Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Nowy proboszcz, nowe zasady. Co zmieniło się w Nędzy? [ZDJĘCIA]

Proboszcz Parafii Matki Bożej Różańcowej w Nędzy przedstawił nowy ład obowiązujący podczas mszy świętej. Zmiany dotyczą również sposobu sprawowania mszy rodzinnych.

Nowy proboszcz, nowe zasady. Co zmieniło się w Nędzy? [ZDJĘCIA]
Dzieci podczas rozmowy z proboszczem dzieliły się swoimi intencjami.

Jak zmieniły się zasady podczas mszy?

Ksiądz proboszcz Mariusz Babula wraz z Rafałem Lincnerem (szafarzem i katechetą) przedstawił nowy ład, który obowiązuje podczas mszy świętej.

Postawę stojącą zachowujemy:

 • od rozpoczęcia mszy świętej do Liturgii Słowa,
 • od aklamacji “Alleluja” przed Ewangelią do zakończenia Ewangelii,
 • od wyznania wiary “Wierzę w Boga” do końca modlitwy wiernych,
 • od aklamacji “Módlcie się, aby moją i waszą ofiarę..” do aklamacji “Święty, Święty, Święty” włącznie,
 • od słów kapłana “Oto wielka jest tajemnica wiary” do “Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata” włącznie,
 • od wezwania kapłana “Módlmy się” do ogłoszeń parafialnych,
 • od wezwania “Pan z wami” przed końcowym błogosławieństwem aż do zejścia celebransa z prezbiterium do zakrystii.

Podczas mszy świętej siedzimy:

 • podczas czytań liturgicznych oraz psalmu responsoryjnego,
 • podczas kazania bądź homilii,
 • podczas przygotowania darów,
 • podczas przygotowania darów,
 • podczas rozdawania Komunii św. i chwili milczenia po niej,
 • podczas ogłoszeń parafialnych.

Podczas mszy świętej powinniśmy klękać:

 • po aklamacji “święty…” należy uklęknąć na modlitwę eucharystyczną w trakcie, której dochodzi do Przeistoczenia,
 • po śpiewie “Baranku Boży” na słowa “Oto Baranek Boży… Panie nie jestem godzien…”.

Przy przyjmowaniu komunii świętej postawa klęcząca nie jest wymagana.

Skąd te zmiany?

Wszystkie zmiany są spowodowane tym, że na msze przyjeżdża wiele osób z innych parafii i każdy ma inne zwyczaje. Ma to pomóc w uniknięciu zamieszania podczas mszy.

Msze rodzinne z interakcją

Kolejne zmiany dotyczą mszy rodzinnych. Są one odprawiane w taki sposób, aby zainteresować dzieci i dorosłych. Nowością wprowadzoną przez proboszcza Mariusz Babula jest interakcja z dziećmi. Ksiądz zaprasza młodych wiernych na środek kościoła, wychodzi do nich i zaczyna rozmowę. Dzieci mogą podzielić się swoją wiedzą, przemyśleniami oraz intencjami. Dzięki temu chętniej uczestniczą we mszy świętej.

19 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~DOXA (178.43. * .2) 23.01.2023 23:34

Jeszcze nie ma pół roku i już wszystko zrobił?, Zepsuł co było dobre,a nowe to tylko akcje.

~Wierzący_7 (83.22. * .83) 21.01.2023 23:52

Oj złotko,ty piszesz,że msza nie wiadomo oczym ? Kościół to nie kino,możesz powiedzieć,że nie zrozumiałaś filmu. Mszę św. każdy katolik powinien zrozumieć.Z Panem Bogiem.

~Pies (45.151. * .133) 19.01.2023 22:51

Ten proboszcz umiał zrobić wszystko w pół roku co stary proboszcz nie zrobił przez całe jego istnienie .A dzieciaki same chcą chodzić do kościoła to znaczy same za siebie co dzieci sądzą o proboszczu

~Złoko (45.151. * .133) 19.01.2023 22:38

To jest złoty proboszcz msza święta to jak opowieść o życiu .Niech wszyscy nam zazdroszczą takiego PROBOSZCzA bo msza święta to przyjemność a nie gadka o nie wiadomo czym

~KKK_23 (178.43. * .2) 05.01.2023 22:43

Liturgia z udziałem dzieci ma być dostosowana do ich potrzeb, co jest w gruncie rzeczy nowością, gdyż przed reformami posoborowymi nie istniała żadna specjalna ,,uproszczona wersja” liturgii mszalnej, przeznaczona specjalnie dla najmłodszych. . W niej istotną rolę odgrywa prostota, która (niewłaściwie wykorzystywana) jest niestety szkodliwa. Przestrzega przed tym G. Śniadoch, który zwraca uwagę, że bardzo często zamiast ,,szlachetnej prostoty” oferuje się ludziom bezsensowny (tj. niemający żadnej głębi) rytuał.
Błędem jest bowiem próba odarcia znaków z ich tajemniczości. Przez taki błąd ucierpieć może również szacunek względem rzeczy najświętszych. Ironicznie, choć całkiem prawdziwie, napisał o tym A. Nichols, który pouczył, że skutkiem tego działania jest szczególna rola powściągliwości, powagi i bojaźni.Do czego taka liturgia ma być wstępem?Ma ona być wstępem do uczestniczenia w liturgii ,,dorosłej”, co też zostało odzwierciedlone w Dyrektorium. A. Draguła zwraca uwagę na to, że sprawowanie Mszy św. ,,dziecięcej”, może zaszkodzić, poprzez ukazanie dziecku, że są dwie wersje Boga, wiary, Kościoła – ,,dziecięca” i ,,dorosła”. Zdaje się, że dobrym celem byłoby powolne tworzenie kładki między dziecięcym rozumowaniem a liturgią Kościoła.Wówczas celebracja mszalna dla dzieci byłaby jedynie elementem wiodącym do celu, a nie samym rezultatem.Należałoby chyba postawić na celebrację lokalnej wspólnoty chrześcijańskiej (tj. parafii), podczas której znalazłyby się jakieś elementy powzięte z Dyrektorium tak, by młody człowiek zauważył, że nie ma podziałów między grupami wiernych – cała parafia to jedna wielka rodzina. Tym samym uniknie się przyszłego rozczarowania dziecka, które – wychowane na liturgii bardziej ,,przyjemnej” dla niego – w ogólnej celebracji parafialnej spostrzeże jedynie nudny rytuał, w którym nie warto uczestniczyć.

~Lol1 (83.26. * .43) 03.01.2023 21:07
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jestem z Parafii raciborskiej i dziwię się, że zmiany jakie już od dawna obowiązują w KK w czasie Mszy Św nowy proboszcz musi dopiero teraz w parafii wprowadzać. Dotyczy to rowniez mszy sw dla dzieci tzw rodzinnej . W komentarzach widać, że poprzednik trochę zaniedbał ten obowiązek.
Dziwna ,,starych,, parafian postawa krytyki tu w komentarzach się ujawnia. Zaprawdę,,katolicka,,
Jeszcze przyjdą czasy, gdy z rozrzewniwniem będziemy wspominać dzieci i młodzież w kościołach.
Obym nie miała racji.

~Ma (83.22. * .98) 01.01.2023 14:21
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Niech kazdy z nas wypelnia swoje obowiazki z serca i milosci .Dziekujmy Panu Bogu,ze jeszcze mamy ksiezy,ktorzy z powolania i miloscia nam sluza.Zacznijmy ofiarowywac swoje modlitwy w ich intencjach to nie bedziemy tak latwo przyklejac ksiezom latek.Szczesc Boze.

~Ryt22 (178.43. * .2) 31.12.2022 15:14
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Powinna się odbywać według rytułału,a tu nowy ksiądz ma czasami jakiś własny .

~Bogdanos (83.22. * .203) 31.12.2022 06:01
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Al 21 właśnie to jest tradycyjne podejście do mszy świętej on sobie tego nie wymyślił tylko podał wam standardowe zachowanie zgodne z wieloletnim przepisami. Masz prawo siedzieć kiedy chcesz,szczególnie jeśli jesteś starszą osobą. Msza to coś co odbywa się według pewnego rytuału więc warto go zachować,

~Al21 (89.246. * .152) 30.12.2022 18:54
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Szanowny Księże Proboszczu!
W świątyni, która nie należy do księdza - gospodarzem jest Pan Bóg!
Tak było zawsze!
Pan Bóg jest dobry, wyrozumiały i cieszy się z każdego wiernego uczestniczącego w Mszy Świętej!
Kto kiedy klęczy, czy stoi - jest Mu obojętne; zapewiam Księdza.
Pomału przyszedł czas, żeby hierarchia kościelna porzuciła postawy plebana na włościach i wreszcie przestała dyktować!
Szczęść Boże!

~Drań (45.151. * .157) 30.12.2022 16:08
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Pomylenie kościoła z tresurą i teatrem. Wróćmy do tradycji a nie bawmy się w modernizm

~Muszalik (185.230. * .101) 12.12.2022 14:30
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Przykre to wszystko. Kościół to nie cyrk. Gdzie sacrum? Tylko akcje. Akcje gonią akcje a potem depresja.

~_Szukający43 (178.43. * .2) 08.11.2022 23:32
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jaka to znakomita większość?

~znajdujący43 (81.15. * .38) 08.11.2022 11:02
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

W środku to raczej nie byłeś - skoro takie bzdury piszesz. W odczuciu znakomitej większości nowe podejście raczej buduje ducha, niż go gasi. Pozostaw więc swoją nieuprawnioną ocenę "źle pojętej kreatywności" dla siebie.

~_Szukający43 (178.43. * .2) 07.11.2022 22:58
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Niesmaczne kawały na Mszy Św,?Źle pojęta kreatywność i chęć budowania radosnej wspólnoty się uwidacznia.

~Tata1235 (31.0. * .54) 07.11.2022 22:13
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Pozytywna opinia tu napisana zapewne przez malkontentów i tak będzie krytykowana. Napiszę więc tak: najlepsza msza dla rodzin z dziećmi w okolicy. Nie wierzysz? Sprawdź - potem skomentuj ;-)

~anonim8888 (5.172. * .85) 07.11.2022 21:34
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Nowy Ksiądz w 2 miesiące odbudował zalążki czegoś, co nazywamy społecznością. Wypada tylko chwalić. Oby Mu zapału nie zabrakło!

kasacja 07.11.2022 21:27
oceniono 2 razy
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Zachód (46.204. * .74) 07.11.2022 20:26
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Poważnie ktoś tam jeszcze chodzi ?