Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Muzyczna uczta na dziedzińcu Lichnowskich. Filharmonia Śląska oddała hołd Beethovenowi i Lisztowi, którzy przed laty bywali w Krzyżanowicach [ZDJĘCIA]

- To ważne dla nas wydarzenie - powtarzał wójt Grzegorz Utracki. Na dziedzińcu pałacu Lichnowskich w Krzyżanowicach zagrała Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Radosława Droni.

Muzyczna uczta na dziedzińcu Lichnowskich. Filharmonia Śląska oddała hołd Beethovenowi i Lisztowi, którzy przed laty bywali w Krzyżanowicach [ZDJĘCIA]
Krzyżanowickie obchody zorganizowano w sobotę 27 maja

Wydarzenie upamiętnia wizyty z XIX wieku Ludwiga van Beethovena i Franciszka Liszta, którzy gościli w pałacu w Krzyżanowicach. Beethoven odwiedzał księcia Karola Lichnowskiego – swego mecenasa, znawcy i miłośnika jego ogromnego talentu. Liszt często bywał u swego przyjaciela księcia Feliksa Lichnowskiego – wnuka Karola. Dla upamiętnienia tych wydarzeń wmurowano pamiątkowe tablice, przy których spotykają się przedstawiciele gmin partnerskich miejscowego samorządu, aby złożyć symboliczne wiązanki kwiatów. I tak było też w tym roku. Obchody zorganizowano w sobotę 27 maja.

- Gmina Krzyżanowice od wieków leżąca w centrum Bramy Morawskiej na bursztynowym szlaku w Krainie Górnej Odry od wielu pokoleń została przez swoje położenie wpisana w nurt proeuropejskiego życia - mówił Grzegorz Utracki.

O otoczeniu, w którym się spotkano, czyli dziedzińcu pałacu Lichnowskich, gdzie obecnie mieści się Dom Pomocy Społecznej „Różany Pałac”, wójt powiedział, że jest miejscem szczególnym, bo m.in. tam przebywali i tworzyli swoje dzieła wielcy kompozytorzy – Beethoven i Liszt. - To miejsce spotkań wielu kultur europejskich, tworzenia więzi międzyludzkich i współpracy międzynarodowej - podkreślał, bo na spotkania, oprócz mieszkańców gminy Krzyżanowice i okolicznych miejscowości przybywają także reprezentanci gmin partnerskich, z którymi samorząd współpracuje. Dodał, że dzięki porozumieniu samorządy wdrażają ideę zjednoczonej Europy.

- Dziś cała Europa musi mierzyć się i pokazać jedność i siłę w czasie toczącej się wojny na Ukrainie. To szczególny dla nas czas próby weryfikacji zasad jedności europejskiej i poszanowania naszych europejskich i chrześcijańskich wartości, którym chcemy być wierni - oznajmił wójt Utracki.

Sobotnie spotkanie to także okazja do świętowania 25-lecia podpisania pierwszych umów partnerskich z czeskimi miejscowościami: Hať, Píšť, Šilheřovice i węgierską Rátką. - To dla nas dziedzictwo i zobowiązanie wobec mieszkańców, ale również wobec tych, którzy je podpisywali i składali obietnice ich realizacji - podkreślał krzyżanowicki wójt. Później podpisano deklarację o woli dalszego rozwoju, a ta współpraca, jak stwierdził wójt, przynosi dla miejscowego samorządu wiele dobrego. Wyliczył, że przez 25 lat Krzyżanowice z czeskimi partnerami zrealizowali wiele zadań, łącznie opiewających dla miejscowego samorządu na około 25 mln złotych dofinansowania na różne działania.

W ludowych strojach przy tablicach upamiętniających wizyty wielkich kompozytorów stanęły Daria i Martyna z tworkowskiego DFK

Wójt Utracki o pałacu w Krzyżanowicach mówił, że jest miejscem szczególnym po przed laty gościł wielkie osobistości

W uroczystości wziął udział m.in. Wilhelm Wolnik, wójt senior, który przed laty podpisywał pierwsze umowy partnerskie z gminami, z którymi dotąd miejscowy samorząd współpracuje. Na zdjęciu obok senator Ewy Gawędy

Przybyli goście składali wiązanki kwiatów pod tablicami upamiętniającymi kompozytorów

Symbolem trwałości 25-lecia współpracy gmin są sadzonki wyhodowane z nasion Dębu Cysters z Rud, które przekazali tamtejsi leśnicy. Jedno z drzew zasadzono na terenie przypałacowego ogrodu, kolejne cztery w Chałupkach

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej zagrała pod batutą Radosława Droni

Koncert podzielono na trzy części: Sonata cis-moll, IV Symfonia B-dur i VII Symfonia A-dur

Spotkanie zorganizowano na dziedzińcu pałacu Lichnowskich

Ludzie

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].