Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Łacina wraca do szkół, będzie jej można się uczyć także w podstawówce. Co na to samorządowcy?

- Znajomość języka łacińskiego, a więc umiejętność obcowania z tekstami, spuścizną naszych przodków jest naszym dobrem narodowym - uważa Ministerstwo Edukacji i Nauki. Od 1 września 2023 r. język łaciński będzie mógł był nauczany w klasach VII-VIII szkoły podstawowej, oraz w liceum ogólnokształcącym i technikum zamiast drugiego języka obcego nowożytnego. Pomysł wywołuje dyskusje.

Łacina wraca do szkół, będzie jej można się uczyć także w podstawówce. Co na to samorządowcy?
Minister edukacji Przemysław Czarnek ma świadomość, że w Polsce nie ma tylu łacinników, aby przedmiot mógł być nauczany w każdej szkole. Liczy jednak, że z czasem przybędzie specjalistów w tym zakresie (źródło zdjęcia: freepik.com/ senivpetro, Ministerstwo Edukacji Narodowej/ FB)

Ankieta

Co sądzicie o powrocie łaciny do szkół?
Zobacz więcej

Uczniowie będą mieli wybór

Minister edukacji Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenia określające podstawę programową dla przedmiotu język łaciński. Będzie mógł być nauczany w klasach VII-VIII szkoły podstawowej oraz w liceum ogólnokształcącym i technikum – zamiast drugiego języka obcego nowożytnego. W konsekwencji tej zmiany od roku szkolnego 2023/2024 uczniowie klasy VII szkoły podstawowej oraz klasy I liceum ogólnokształcącego i technikum będą mogli wybrać (jeżeli szkoła będzie miała taką ofertę) język łaciński. W przypadku szkół ponadpodstawowych możliwość nauki języka łacińskiego (zamiast drugiego języka obcego nowożytnego) będzie opcją niezależną od dotychczasowej możliwości uczenia się (wyboru) w liceum i technikum przedmiotu język łaciński i kultura antyczna (w zakresie podstawowym lub w zakresie rozszerzonym).

Ministerstwo podaje, że planowane są również zmiany w egzaminie maturalnym polegające na możliwości przystąpienia do egzaminu maturalnego z tego języka z przedmiotów obowiązkowych, w części pisemnej. - Zmiany w tym zakresie przewidziane są od roku szkolnego 2026/2027 - uszczegóławia resort. Na poziomie rozszerzonym (tak jak dotychczas) uczniowie będą mogli przystąpić do egzaminu z przedmiotu język łaciński i kultura antyczna.

Skąd wziąć nauczycieli?

Tak więc czy łacina zagości do konkretnych szkół, będzie już zależało od jej decydentów. Problem leży jednak gdzieś indziej, bo nawet jeśli znajdą się chętni, to dyrektor może mieć problem ze znalezieniem nauczyciela, który miałby uczyć łacińskiego. - Nauczycieli języka łacińskiego na pewno nie ma tylu, żeby w każdej szkole łacina mogła być prowadzona - przyznaje w rozmowie z reporterką RMF FM Przemysław Czarnek, minister Edukacji i Nauki. Ale po to właśnie wprowadzamy ten projekt pierwszego września, żeby stopniowo, z biegiem czasu i tych nauczycieli języka łacińskiego było więcej, i zainteresowanie, także w mniejszych ośrodkach, było większe - dodaje.

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz wskazuje z kolei, że „nierealne jest zrealizowanie tego przepisu w aspekcie praktycznym”. - Nie będzie moim zdaniem takiej możliwości, żebyśmy dysponowali odpowiednią liczbą nauczycieli języka łacińskiego, którzy spełnią oczekiwania nawet 100 tys. uczniów w skali kraju, bo po prostu tych ludzi na rynku nie ma. A jeśli nawet są, to nie zechcą pracować w szkole na takich warunkach, na jakich pracują pozostali nauczyciele - podkreśla prezes ZNP w rozmowie z RMF FM.

Co myślą o tym samorządowcy?

Jak na razie nie pada deklaracja żadnego z samorządowców ziemi raciborskiej, z którymi rozmawialiśmy, czy w szkołach, dla których są organem prowadzącym, łacina będzie nauczana. Powodem są właśnie łacinnicy.

Wójt Nędzy Anna Iskała, chwali powrót łaciny do szkół. - To taki język, który otwiera nam świat na wiele innych języków - uważa, dodając, że jej wnuczka mieszkająca w Niemczech zdecydowała się na takie rozwiązanie już w gimnazjum. Ale choć pomysł traktuje bardzo pozytywnie, to zauważa, że problemem będzie znalezienie nauczycieli.

Zapytaliśmy panią wójt, czy jeśli w Nędzy zdecydowano by się na nauczanie tego języka, a w efekcie zgłosiłoby się kilku uczniów, rozważano by kwestię łączenie nauki z którymś z samorządów ościennych. - Nie, bo to kłopot logistyczny - tłumaczy. W rozmowie z Nowinami przyznaje, że choć sama nie zna łaciny, to jej mąż – weterynarz już tak. - Dlatego wiem, że ten język ułatwia życie - argumentuje.

Burmistrz sąsiedniej Kuźni Raciborskiej temat również chwali. - Łacina była kiedyś podstawą każdego humanisty, była uniwersalnym językiem, którym pisało się najważniejsze rzeczy na świecie. I ciągle jest używana w medycynie. Myślę, że podstawy powinien znać każdy - mówi Nowinom Paweł Macha.

Ludzie

Anna Iskała

Wójt gminy Nędza.

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

15 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~ZmotoryzowanyPatrol (5.173. * .164) 09.04.2023 00:37

Po co łacina? - chyba tylko po to aby dogadać się z księdzem na zagranicznej pielgrzymce (wycieczce szkolnej - bo tylko do takich miejsc jest dofinansowanie)...

Tymo73 11.03.2023 17:03

Jakich naszych przodków ??? Naszymi przodkami byli Słowianie o których nie wolno mówić bo to niezgodne w nauką kościoła....Nie wiemy kto to był Perun, Dadźbóg, Swarożyc, Dziewanna, Marzanna, Weles. Katoliban....

~do_niżej (5.184. * .0) 09.03.2023 18:36

WIKIPEDIA
Przemysław Czarnek (ur. 11 czerwca 1977 w Kole) – polski prawnik i polityk, nauczyciel akademicki. Doktor habilitowany nauk prawnych, profesor uczelni Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wojewoda lubelski (2015–2019), poseł na Sejm IX kadencji (od 2019), minister edukacji i nauki w drugim rządzie Mateusza Morawieckiego (od 2020).

Wykształcenie, działalność naukowa i społeczna

Dzieciństwo spędził w Goszczanowie. Jego matka była pielęgniarką, a ojciec kierowcą zawodowym[1]. W wieku 15 lat[1], po śmierci rodziców, trafił pod opiekę wuja, księdza profesora Jerzego Pałuckiego, wykładowcy KUL[2]. Zamieszkał w Lublinie, gdzie ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Zamoyskiego, a w 2001 studia prawnicze na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Podjął następnie studia doktoranckie na tym samym wydziale[3].

kałuża 09.03.2023 18:27

rodzi się państwo wyznaniowe, jak to kto będzie uczył? Oczywiście księża .....

~do_niżej (5.184. * .0) 09.03.2023 18:12

Najlepiej łacinę zna Pan w czarnej sukience
A tych Panów w każdej większej wsi jest dużo
I nie trzeba szukać nauczycieli łaciny
Oni sobie poradzą
Usuną lekcje religii zgodnie z większością społeczeństwa
Ale będą uczyć łaciny
Typu : Pater noster, qui es in caelis

~Wica (46.204. * .128) 09.03.2023 17:41
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~prowdaa (185.210. * .242) 09.03.2023 15:49
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jest potrzebna!!!
Jak widzę za oknem ten pisowski burdel to tylko łacina się ciśnie w usta

~Kkk (91.225. * .244) 09.03.2023 13:21
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Łacine to wszyscy znają

~Polonista (31.179. * .1) 09.03.2023 12:32
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~szkodagadac (46.204. * .164) 09.03.2023 12:00

By te pieniądze na dodatkowe godziny angielskiego (speaking) przeznaczyli lepiej.Czarnek rozumu brak,minister edukacji od 7 boleści

~SzaryMieszkaniec (94.254. * .212) 09.03.2023 11:47
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Łacina? - gdzie znajdą nauczycieli? - oczywiście wśród kleru (znowu dodatkowa kasa). Przydatność w życiu? - jeśli nie idziesz na studia medyczne, botaniczne, filozoficzne - bardzo wątpliwa. Chyba, że szykuje się powrót do mszy po łacinie w KK (a przy okazji wstępne szkolenie kadr do seminariów). Młodzież ledwo pisze po polsku, słabo/średnio po angielsku, niemiecku, czy innych językach europy a jeszcze chcą wcisnąć łacinę? Mało mają zajęć? 8-10 godzin w szkole, zajęcia pozalekcyjne, potem kilka godzin zadań domowych - kiedy mają mieć czas na odpoczynek?

~amant (46.204. * .20) 09.03.2023 10:36
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

łacina jest potrzebna jak religia - szkoda tylko że jednego i drugiego kościół będzie uczył i zarabiał - zaś w życiu jest to tak potrzebne jak umarłemu kadzidło Amen

~Ares12 (78.31. * .32) 09.03.2023 09:08

Jakiś czas temu Czarnek zapowiadał obowiązkową etykę dla uczniów nieuczęszczających na religię. No i sobie pogadał i tyle. Nic się nie zmieniło. Ale temat był i dyskusja była. To samo teraz. Pogadamy o łacinie i nic się nie zmieni. Brak nauczycieli, przeładowane programy - to są problemy panie ministrze. A nie genialne pomysły oderwane od rzeczywistości.

~Ares12 (78.31. * .32) 09.03.2023 09:02

Temat zastępczy albo ściema. Czarnek próbuje wrzucać tematy, które nie są do zrealizowania, a jedynie do pogadania. W podstawówce nauczyciel łaciny może liczyć na 4 godziny zajęć (po 2 w VII i VIII klasy). Nawet jak klasy są podwójne, to nie będzie miał nawet pół etatu. Już widzę młodych ludzi, którzy będą się pchać na studia filologiczne, żeby latać po kilku szkoła, aby etat skleić. No i wszystko za minimalną pensję.

~Wica (46.204. * .227) 09.03.2023 09:02
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu