Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Św. Marcin na Rocher poprowadził procesję przez Bieńkowice [ZDJĘCIA]

Procesja, na czele ze św. Marcinem, tradycyjnie wyruszyła spod kościoła pw. Wszystkich Świętych w Bieńkowicach, by skierować się do starego klasztoru, gdzie swą siedzibę ma DFK. Mieszkańcom towarzyszyli Drengowie znad Górnej Odry.

Św. Marcin na Rocher poprowadził procesję przez Bieńkowice [ZDJĘCIA]
Na bieńkowickie obchody św. Marcina przygotowano 150 rogali, na zdjęciu panie: Grażyna Krystyna i Helena

Mniejszość niemiecka dba o kultywowanie tradycji, która swój początek miała 12 lat temu. Od tego czasu wydarzenie nie odbyło się tylko raz z racji koronawirusowych obostrzeń.

Tym razem w rolę św. Marcina – ubranego w strój rzymskiego legionisty wcielił się Michał Libowski, który na klaczy Rocher jechał na czele procesji. Był to inny koń, niż ten, który przemierzał wieś w zeszłym roku. Wówczas mieszkańcy podziwiali ogiera Artesa, który zginął w pożarze, do którego doszło 19 listopada w gospodarstwie miejscowych rolników.

W rolę św. Marcina wcielił się Michał Libowski, dosiadł klacz Rocher

Jak Martinstag, to rogale, które wypiekane są w piekarni Adama Wyleżoła. Te rozdawane na świętomarcińskich obchodach różnią się od tych poznańskich, dla których nazwa i skład są zarezerwowane – bieńkowickie są z cynamonem. W tym roku przygotowano 150 porcji. Był też obficie zaopatrzony bufet, w którym nie zabrakło kakaa, a dla dorosłych grzańca.

- Pielęgnujemy tę tradycję, bo ludzie tego oczekują - powiedziała Nowinom Ruta Piechaczek, przewodnicząca bieńkowickiego DFK. - To integruje naszą miejscowość, to bardzo cenne - dodała, dziękując za wsparcie w organizacji gminie.

O bezpieczeństwo tradycyjnie dbali ochotnicy z miejscowego OSP, na zdjęciu Karina Pięk i Sebastian Kilian

Na uroczystościach gościł wójt Grzegorz Utracki, do zgromadzonych mówił: "Cieszę się, że to wydarzenie odbywa się już od tylu lat". Z kultywowania tradycji zadowolony jest też Waldemar Świerczek, przewodniczący zarządu powiatowego mniejszości niemieckiej. - Cieszymy się, że w gminie Krzyżanowice prężnie działają koła mniejszości niemieckiej. Takie wydarzenia jak to, integrują społeczności - podkreślił.

Wydarzenie zgromadziło całe rodziny i grupy znajomych

Ludzie

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].