Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Kuźni Raciborskiej budują nowe ujęcia wody. W gminie inwestycję nazywają epokową. Obecne problemy zakończą się bezpowrotnie?

Gminne Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Kuźni Raciborskiej realizuje projekt, w którym powstaną nowe ujęcia wody podziemnej dla gminy wraz z magistralą wodociągową i infrastrukturą towarzyszącą.

W Kuźni Raciborskiej budują nowe ujęcia wody. W gminie inwestycję nazywają epokową. Obecne problemy zakończą się bezpowrotnie?
W kuźniańskim GPWiK zastanawiają się nad sprzedażą wody ościennym gminom (zdjęcie poglądowe, fot. Freepik)

Według zapowiedzi zadanie zrealizowane zostanie  do końca 2023 r., zwiększając wydajność systemu zaopatrzenia w dobrą wodę. Podpisana została już umowa z wykonawcą robót: DKL Krzysztof Drążyk, wcześniej nastąpiło przekazanie placu budowy.

W gminie wyjaśniają, że inwestycja realizowana jest w ramach Projektu "Rozwój i modernizacja infrastruktury wodno-ściekowej w Gminie Kuźnia Raciborska" z dofinansowaniem ze środków EFRR w ramach RPO WSL 2014-2020 oraz wsparciem z budżetu Gminy. Całkowita wartość wynosi: 11,8 mln zł (z VAT). Wartość dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to kwota: 5,4 mln zł. Wkład własny: 4,2 mln zł (bez VAT).

- Firma jest doświadczona, więc myślę, że nie powinno być żadnych problemów z realizacją - komentował na ostatniej sesji rady miejskiej Radosław Kasprzyk, prezes Gminnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Kuźni Raciborskiej. - To są dwa odcinki po 5,5 km - tłumaczył.

Prezes wyjaśnia, że inwestycja ma zabezpieczyć gminę w wodę w ilościach przekraczających możliwości jej spożycia. - Myślę, że to epokowe wydarzenie - uważa. Studnie, które obecnie są używane, zdaniem prezesa są „dość wyeksploatowane”.

- Tam mamy dość dużą ilość wody, więc myślę, że problemy, które czasem się pojawiały, jeśli chodzi o wydajność tych studni, które eksploatujemy, zakończą się bezpowrotnie - sądzi.

W Gminnym Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Kuźni Raciborskiej zauważają, że problem z gospodarką wodną może pojawiać się w ościennych gminach. Zastanawiają się nad rozbudową sieci, aby móc zaopatrzyć w wodę inne gminy. -  Bo skoro tej wody będziemy mieli w nadmiarze, to moglibyśmy poszerzyć nasze grono klientów o ościenne gminy. Na razie rozmowy są wstępne. Zobaczymy, jeśli to się uda, to będzie kolejna możliwość przychodu dla spółki - poinformował Radosław Kasprzyk.

Burmistrz Paweł Macha komentuje z kolei, że inwestycja zaopatrzy w wodę kilka następnych pokoleń. 

fot. Freepik

Ludzie

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Radosław Kasprzyk

Prezes Gminnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Kuźni Raciborskiej, były przewodniczący rady miejskiej w Kuźni Raciborskiej

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].