Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Bieg w Kuźni Raciborskiej bez podziału na płeć. Czytelniczka mówi o dyskryminacji, dyrektor o tym, że każdy był zwycięzcą

- Dyskryminacja - nie szczędzi słów krytyki Czytelniczka Nowin nawiązująca do 23. edycji Biegu Niepodległości w Kuźni Raciborskiej. - Dla nas każdy z uczestników był w tym dniu zwycięzcą - odpowiada Anna Kijek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji.

Bieg w Kuźni Raciborskiej bez podziału na płeć. Czytelniczka mówi o dyskryminacji, dyrektor o tym, że każdy był zwycięzcą
Ponad 170 zawodników wzięło udział w 23. edycji Biegu Niepodległości

Dwie trasy

Bieg w Kuźni Raciborskiej zorganizowano 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości. Dla uczestników przygotowano dwie trasy biegowe. Zadaniem najmłodszych było pokonanie dystansu 200 metrów. O 400 metrów więcej do przebiegnięcia miały dzieci w wieku od 7 do 11 lat. Z kolei dystans 1200 metrów (dwa okrążenia kompleksu sportowego "orlik") miała do pokonania młodzież w wieku od 12 do 16 lat. Na dorosłych natomiast czekała trasa o długości 5,7 km, która swój początek miała przy szkółce kontenerowej w Nędzy.

- Trasa biegu w trakcie 23 lat nieraz ulegała zmianom. Pierwowzorem miał być bieg uliczny, ale w zeszłym roku po raz pierwszy zdecydowaliśmy się na tę trasę leśną, która jest przepiękna i malownicza, przez co zapadła w serce zarówno nam, jak i zawodnikom, w związku z czym utrzymaliśmy ją jako bieg dla dorosłych - mówiła nam dyrektor MOKSiR. Relację z biegu można przeczytać w artykule: Wysoka frekwencja i wyjątkowe medale, czyli 23. Bieg Niepodległości w Kuźni Raciborskiej [ZDJĘCIA].

Zabrakło podziału na płeć

Nie wszyscy jednak z organizacji są zadowoleni. Z redakcją Nowin skontaktowała się kobieta, zwracając uwagę, że w biegu nie było podziału na kobiety i mężczyzn, dziewczyn i chłopaków. - To jest dyskryminacja - uważa.

Czytelniczka nadmienia, że oczywiste jest, że mężczyzna będzie szybszy od kobiety. - Jakie szanse ma 52-latka z 22-letnim facetem? Nikt mi nie powiedział, która jestem na finiszu, jaki mam czas. Nie istniały w ogóle czwarte, piąte miejsca. Była tylko herbata dla uczestników, nic na regenerację sił! Fatalna organizacja - dodała.

Dyrektor dziękuje za sugestie

Co na to dyrektor Kijek? - Bieg Niepodległości w Kuźni Raciborskiej to sportowa, rekreacyjna impreza organizowana w tym roku już po raz 23. Jej głównym celem jest uczczenie odzyskania przez Polskę niepodległości, ukazanie malowniczych terenów gminy Kuźnia Raciborska oraz wspólne odśpiewanie Hymnu Dla Niepodległej. Impreza organizowana w celu integracji społeczeństwa, promocji aktywnego trybu życia, nie nastawiona na rywalizację sportową - mówi.

Zwraca uwagę, że tegoroczny regulamin oraz trasa biegu były identyczne jak w roku ubiegłym. - Dla nas każdy z uczestników był w tym dniu zwycięzcą. Każdy zawodnik na mecie otrzymał wyjątkowy, pamiątkowy medal, a dekoracja pierwszych miejsc miała symboliczny charakter - zaznacza.

Anna Kijek przyznaje, że bieg z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, z czego pracownicy MOKSiR-u, czyli organizatorzy, są niezmiernie dumni. - Dokładamy wszelkich starań, by impreza rosła w siłę i była świetną, sportową zabawą dla biegaczy, dlatego wszystkie sugestie są dla nas niezwykle cenny i na pewno weźmiemy je pod uwagę przy organizacji kolejnego przedsięwzięcia - puentuje szefowa kuźniańskiego ośrodka.

Ludzie

Anna Kijek

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~abcmnb (5.226. * .42) 17.11.2022 09:27

jeśli już nagradzają to powinny być i kategorie wiekowe i płciowe jak to jest na normalnych zawodach. zapisując się człowiek akceptuje regulamin a w regulaminie jednak niema mowy o nagrodach ani o podiach wiec w teorii dekoracji podiów nie musiało być a wszystkie nagrody mogły być po prostu losowane co uniknęłoby zamieszaniu. a bramka czasowa z klasyfikacją byłaby dodatkowym atutem bo jednak biegnie się dla wyników czy to życiowych czy trasowych. wiąże się z tym na pewno koszt wiec i wpisowe wzrosłoby co mogłoby natomiast skutkować mniejszym zainteresowaniem. sponsorzy w dzisiejszych czasach są ważni

~xyzzy (155.158. * .117) 17.11.2022 08:45

Parę lat wstecz, nagradzani byli zwycięzcy nie tylko kategorii wiekowych ale też z podziałem na płeć. Rozumiem, że w tym dniu każdy jest zwycięzca, ale w tym momencie albo nagradzamy zgodnie z zasadami albo w ogóle