Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jubileusz 100-lecia pszczelarzy z Czernicy [ZDJĘCIA]

W związku z jubileuszem 100-lecia koła pszczelarzy z Czernicy, zaplanowano w tym roku wiele ciekawych imprez. Świętowanie rozpoczęło się specjalną konferencją w Rydułtowskim Centrum Kultury.

Jubileusz 100-lecia pszczelarzy z Czernicy [ZDJĘCIA]
Do Rydułtów przyjechali pszczelarze z całego regionu, a nawet z Czech. Foto. Fryderyk Kamczyk

W Rydułtowskim Centrum Kultury odbyła się konferencja dotycząca nowoczesnej gospodarki pasiecznej, która przyciągnęła pszczelarzy z całego regionu. Spotkanie związane było z jubileuszem 100-lecia koła pszczelarzy w Czernicy, którego prezesem jest Adam Barnabas

- Temat konferencji był bardzo ważny, gdyż mamy obecnie problem dotyczący zmian klimatycznych. Te aspekty zostały poruszone. Pszczelarze muszą wiedzieć jak prowadzić gospodarkę pasieczną w nowy sposób. Mamy bardzo dużo wyzwań. Pożytki dla pszczół się kurczą i trzeba umieć wykorzystać to co jest, a to wykorzystanie zależy od prowadzania rodzin pszczelich. Dlatego chcieliśmy uczcić nasz jubileusz właśnie między innymi konferencją, która byłaby tematycznie przydatna dla grona pszczelarzy. Sądząc po ilości uczestników temat był bardzo potrzebny. Nasze świętowanie będzie przez cały roku. Planujemy cały szereg imprez okolicznościowych, o których wkrótce poinformujemy. Już dziś zapraszam na piknik pszczelarski wraz ze stowarzyszeniem Spichlerz z Czernicy, który odbędzie we wrześniu przy pałacu w Czernicy – mówi Adam Barnabas.

Wykład dotyczący gospodarki pasiecznej

Wykład dotyczący nowoczesnej gospodarki pasiecznej wygłosił profesor Krzysztof Olszewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Profesor między innymi mówił o tym co się zmieniło w pszczelarstwie, wskazał też na różnice pomiędzy ziemią lubelską, która jest mocno rolnicza i ziemią śląską, która jest dla pszczół lepsza. Gościem konferencji oprócz pszczelarzy była też senator Ewa Gawęda, która złożyła życzenia i gratulacje oraz podkreśliła jak ważne są pszczoły i pszczelarstwo.

Zainteresowanie tematyką bardzo duże

Z wielkim zainteresowaniem wykładu wysłuchali pszczelarze z całego regionu.

- Na wstępie należą się ogromne gratulacje dla koła pszczelarzy w Czernicy, za tak dorodny jubileusz oraz za wspaniałą konferencję, jaką przygotowali dla wszystkich pszczelarzy nie tylko z regionu. Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w imprezie gdzie prelegentem był bardzo ceniony wykładowca z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, profesor Krzysztof Olszewski. Poruszone zostały tematy nowoczesnej gospodarki pasiecznej, a także zagrożeń związanych z coraz mniejszymi pożytkami oraz chorobami pszczół z którymi musimy sobie jakoś radzić. Licznie przybyli pszczelarze tylko potwierdzają, że tematy te są naprawdę ważne i należy je poruszyć na tego typu konferencjach. Możliwość zgłębiania swojej wiedzy wśród tylu pszczelarzy tylko potęguje efekt bo w czasie przerw wszyscy między sobą dzielili się swoimi doświadczeniami i pomysłami. Podziękowania należą się organizatorom za jedną z największych tego typu konferencji w ostatnim czasie, a odzew pszczelarzy jest naprawdę bardzo pozytywny i myślę, że tylko motywuje do organizacji dalszych wydarzeń, które koło w Czernicy zamierza realizować w tym jubileuszowym roku. Jeszcze raz gratuluję kołu pszczelarzy w Czernicy i życzę kolejnych lat pełnych radości ze swoich pszczelarskich pasji - mówił prezes koła pszczelarzy w Gorzycach Kamil Chromik.

Ludzie

Ewa Gawęda

Była senator.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].