Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Polowy: łatwo jest dopisywać wpływy do budżetu i kupować drożej niż się sprzedało

W poniedziałkowe południe 23 stycznia prezydent Raciborza Dariusz Polowy zorganizował konferencję posesyjną po styczniowych obradach rady. Część swojej wypowiedzi poświęcił na komentarz do uchwalonego budżetu na 2023 rok. Przytaczamy poniżej, co mówił dziennikarzom włodarz miasta.

Polowy: łatwo jest dopisywać wpływy do budżetu i kupować drożej niż się sprzedało
Prezydent Raciborza Dariusz Polowy na posesyjnej konferencji prasowej (tryb zdalny) 23 stycznia 2023 roku

Materiał wideo:

Kto czekał na ruch radnych? 

Ubolewam, że budżet przyjęto dopiero w styczniu, a nie wcześniej jak planowano. To rada miasta zwlekała z uchwaleniem budżetu. Dla wielu mieszkańców, którzy chcieli się zapatrzyć w węgiel od Miasta, był to spory kłopot. Ledwo co, po uchwaleniu wystawiliśmy 80 faktur dla osób, które mogą teraz odbierać paliwo do ogrzania domów.

Pragnienie ślizgania

Większość ustalająca reguły w radzie miasta, z uporem maniaka stara się powstrzymać inwestycję RCAIS (chodzi o lodowisko - przyp. red.). Pozyskałem na ten cel 4 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Rada podjęła kolejną próbę, by zablokować tę inwestycję. Regionalna Izba Obrachunkowa już raz wskazała, że to działania niezgodne z prawem. Ta inwestycja się realizuje. Kluby Razem dla Raciborza i Niezależni Michała Fity starają się zatrzymać tą inwestycję. Tymczasem wystarczy spojrzeć na rynek i zobaczyć, jak dużą atrakcją jest taki obiekt. Są tam ludzie spragnieni jazdy na łyżwach.

Na temat tych działań wypowie się RIO w kwestii lodowiska w budżecie. Niezależnie od tego radni z większości podjęli też kuriozalne działania polegające na tym, że bez specjalnego uzasadnienia, wskazania swych prognoz zwiększyli o 11 mln zł dochody Miasta, zwiększając tak udziały Miasta w podatkach. Łatwo jest dopisywać liczby, może 7, 17 czy 27 mln zł. W tej kwestii czekamy na wypowiedź RIO.

Kwestia szczególnie bulwersująca

Chodzi o odkupienie terenu przy ul. Ogrodowej, który został sprzedany za prezydenta Lenka, za lekko ponad 1 mln zł. Teraz wnioskuje on, by odkupić go za 3 mln zł. Jest to cynicznie wykorzystanie lokalnego aktywisty, żeby odkupić coś, za 2 mln zł więcej niż się sprzedało. Pozostawiam bez komentarza.

Cieszę się, że udało się uchwalić budżet, bo zwlekanie powodowało kłopoty. Można było uchwalić w grudniu. Wiele ludzi mogłoby załatwić prozaiczną sprawę - ogrzanie własnego mieszkania. Nie każdy rozumie czyjeś problemy, nie potrafi się pochylić.


Będą podwyżki w oświacie

Prezydenta pytano, o ile wzrosną wypłaty dla pracowników obsługi i administracji w placówkach oświatowych. Mówił o tym niedawno naczelnik wydziału edukacji Krzysztof Żychski, zaznaczając, że podwyżki wstrzymało nieuchwalenie budżetu przed radę. - Chcemy utrzymać różnice między płacą minimalną a kolejnymi stawkami, o przedział od 50 do 150 zł więcej, tak jak było dotąd. Wchodzi też niedługo w życie zarządzenie dot. stawek pracowników samorządowych i musimy dokonać zmian w tabeli zaszeregowań. Stąd w tych podwyżkach będzie lekkie opóźnienie, ale z wyrównaniem od 1 stycznia. Z tydzień trzeba poczekać na konkrety - zaznaczył D. Polowy.

Plac Długosza może być strefą ekonomiczną

Choć w planie sprzedaży miejskich nieruchomości nie ma w tym roku placu Długosza, to włodarz nie wyklucza, że taka możliwość zaistnieje. - Nie wykluczam żadnych rozwiązań. Jak będzie inwestor zainteresowany zakupem, to możemy prowadzić takie rozmowy. Także w ramach Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Katowicach, z pomocą której możemy wspólnie znaleźć inwestora, albo samodzielnie zająć się tym terenem w oparciu o państwowe instytucje finansowe znaleźć.

CYTAT

- Samo poinformowanie o zamiarze złożenia wniosku o upadłości Rafako nie wywiera wpływu na dochody budżetu miasta. Mamy podatników, którzy są w stanie upadłości, a regulują zobowiązania. Upadłość zabezpiecza wierzycieli, a Miasto byłoby jednym z tych uprzywilejowanych w dostępie do środków. Nie uprzedzajmy faktów. Przede mną są spotkania z prezesem Tauronu Wytwarzanie i stroną związkową z Rafako - Dariusz Polowy pytany o wpływ kłopotów Rafako na dochody Miasta

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Polny (108.62. * .230) 24.01.2023 19:47

Polowy uratuje Rafako bo to skuteczny menedżer. Uratuje Rafako tak jak uratował Plac Długosza przed EkO Oknami, bulwary nad Odrą przed wycinką drzew i krzewów, młodzież przed raperem Zdechły Osa, lodowisko Piastor przed amatorami ślizgania, Muzeum przed połączeniem z Zamkiem, jak uratował Rynek przed restauratorami ,Wacławczyka przed popełnianiem kolejnych murali , Unię przed rzetelnym rozliczaniem finansów i Żychskiego przed fotelem prezesa spółdzielni. Polowy jest skuteczny, uratuje Rafako, powie prezesowi Tauronu, że Rafako to spółka społeczna więc nie ma co się czepiać finansów bo nie one są najważniejsze a w razie pytań nakaże prezesowi Tauronu złożyć je na piśmie.Wszystko jak zwykle ogarnie prof od prawa i zioło.
Polowy uratuje Rafako..

~Miniswiatek2 (46.134. * .140) 24.01.2023 11:16

Zakup działki na park sprzedanej wcześniej za niższe pieniądze to niegospodarność i absurd zwłaszcza gdy obok jest ogromny park. Czy radni policzyli ile będzie kosztować zrobienie z tego bezpiecznego Parku i utrzymanie go? Ludzie z dzielnicy bloków na nie zasługują na park a ci z centrum.zasluguja na dwa? Dlaczego to co chcą radni jest zasadne a to co chce prezydent nie? Przecież pomysły radnych to pomysły zgłaszane przez mieszkańców a pomysły prezydenta to też pomysły zgłaszane przez mieszkańców? Gdzie są obiecane przez radnych podwyzki dla pracowników administracji samorządowej? Gdzie równowaga rozwoju ze strategii za którą zapłacono publicznymi pieniędzmi?

~wtf (46.223. * .59) 24.01.2023 09:11

Strefa ekonomiczna czyli pragnienia Polowego: jak będzie inwestor, to będzie - a jak inwestora nie będzie, no to nie będzie.

~Wojtex123 (37.120. * .158) 24.01.2023 09:01
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Z tą Ogrodową to musi być ustawka i lewizna. Forsujący odkupienie działki pewnie dostaną pod stołem jakaś nagrodę od inwestora

~Prosto (89.171. * .51) 24.01.2023 08:41
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Raz wzięli w łapę gdy sprzedawali, drugi raz wezmą gdy odkupią 3 razy drożej. Nic innego nie przychodzi człowiekowi do głowy

~krzysztof780 (185.180. * .150) 24.01.2023 06:47
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Na wniosek Lenka miasto ma odkupić drożej działkę, którą on wcześniej sprzedał. Ktoś zarobi na tym 2 mln zł. Pewnie Lenk powie że nie zna tego kogoś.

~BożęnaTr (178.255. * .70) 24.01.2023 06:42
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Lenk sprzedał działkę prywaciarzowi za 1 milion a teraz chce odkupić za 3 miliony. Ten skandal prosi się o prokuratora albo CBA.

~AdamZmartwiony (45.128. * .134) 24.01.2023 06:38
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Ci radni od Lenka i Szukalskiej rzeczywiście jawnie blokują lodowisko wbrew prawu i oczekiwaniom mieszkańców. Żenada.