian, komu należy się wdzięczność, jakby ci "dobroczyńcy" ze swojego uczciwie zdobytego majątku cokolwiek podarowali.
Oczywiście fakt zbliżających się wyborów to absolutnie przypadkowy zbieg okoliczności.

~gańba (5.184. * .72) 14.07.2023 15:20
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

na ślońsku
take osoby nazywają
chwolno rzić


Roz ci chwolno dupa była,
Co sie yno sztyjc chwolyła:
Jo ze wszyskich nojszwarniyjszo,
Kiecka moja nojmodniyjszo,
A te ruchy i ta gracjo,
Moga iść na prezyntacjo!
Wonsko w pasie , w plucach srogo,
A na karku kieta drogo.
I w niedziela i bez tydziyń,
W świontek , piontek , na kożdy dziyn
Czytom ci jo ksionżek tela
Boch je mondro ajnfach frela!
Wjym kaj Rybnik i Warszawa,
Wisła , Odra , Warta , Drawa...
Kaj som Niymce , a kaj Chiny,
Znom jo gory i kotliny,
I w gyszichcie i w liczyniu
Wszyskich pozostawja w ciyniu...
No a moja familijo?
Bratow mojich kożdy mijo
Taki mocne som to chopy,
A zaciynte do roboty !!!
A mamulka jako szwarno,
Przi nij miss to gynś je marno!
Fater moj choć taki wielki,
To jij nosi dziynnie nelki,
Ze jij cołko wieś zowiści,
Taki u nos egojiści...
I nojwjynkszo mom chałupa!
Takoch ci je chwolno dupa...

~OSoKaman (89.171. * .51) 14.07.2023 13:31
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jedni wręczają czeki, inni informują prasę. Ktoś się pod kogoś podpina

~Wszyscy_widzimy (46.134. * .241) 14.07.2023 12:34
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Kolejny sposób na wyrwanie państwowych pieniędzy na obiekty kościelne. Na stare kopalnie, familoki, kamienice państwo nic nie chce dać. PiS jest bardzo niesprawiedliwą formacją. Liczą się tylko oni, ich rodziny i kościół katolicki.

~ciekawy (188.137. * .95) 14.07.2023 12:26
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

takaprawda - cytat "W ubiegłym roku Sylwia Sobolewska, żona sekretarza generalnego Prawa i Sprawiedliwości Krzysztofa Sobolewskiego, straciła posadę w kilku państwowych przedsiębiorstwach. Wszystko przez uchwałę PiS, która zakazuje współmałżonkom polityków partii zasiadać w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Sylwia Sobolewska znalazła jednak zatrudnienie w innych publicznych spółkach. Do sprawy odniósł się we wtorek Krzysztof Sobolewski."

~takaprawda (188.137. * .26) 14.07.2023 11:39
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Co to znaczy "pracuje chyba na 6 etatach" Pracuje na 6 etatach czy chyba pracuje? Ma 6 umów o pracę czy nie? Jaki jest wymiar czasu pracy w tych umowach? A może to nie są umowy o pracę? Ja szczegółów nie znam a ty?

~ciekawy (188.137. * .95) 14.07.2023 11:04
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

takaprawda - "Beata Szydło: Będę powtarzać - praca, pokora, umiar" - i cyk żona sobolewskiego pracuje chyba na 6 etatach, odniesiesz się do tematu ?

~cie_kawy (178.43. * .168) 14.07.2023 10:53

A ten WOSIU to kto?

~PreHistoryk (46.171. * .33) 14.07.2023 10:32

Powtarzają po Wosiu... Minister zawsze o krok przed naszymi posełkami z regionu ech...

~takaprawda (188.137. * .26) 14.07.2023 10:30
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

No bo rządy platformy to był wolontariat. Dokładali do budżetu "ze swoich". To było bardzo oszczędne państwo.... Wie ten, kto pamięta.

~ciekawy (188.137. * .95) 14.07.2023 10:23
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Zapraszam na "Aleję Milionerów PiS" w Międzyzdrojach
to zdecydowanie lepsza impreza niż ta którą prezentujecie
Prawie 0,5 mld zł dla 152 LUDZI "DOBREJ ZMIANY"