Raciborska prokuratura umorzyła, ale śledczy z Gliwic wznowili postępowanie w sprawie śmierci 34-latki z powiatu wodzisławskiego

Prokuratura Rejonowa w Raciborzu umorzyła postępowanie. Jednak śledczy z Gliwic przeanalizowali akta sprawy i doszli do wniosku, że umorzenie było przedwczesne. Obecnie śledztwo jest kontynuowane. - Sprawa ma charakter rozwojowy - dowiedziały się Nowiny.pl.

Raciborska prokuratura umorzyła, ale śledczy z Gliwic wznowili postępowanie w sprawie śmierci 34-latki z powiatu wodzisławskiego
Raciborska prokuratura przedwcześnie umorzyła postępowanie w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci 34-letniej mieszkanki powiatu wodzisławskiego. Prokuratura Okręgowa w Gliwicach wznowiła, a następnie przejęła postępowanie w tej sprawie. Fot. OSP Roszków.

On przeżył, ona zginęła

Sprawa dotyczy zdarzenia, do którego doszło w Roszkowie 11 lipca 2021 roku, w rejonie wyrobisk pożwirowych.

- Z naszych ustaleń wynika, że dwoje mieszkańców powiatu wodzisławskiego spędziło noc nad zbiornikiem. Prawdopodobnie spożywali alkohol. W trakcie ich snu auto stoczyło się do wody. Mężczyzna przebudził się, jak woda dostawała się do samochodu i otworzył drzwi. Jak to zrobił, samochód poszedł na dno - powiedział Nowinom mł. asp. Paweł Malcharczyk z Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu w dniu zdarzenia.

Ciało zmarłej 34-latki wydobyli płetwonurkowie. Spoczywało w samochodzie na głębokości pięciu metrów. Później wydobyto również auto.

Prokuratura w Raciborzu umorzyła postępowanie. Przedwcześnie

13 lipca 2021 roku Prokuratura Rejonowa w Raciborzu wszczęła postępowanie o czyn z art. 155 Kodeksu Karnego, tj. nieumyślne spowodowanie śmierci. To przestępstwo, za którego popełnienie grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Śledztwo zostało umorzone 31 grudnia 2021 roku. Na tym jednak sprawa się nie skończyła.

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach przeprowadziła badanie aktowe. Uznano, że śledztwo zostało umorzone przedwcześnie. Nowiny.pl ustaliły, że 22 lutego 2022 roku wydano polecenie podjęcia i kontynuowania postępowania poprzez wykonanie dalszych czynności śledczych. 29 sierpnia 2022 roku śledztwo zostało przejęte do dalszego prowadzenia przez Prokuraturę Okręgową w Gliwicach.

Sprawa jest rozwojowa, śledczy proszą o pomoc w rozwikłaniu zagadki

Czy zdaniem śledczych do śmierci 34-latki mogły przyczynić się osoby trzecie?

- W toku śledztwa obecnie prowadzone są dalsze czynności procesowe, mające na celu weryfikację możliwych wersji śledczych. Aktualnie, z uwagi na dobro prowadzonego postępowania, nie można podać dalszych szczegółów dotyczących postępowania. Śledztwo prowadzone jest w sprawie, a do chwili obecnej nie zatrzymano żadnych osób. Sprawa jednak ma charakter rozwojowy. Śledztwo zostało przedłużone na dalszy czas i jest kontynuowane

- dowiadujemy się w Prokuraturze Okręgowej w Gliwicach.

Ktokolwiek posiada informację na temat sprawy, proszony jest o kontakt z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach (tel. 47 851 14 44)  lub Prokuraturą Okręgową w Gliwicach (tel. 32 780 91 00).

Wjechał samochodem do wody

Na zakończenie dodajmy, że we wrześniu 2021 roku w Roszkowie doszło do jeszcze jednego zdarzenia z udziałem tego samego mieszkańca powiatu wodzisławskiego. 33-letni mężczyzna poinformował w mediach społecznościowych, że zamierza odebrać sobie życie. Znajomi 33-latka zaalarmowali policjantów, którzy ruszyli do akcji. Mężczyzna prawdopodobnie celowo wjechał samochodem do wody. Policjanci wydobyli go z pojazdu. 33-latek był nietrzeźwy, miał 1 promil alkoholu. Pisaliśmy o tym tutaj: Zdesperowany mieszkaniec powiatu wodzisławskiego wjechał samochodem do wody. Uratowali go policjanci z Krzyżanowic.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].